2024-10-14, 11:45
  #467233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Du och Putin trodde det. Men Ukrainarna ville inte och Ryssen gick in med militär 2014, och nu sitter vi här. Det bästa för alla vorte om Ryssen drog sig tillbaka. Inte ens det ryska folket vill fortsätta det här kriget. Medan Ukrainarna är villiga att slåss tills den sista Orchen är utkastad.
(FB) Putin beordrar styrkor att gå in i Ukraina - INVASION NU (2022-02-24)

Att det blir en järnridå är en självklarhet. Ryssen får helt enkelt nöja sig med att göra affärer med Kina och Indien i framtiden. Men den ridån kommer inte gå igenom Ukraina utan på gränsen mellan Ukraina (1991års gränser) och Ryssland och upp via Baltstaterna och Finland samt Norge.

Visst, det ryska folket tycker att den ryska militären skall använda mer tunga vapen - köra flygplan med massvis av bomber och sen bara släppa dem var som helst. Och det kan de göra nu när de bästa av Ukrainas luftförsvars vapen har förstörts.
Citera
2024-10-14, 11:47
  #467234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Blir det ingen fullständig kapitulation för Ukraina så övergår kriget till gerillakrig som det var innan SMO.

Det är högst sannolikt att den psykotiske dvärgen i kreml skulle fortsätta sitt imperialistiska anfallskrig (inofficiellt) även om ett formellt vapenstillestånd skulle råda.

I östra Ukraina har inbördeskriget underblåsts, och eskalerats, av den psykotiske dvärgen i kreml som "tillhandahållit" både krigsmateriel och trupp (inofficiellt, före feb 2022). Den "lilla detaljen" mörkas alltid av kreml, och av er som tillber den psykotiske dvärgen som huserar därstädes.

Känner du till MH17, vars passagerare och besättning mördades av putains lakejer när den sköts ned, med ryska vapen, transporterade till och från ryssland till "separatisterna"?

"The responsibility for investigation was delegated to the Dutch Safety Board (DSB) and the Dutch-led joint investigation team (JIT), who concluded that the airliner was downed by a Buk surface-to-air missile launched from pro-Russian separatist-controlled territory in Ukraine. According to the JIT, the Buk that was used originated from the 53rd Anti-Aircraft Missile Brigade of the Russian Federation and had been transported from Russia on the day of the crash, fired from a field in a rebel-controlled area and the launch system returned to Russia afterwards."
https://en.wikipedia.org/wiki/Malaysia_Airlines_Flight_17

Den ryska terroristen, och f.d. putain sycophanten, Igor Girkin, har dömts för massmordet när MH17 sköts ned. Hen har även upplyst om följande:

"On 12 April 2014, Girkin led a fifty-strong unit of heavily-armed pro-Russian militants who captured the strategic town of Sloviansk in eastern Ukraine. They attacked and occupied the town's administration building, police station, and Security Service building, and set up roadblocks. The unit were mostly Russian Armed Forces 'volunteers' from Russian-occupied Crimea and wore no insignia. Girkin admitted that this action sparked the Donbas War. He said "I'm the one who pulled the trigger of war. If our unit hadn't crossed the border, everything would have fizzled out, like in [the Ukrainian city of] Kharkiv, like in Odessa"."

https://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Girkin

Vad gäller "separatisterna" (i.e. putains lydiga kreatur) så är väl även det en intern angelägenhet för landet, och inte något som berättigar den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot landet och strävan att slakta dess befolkning?

Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?
Citera
2024-10-14, 11:50
  #467235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Enligt Putin var det mest förvånande den totala okunskap som väst har. Enligt honom har de ingen läsförståelse eller förståelse för tal. De förstår bara sin egen uppfattning om vad det handlar om - inte preciserat vad som står att läsa eller vad som sägs.

Vad som är "förvånande" är väl vad din herre och härskare, den psykotiske dvärgen i kreml, kräker ur sig?

Hen har t.ex. deklamerat att det inte finns något Ukrainskt land och Ukrainskt folk överhuvudtaget. De är ju alla "små ryssar" som bor i "novorussia". Detta innebär dock att hen är i full färd med att slakta "sitt eget" folk...
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nya_Ryssland
https://www.cam.ac.uk/stories/donbaspropaganda

Vad det "handlar om" är att den psykotiske dvärgen i kreml som bekant anser att sovjetunionens oundvikliga sammanbrott var tjugonde århundradets största geopolitiska katastrof och drivs av sin "vision" om att "återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av, men även av att stjäla Ukrainas naturtillgångar.

"Ukraine has tremendous natural resources for meeting domestic oil and gas production needs, with estimates of approximately 900 billion cubic meters of proven reserves of natural gas. In Europe, Ukraine ranks second for gas reserves. Three Ukrainian regions contain hydrocarbons resources: the Dnipro-Donetsk basin, the Carpathian region in western Ukraine, and the Black Sea and Crimea region in the south. The Dnipro-Donetsk basin is a major oil and gas producing region accounting for 90 percent of all current Ukrainian production."

https://www.trade.gov/energy-resource-guide-ukraine-oil-and-gas

"Som av en slump" sammanfaller naturtillgångarnas koordinater med de områden den psykotiske dvärgen i kreml "förklarat" som ryska och annekterat...
Citera
2024-10-14, 11:51
  #467236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Visst, det ryska folket tycker att den ryska militären skall använda mer tunga vapen - köra flygplan med massvis av bomber och sen bara släppa dem var som helst. Och det kan de göra nu när de bästa av Ukrainas luftförsvars vapen har förstörts.

Nej, det ryska folket vill avsluta kriget och dra sig tillbaka. Dvs lämna Ukraina.
Citera
2024-10-14, 11:53
  #467237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flogistoneter
Så. Ukraina är avskurna i Kursk och överlämnar sig just nu att smattras mer utan motstånd. Ytterligare 30000-50000 man till spillo. Ukrainas framtid finns inte mer. Är alla Johnsonfans nöjda nu med att Zliensky svek fredsavtalet?

Det var Putin som svek fredsavtalet.
Zelensky ville ha fred men Putin ville ha krig.
Du njuter uppenbarligen av att Putin skickar tusentals ryssar i döden.
Citera
2024-10-14, 11:58
  #467238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Det är antagligen legosoldater och då skall dom behandlas på det viset.

En legosoldat är prisgiven och saknar alla rättigheter. Gäller internationellt.

Ukraina använder inte legosoldater.
Ryssarna mördar oskyldiga människor hela tiden.
Citera
2024-10-14, 11:59
  #467239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Nej, det ryska folket vill avsluta kriget och dra sig tillbaka. Dvs lämna Ukraina.
Tveksamt. Stora delar av det ryska folket är tyvärr otroligt indoktrinerade. Många tror att nato försöker att utplåna Ryssland och att dom måste försvara sig.
Citera
2024-10-14, 12:00
  #467240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av senapsillen
Tveksamt. Stora delar av det ryska folket är tyvärr otroligt indoktrinerade. Många tror att nato försöker att utplåna Ryssland och att dom måste försvara sig.

(FB) Putin beordrar styrkor att gå in i Ukraina - INVASION NU (2022-02-24)

47% vill att Ryssland lämnar Ukraina. 28% Anser att kriget är bra för Ryssland.
Citera
2024-10-14, 12:01
  #467241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Visst, det ryska folket tycker att den ryska militären skall använda mer tunga vapen - köra flygplan med massvis av bomber och sen bara släppa dem var som helst. Och det kan de göra nu när de bästa av Ukrainas luftförsvars vapen har förstörts.

Så du påstår att ryska folket är genomsyrat av total ondska.
Citera
2024-10-14, 12:08
  #467242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Visst, det ryska folket tycker att den ryska militären skall använda mer tunga vapen - köra flygplan med massvis av bomber och sen bara släppa dem var som helst. Och det kan de göra nu när de bästa av Ukrainas luftförsvars vapen har förstörts.


Vilka av de bästa av Ukrainas luftförsvars vapen har förstörts??
Citera
2024-10-14, 12:09
  #467243
Medlem
För första gången på 48 dagar lanserade inte ryssarna "Shahedy" över Ukraina på natten
Alyona Mazurenko — måndagen den 14 oktober 2024, 11:28

"För första gången på nästan 50 dagar, natten till den 14 oktober, attackerade inte de ryska ockupanterna Ukraina med Shahed-drönare.

Källa: Armyinform , ukrainsk sanning

Detaljer: Flygvapnets kommunikationsavdelning bekräftade att inkräktarna inte attackerade "Shahed" natten till den 14 oktober."

----------------------

"Flygvapnet kommenterade samtidigt inte vad det plötsliga lugnet från ockupanternas sida kan bli.

Tidigare i oktober rapporterade Ignat att den ryska ockupationsstyrkan i allt högre grad använder drönare av okänd typ, förutom Shaheds, som ofta påverkas av ukrainsk elektronisk krigsföringsutrustning och faller till marken........"

https://www.pravda.com.ua/news/2024/10/14/7479593/
Jo,jo.
Nu är Ukraina på gång att stoppa den ryska terrorn mot obeväpnad Ukrainsk civilbefolkning. En viktig pusselbit i Ukrainas Segerplan.
Ryssland går alltmer på fälgarna.
Citera
2024-10-14, 12:13
  #467244
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fsck
Du råkade visst stava fel så jag ändrade åt dig. Nej, du behöver inte tacka, jag hjälper så gärna till.

Sedan är det inte alls något spel som är slut utan det är bara fria fantasier från din sida. Som vanligt. En källa som bekräftar ditt påstående hade ju varit intressant men jag och alla andra här vet ju att ni inte sysslar med sådant.

Jag kan tipsa om tråden för alternativa nyheter. Där kan du ”diskutera” med likasinnade.

Är det någonstans det finns en junta som är det fan i rysseriet där FSB tar över mer och mer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in