Mer stöd till Ukraina. Nu Japan.
Japan har öppnat en kredit på 150 miljoner dollar för återuppbyggnaden av Ukraina
Tisdagen den 8 oktober 2024, 11:01 -Oleksiy Artemchuk
"Black Sea Bank for Trade and Development (CBDR) fick en kreditlinje från Japan Bank for International Cooperation (JBIC) på totalt upp till 150 miljoner dollar för att stödja viktiga projekt i Ukraina och främja gröna initiativ.
Detta rapporterades av presstjänsten vid ekonomiministeriet.
Kreditgränsen utformades för att tillhandahålla finansiering för återuppbyggnaden av Ukraina och andra drabbade CSTO-medlemsstater"
"De samordnade insatserna från ChBTR och JBIC vittnar om internationella institutioners ständiga engagemang för att ge stöd till Ukraina i tider av trängande behov", konstaterade förste vice premiärministern - ekonomiminister Yuliya Svyridenko.
Huvudfokus kommer att ligga på att stärka ekonomins motståndskraft, särskilt inom sektorer som jordbruk, livsmedelsförädling, transport och logistik, digital infrastruktur och läkemedel.
Dessutom kommer upp till 75 miljoner dollar att riktas till gröna initiativ och främjande av miljömässig hållbarhet i Svartahavsregionen."
https://www.epravda.com.ua/news/2024/10/8/720290/
Omvärlden ser, omvärlden hör, omvärlden upprörs över Rysslands svinerier I Ukraina och agerar.