"Att slåss är ett nöje": Flygvapnet visade arbetet med IRIS-T
Valentina Romanenko – torsdagen den 17 oktober 2024, 11:25
Luftförsvaret uppgraderas nu kraftigt i Ukraina med stöd av donationer från länder utifrån.
"Flygvapnet delade bilder från IRIS-T luftvärnsmissilsystem, som hjälper ukrainskt luftförsvar att skjuta ner de svåraste fiendens mål."
Källa: PS of the Armed Forces of Ukraine i sociala nätverk
"Detaljer: NASAMS och IRIS-T är de första västerländska medeldistansluftvärnsmissilsystemen som började skydda Ukrainas kritiska infrastruktur från massiva fiendens attacker."
"För närvarande har flygvapnet en hel del NASAMS- och IRIS-T-batterier, som gradvis går i tjänst och gradvis ersätter moraliskt och fysiskt föråldrade sovjettillverkade luftförsvarssystem."
"Det noteras att IRIS-T är ett högkvalitativt tyskt system som kan förstöra alla aerodynamiska mål inom en radie på upp till 40 km. Detta är det modernaste luftvärnsmissilsystemet i Ukrainas flygvapen. I tjänst sedan oktober 2022."
"Att slåss på IRIS-T är ett nöje", erkänner de ukrainska luftvärnsjaktarna.
ZSU:s flygvapen
https://www.pravda.com.ua/news/2024/10/17/7480087/
Efterlängtad kraftig förstärkning av Ukrainas luftvärn.
Det kommer mer, mycket mer.
Grattis till Ukrainas obeväpnade civilbefolkning som Ryssland föredrar att mörda och lemlästa liksom bostäder och civil infrastruktur.