Citat:
Ursprungligen postat av
Molgan098
Ja och det blir bara fler & fler som reagerar inga snälla ord alltid kolla TT nyss det rensas upp bland kommentarerna rejält.
Förstår att folk reagerar som dom gör på Videon då lilla C inte alls ser bekväm ut när N vill ha henne hon ser skeptisk N tar sen tag i handen för att C ska komma . Det märks så tydligt på Cs kroppsspråk att N är borta för mkt
Vad kan vara så viktigt för N månne tro då allt i princip går för C 🤔 är det så himla viktigt att man skiter I sitt barn mer el mindre . Vill ej tro det men det är svårt att inte gör det . Då pengar går före allt sen fixa sitt utses till max från att fixa hår naglar .
Hm tänkte inte komma in oh skriva igen ! Men jag känner att jag måste dela med mig av det jag ser .
Håller helt med dej , är så ledsamt att se att C inte känner igen sin egen mamma.
Hur vet du det kommer många undra ? Kolla bara in Cs kroppsspråk när N kommer hem och vill krama henne
Cs tittar sig omkring inte så att hon vill kasta sig i famn vet inte vem som filmar kanske J C tittar iallafall mot den som filmar ser orolig ut
N räcker fram handen , lite försiktigt går C fram ser nästan rädd ut .
När N sen tar upp och kramar henne vänder C bort huvudet inte så normalt att dom gör så då dom vill gosa in sig i mammas famn man ser sen i slutet att C knuffar bort N
Överdrivet kanske ni tycker, jag tycker det är skrämmande och ledsamt då det påvisar hur mkt borta N faktiskt är .
Jag kommer nog aldrig förstå varför man gång på gång väljer att göra dessa resor, fester mm än att vara hemma med sitt barn
Oh jag kommer aldrig förstå att man som förälder går in medvet att förstöra för den andre föräldern att ha en relation . Det mest naturliga är att man försöker rädda den som Isisea sa inte tvärtom.
Och jag kan nästan säga med facit i hand N har planerat detta från början , tyvärr är A bara en pricka i hennes sjuka spel .
Du Isisea sa något väldigt bra ! Hur skulle man själv göra klart som fasiken att A gick ditt för att lösa problemet och när han inte får den respons han vill så måste han ju göra något för att visa att han vill vara delaktig. Tänker er själva vilken panik att först kastar N ut han sen inse att man aldrig får se sitt barn
För jag tror att A förstod där och då att detta kommer ej bli bra .
Och hade han inte visat något hade han fått skit då oxå .
Jag vet inte får för mig att visa tror att soc bara kollar på hur det ser ut i hemmiljön att det ska vara rent och fint och att inget kan hända då .
Det handlar inte om rena hem el status på var du bor el jobbar . Dom ska alltid utgå från barnet bästa . Handlar inte om hur stort nätverk dom har el vem som passar barnet .
Dom utgår om barnet far illa behöver ej vara våld dom menar . Finns så mkt paragrafer som ingår idet
Dom kollar hur familjeförhållandet ser bla mellan barn och förälder . Och hur det ser ut mellan föräldrarna om det finns dispyter som är farligt för barnet så det kan ta skada på psykiskt och fysiskt
Så därför är vi många som reagerar över hur soc gjort i Ns ärende då hon både är frånvarande mamma och saboterar för C att träffa sin pappa .
Och han vill det fast några här i tråden blundar för det .
# team chiara ❣️#