2024-10-18, 21:59
  #468157
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Del republikerna i Ryssland efter förfallet av staten Ryssland.

Är det då en säker situationen kopplat till kontroll att inte kärnvapen inte sprids okontrollerat..
Citera
2024-10-18, 22:01
  #468158
Medlem
Russian soldiers film their dead comrades. Preliminary, from the "Akhmat" unit.

https://x.com/i/status/1847250072150458688
Citera
2024-10-18, 22:01
  #468159
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Det är inget inbördeskrig ditt troll. Ukraina är en suverän stat som inte vill tillhöra Rysslands intresse sfär det här vet du nog innerst inne eller bara spelar dum. Sen märks det att du är ett rysstroll som alla andra rysstroll hela tiden drar in USA bara USA i det hela.

Sen litar jag mer på våran försvars minister än dig som säger att Ukrainas sak är vår och vinner Ryssland i Ukraina då kommer Putin att vilja ta andra länder, om du har missat så till han återupprätta Sovjetunionen igen och där ingår Nato länderna Estland, Lettland och Litauen. Så klart vi stödjer Ukraina med att döda så många ryssar som möjligt.

Och de 8 milj etniska ryssarna i östra Ukraina vill heller inte leva under den diskriminerande Kiev-regimen.

Du ska tänka själv och inte lita på köpta politiker.
Citera
2024-10-18, 22:02
  #468160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Är det då en säker situationen kopplat till kontroll att inte kärnvapen inte sprids okontrollerat..

Skulle inte bli något kärnvapen krig ändå hur mycket rysstroll än vurmar om det för varje land vet att det är slutet för varje land så ingen vinner på det förutom kollektivt självmord.
Citera
2024-10-18, 22:04
  #468161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stenbocken77
Och de 8 milj etniska ryssarna i östra Ukraina vill heller inte leva under den diskriminerande Kiev-regimen.

Du ska tänka själv och inte lita på köpta politiker.

Du syftar på de fejkade valen som gjordes ha ha du är helt sanslös du, nu ska jag inte lägga någon mer energi på dig, schas hem till paradiset Ryssland med dig.
Citera
2024-10-18, 22:06
  #468162
Medlem
Ryssland i ett nötskal andra länder ska inte få bestämma vad de själv vill göra. Moscow Bob har talat igen

Lavrov said Russia wants Ukraine outside NATO, with a "neutral" status, and without the West "using" Ukraine "to create direct threats to the Russian Federation." (AKA no weapons for Ukraine.)

https://x.com/i/status/1847259659742175526
Citera
2024-10-18, 22:09
  #468163
Medlem
Snapcounts avatar
Oj, oj, oj..

18 nordkoreanske soldater har angivelig desertert fra den russiske frontlinjen, ifølge rapporter fra Ukrainas statlige kringkaster Suspilne, skriver Newsweek.

De nordkoreanske soldatene var stasjonert i Russlands Kursk- og Bryansk-regionene, bare fire mil fra grensen til Ukraina. Nå søker russiske styrker desperat etter dem


Samtidig skal lederne deres ha forsøkt å skjule deserteringen fra sine overordnede

https://www.abcnyheter.no/nyheter/verden/2024/10/18/196037530/skal-vaere-en-desperat-jakt-etter-nordkoreanske-desertorer-i-russland

Kan bli spännande att följa detta...
Citera
2024-10-18, 22:11
  #468164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stenbocken77
Det är bra med en hälsosam ryssofobi men en extrem sådan hindrar dig från att tänka klart.

De problem vi haft historiskt med Ryssland existerar inte längre. Vi har bråkat om kontrollen över Österjön, eller det var snarare vi som inte ville att ryssarna ska ha access till Östersjön. Vi har även bråkat om Finland. De har härjat här och vi har härjat där. Allt detta tillhör det förflutna.

Vi har inget att vinna på att lägga oss i ett slaviskt inbördeskrig i Ukraina. Ryssland har inga ambitioner eller förmågan att erövra grannländer. Man tvingades motvilligt in i Ukraina eftersom man trängdes in i ett hörn av USA.
Det är Ryssland som krigar i Ukraina och inget inbördeskrig. Hur hjärndöd kan man vara och ändå skriva? Det blev inget svar om varför obligationerna inte blev sålda väl?
Citera
2024-10-18, 22:12
  #468165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stenbocken77
Jag skrev aldrig att en överhettning är bra då den riskerar att följs av en kraftigt korrigerande sväng neråt.

Det jag skrev var att en överhettning är ett resultat av en stark ekonomi. En ekonomi i recession kan inte överhettas.
Nej det är inte ett resultat av en stark ekonomi, det är ett resultat av krigsindustrin kräver all arbetskraft och därmed blir överhettad.

Rysk ekonomi ett typexempel på ” The broken window fallacy” .
Allt som tillverkas förstörs och tillför inte staten någonting. Varenda tillverkad granat leder Ryssland allt djupare ner i mörkret.

Det är inte ett mått på stark ekonomi, precis tvärtom. Vad får dig att tro att rysk ekonomi går bra ?
Citera
2024-10-18, 22:14
  #468166
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stenbocken77
Och de 8 milj etniska ryssarna i östra Ukraina vill heller inte leva under den diskriminerande Kiev-regimen.

Du ska tänka själv och inte lita på köpta politiker.
De är ukrainare som har ryska som modersmål, precis som Zelenskij.
Citera
2024-10-18, 22:17
  #468167
Medlem
Silfverryggs avatar
Fortsatta utrensningar pågår. Ännu en gammelkommunist död.
Konstantin Romodanovsky, chef för Rysslands immigrationsmyndighet, har avlidit, enligt den ryska statliga nyhetsbyrån Tass. Romodanovsky blev 67 år gammal. Hans dödsorsak har inte offentliggjorts. För Alexander Hinshtein, parlamentsledamot för den ryska statsduman, kom dödsfallet helt oväntat.
- Jag kan inte tro det här, vi pratade så sent som förra veckan, han var full av styrka och planer, säger Hinshtein till Tass.
Romodanovskys karriär började under Sovjettiden hos KGB, dess efterträdare, ryska FSB, där han arbetade som biträdande chef för inre säkerhet. Från FSB blev Romodanovsky chef för den ryska immigrationsmyndigheten.
I den ryska hierarkin jämställs chefen för immigrationsmyndigheten med en ministerställning.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2f5675c7-b350-4c71-91f9-968af472c7ef

Låt mig gissa: Straff för att ingen nappade på erbjudan på att flytta till skitlandet trots lättade krav?
Så ni ryssvänner. Vem vet, hade ni nappat på ryssens erbjudande att flytta dit så kanske den där praktarslet hade varit kvar i livet.

Och nu börjar jakten på Rybar.
https://x.com/alenapopova/status/1847332702032167276
__________________
Senast redigerad av Silfverrygg 2024-10-18 kl. 22:19.
Citera
2024-10-18, 22:17
  #468168
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Skulle inte bli något kärnvapen krig ändå hur mycket rysstroll än vurmar om det för varje land vet att det är slutet för varje land så ingen vinner på det förutom kollektivt självmord.

Det är ju främst väst/Usa som arbetat för icke spridning.. vilket är mycket klokt då vi inte vill att dessa vapen skall hamna i fel händer. Men nu blir det för ot.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in