Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Gomiddag. Mellan 2011 och 2020, efter att USA pensionerade sina rymdfärjor (efter det beryktade haveriet som dödade hela besättningen ombord på Columbia) var Ryssland det
enda land som hade tillräckligt säker teknisk och logistisk kapacitet för att på ett skett sätt kunna skeppa människor upp till Internationella Rymdstationen och tillbaka. Även om NASa från 2020 började köpa den sprtens tjänster av Elon Musk, förlitar de sig fprtfarande vid många tillfällen på Roskosmos pch deras Soyuz-skepp för att föra astronauter upp till ISS och tillbaka.
Låter som ett hyfsat underbetyg på rysk spetsteknologi - eller?

Nja, jag syftade förstås på masstillverkning, där har aldrig Ryssland utmärkt sig. I modern tid (sedan 1990) har i stort sett all högkvalitativ tillverkning skett i fabriker byggda av västföretag.
Ryssarna är kassa på tillverkning, men väldigt duktiga på propaganda.