Citat:
Ursprungligen postat av
Banned.
Nej, finns ingen som säger att stöld är med, tvärtom säger polisen att dom inte är hunden på spåren.
Visa gärna var åklagaren nämner att han kommer åtala någon för stöld.
Hur vore det om du visar var åklagaren säger att denne inte har någon stöld på sitt bord!?
Hur vore det om du visar var polisen "säger" att dom inte är hunden på spåren!?
Hur vore det om du visar var åklagaren säger att han inte har någon aning!?
Hur vore det om du visar var polisen
säger att dom inte har några spår alls!?
Att polisen
sa något för några månader sedan vet vi. Men sedan öppnades utredningen igen, och den är fortfarande öppen. Så var
säger polisen dessa saker?
Polisutredningen är fortfarande öppen, det är den därför att polis och åklagare bedömer att det går att föra utredningen framåt och att det finns möjligheter att klara upp fallet och föra det till åtal.
Hade så inte varit fallet, hade det varit åklagarens skyldighet att stänga förundersökningen. Och att åklagaren skulle underlåta att fullgöra en sådan skyldighet kan vi avfärda.
Det är alltså utan tvivels så att det faktum att utredningen fortfarande efter två månade är öppen, innebär att åklagaren anser att det finns goda möjligheter att lösa fallet och föra det till åtal, det vill säga, det finns såväl spår som bevis, att utgå ifrån, liksom helt säkert, vittnesmål.
Alla som kan minsta lilla om brottsutredningar inser dessa faktum enkelt.