Citat:
Ursprungligen postat av
PalmeKiller
Utan Reagan hade muren aldrig fallit och du hade fått leva i VPK samhälle där man få köa 5 timmar för en limpa bröd och du måste ligga nera ylla emot store ledaren bostad 5 ggr om dagen som en galen hund.
Vi bårde vara tacksamma emot politiker som Reagan och Thatcher, som gjorde världen till en bättree värld utan onda mördar kommunister.
Det är bara se på kommuner där VPK har inflyttade idag, höga skatter och dom äldre behandlas som skit. Vänsterpartiet tänker bara på sej själva. Sådan är kommunismen.
Jag har inga problem med att hålla med om kommunismens fasor (se bara på vad Stalin gjorde mot sitt eget folk). Dock att tro att Reagan och Thatcher var någon sorts hjältar så är man i mitt tycke otroligt naiv (förlåt den kanske hårda tonen). Ekon av deras inrikespolitik syns fortfarande i USA's ghetton och Storbrittaniens underklass och de negativa följderna av deras utrikespolitik har varit omvälvande för hela världen. Du har kanske inte koll på Reagans framfart i Sydamerika eller hur han beväpnade Saddam Hussein eller hur han stöttade mujaheedin i Afghanistan som senare skulle bli talibanerna (som även inkluderade att stötta Bin Laden)? Mycket av den utrikespolitik som USA & UK förde under 80 talet kom att lägga grunden för modern terrorism.
USA och UK destabiliserade ett flertal länder även före och efter Reagan, så det är inte som att Reagan själv ska bära det oket, men faktum kvarstår att de destabiliseringskampanjer som utfördes av USA & UK under andra halvan av 1900-talet har skapat dagens moderna terrorism.
Det vore intressant att höra dina tankar kring kompiskapitalismen som plågar Sverige. Det nära band som politiker i båda blocken (dock absolut främst på högra sidan) har till lobbyism och näringsliv, vilket om och om igen gör att de tar beslut som inte gynnar befolkningen och landet utan istället gynnar några få privata intressen.
Tex det faktum att vi har ett friskolesystem där våra skattepengar förvandlas till aktieutdelningar och vinster till företag i andra länder, där skolpeng går in i vinstdrivande koncerner som använder dessa vinster i andra företag i koncernen som inte sysslar med skola, att systemet dessutom kannibaliserar på den kommunala skolan så att dessa får mindre resurser och när en kommunalskola pga högre kostnader måste få högre skolpeng så måste alla friskolor i samma område få samma skolpeng, trots att de inte har ökade kostnader, vilket naturligtvis hamnar på skattebetalarnas rygg.
Vi har en liknande situation i vården och vi har även fastighetsbolag som omsätter miljardbelopp på att köpa upp (med jäviga politikers hjälp) samhällsbärande fastigheter och sedan hyra ut dem till kommunerna, trots att det om och om igen bevisats att det är mer kostsamt för skattebetalarna än om kommunerna äger sina egna fastigheter.
Allt detta i takt med att trycket på de som jobbar inom vård och skola, 2 av vårt samhälles viktigaste sektorer, blir allt hårdare och hur kvaliten på utbildning och vård blir sämre.
Allt detta har i sin tur öppnat dörren för organiserad brottslighet att ta sig in i dessa sektorer. Du läste kanske om hur fastigheten med Södertälje tingsrätt ägs av en koncern med kopplingar till Södertäljenätverket.
På vilket sätt anser du att högern i dessa fall av vänskapskorruption som fått direkt systemhotande följder för hela landet har agerat rätt? Enbart för att de följt en högerideologi?
Den fria kapitalismen och den högerdrivna kompiskapitalismen är inte likställda.
Jag säger inte att det enbart är högerns fel, vänsterblocket har också varit med och underlättat den utvecklingen, men högern har på alla sätt varit mest drivande (och är än idag).