Citat:
Ursprungligen postat av
JagheterinteSkurt
Jag är ledig fredagar, och tänkte gå ut med folk lite senare. Men eftersom jag varken vill sitta och rulla tummarna tills dess, eller bli full redan nu, ta några 2,8: or samtidigt som jag städar och röjer lite här hemma.
Köpte 2,8: or på Lidl, och det första jag noterade var att de smakar betydligt bättre än vad 2,8: or brukar smaka, de är inte alls lika blaskiga.
Sedan känner jag mig även betydligt mer påverkad än vad jag "borde" känna mig (samt gjort tidigare av 2,8: or), efter några öl..
Visst, jag har druckit flera stycken under ett par timmar, men det är ändå 2,8: or vi snackar om...
Det jag är inne på är om Lidl helt enkelt tagit "vanlig" öl för den europeiska marknaden, och bara märkt den med 2,8, eftersom man skattar (eller inte alls när det kommer till 2,8: or, förutom momsen då) för vad man säljer den som.
Då menar jag inte att den skulle ligga på 5,6 eller nåt sånt.. Men kanske runt eller strax över 4? Alltså de svagare "starkölen" som säljs på den europeiska marknaden..
Eller är ölen helt enkelt felmärkt...?
Någon med liknande erfarenheter?
Kan vara men hur är det med din egen status, har du ätit nån medicin etc.
Har en egen erfarenhet, hade ett knä som stulade i väntan på eperation fick jag smärtstillande utskrivet av läkaren.
Några polare kom över med några folköl och en video(Ja det var länge sen): Efter en halv folköl var jag påtagligt påverkad och kunde inte hänga med i filmen. Så det var nte så att du blandade nåt eller bara var i dåligt skick?