2024-09-16, 08:50
  #39205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ItsJustAFleshwound
Alltså; "onnat", "hihi", "venne" "dd", "it" — OCH så vidare!
(#481 plus typ alla andra!)

Som vuxen med ungdomar i min närhet kan jag säga att jag ALDRIG ser dem skriva på det sätt som fiskarna gör. Aldrig!

Och, som vuxen vill jag bara KRÄKAS på gäddornas "onnat"!
Vad är det för ord ens‽ Vem fan "onnar"‽

Vore jag inte gråhårig så skulle jag fan bli.
Exakt så. Fiskarna skriver som vuxna TROR att ungdomar skriver. Det är så genomskinligt och pinsamt.
Citera
2024-09-16, 09:42
  #39206
Medlem
Redivivuss avatar
Asså de här senaste gäddorna, suck! Vilka lågliv. Riktiga tråkpåsar med ointressanta vardagar. Ja, de är väl peddos var och en i sin mån, men det är ju uppenbart något genetiskt fel på de här personerna. Kanske är peddotendenserna bara ett av symptomen. Svenska retarderade män som inte klarar av normala relationer till kvinnor i lämplig ålder, inte ens lovliga unga kvinnor, som ger sig själva rätten till "det lilla hemliga roliga" som till sist uppdagas. Händer väl inte så mycket med det för de här krypen under sina stenar. Var ett tag sedan det var en rolig konfrontation, tänk Barbapappa #467 eller någon högutbildad gädda eller någon med någorlunda hög fallhöjd. De här stolpskotten är rena sömnpillren.
Citera
2024-09-16, 09:52
  #39207
Medlem
Redivivuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skoputs
Som vanligt avbryter Sara och Patrik, #481, så han knappt får en syl i vädret. Hur värdelösa kan de vara? De skulle kunna få till riktigt intressanta samtal, men saknar förmåga att lyssna till någon annan än sig själva, dessutom njuter de uppenbarligen över aggressiviteten de utövar.
Han försökte som så många andra ljuga sig ur det och bortförklara sig för att backa lite lätt. Men troligen får man inte ut så mycket av att försöka samtala närmare med denna störda individ liksom de allra flesta andra gäddor. Detta sagt så tycker även jag som dumpenvän att Sara och Patrik ibland avbryter gäddorna när de kanske inte borde ha gjort det. Jag är också lite trött på "varför sexchattar du med baaarn?" och "varför har jag din snopp i min telefon?", vilken gädda kan svara på det. "Du har ett skevt tändningsmönster". Ja, uppenbarligen!
__________________
Senast redigerad av Redivivus 2024-09-16 kl. 09:54.
Citera
2024-09-16, 10:24
  #39208
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Berraperra1975
Om jag inte minns fel så bodde han hemma hos mamma och pappa i Klippan innan.
Känner du till mycket om #373?
Citera
2024-09-16, 10:26
  #39209
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Berraperra1975
Du har sett #373 tillsammans med sportfiskegänget. Var det gädda dom fiskade då. Tycker du skall informera dom så dom vet vilken gris dom har med i gänget.
Känner du till mycket om #373?
Citera
2024-09-16, 10:54
  #39210
Medlem
Ser att napp #102 ska upp i Tingsrätten för Grovt barnpornografibrott.
Solna Tingsrätt B-4718-23
Citera
2024-09-16, 11:31
  #39211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kurre71
Ser att napp #102 ska upp i Tingsrätten för Grovt barnpornografibrott.
Solna Tingsrätt B-4718-23
Tack för informationen.
Citera
2024-09-16, 11:50
  #39212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kurre71
Ser att napp #102 ska upp i Tingsrätten för Grovt barnpornografibrott.
Solna Tingsrätt B-4718-23
Kan du ladda upp FUP.
Citera
2024-09-16, 12:35
  #39213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av doxycontin
Var har fiskarna fått ordvalen i från enligt dig?

Det skulle jag också vilja veta!

Visst att ungdomarna ofta kan skriva lite slarvigt, men jag tycker att fiskarna överdriver detta med "förkortningar" till den grad att det blir löjligt.
Vet it/dd/kmr/tkr/and so on ...

Tänk på att deras tangentbord fungerar på samma sätt som vårt, med autocorrect och rättstavning och hela skiten.
Detta tillsammans med att de typ alltid kör med att de drar mellan bokstäverna för att skriva (d har nog ett ord, men kmr it på d nu!) gör snarare att de skriver korrekt, snabbare än vi gamlingar gör. 🤣

Sen att de använder andra ord och uttryck som man ibland fattar halv sju av, trots att man ändå hänger med rätt bra, är ju en annan femma.
Citera
2024-09-16, 13:11
  #39214
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Hagoromo
#481 blev borttaget från Olema Truckspecialistens hemsida.

Mycket bra agerat av arbetsgivaren!

Det vore klädsamt av #480:s dito att göra sammalunda.
Det spelar liksom ingen roll hur svårt det är att ersätta en CFO, han kommer ändå inte att kunna visa sig på arbetsplatsen mer. Någonsin. Dessutom så har han i princip inte uträttat något arbete där, utan bara sexchattat hela arbetstiden. Sedan har han haft mage att klanka ner på jobbet vid flertalet tillfällen, trots att han tjänat nästan 800k om året på att sitta och chatta. Han har även försökt lura arbetsgivaren att han ska jobba hemma, när han i själva verket skulle åka och träffa barnet.

Även om de inte kan sparka honom hur som helst så är det märkligt att de inte plockar bort honom från hemsidan åtminstone. Det är ju direkt skadligt för företaget att bli förknippad med den dåren.

Edit: Nu är även #480 borta från arbetsgivarens hemsida. Bättre sent än aldrig.
__________________
Senast redigerad av ScottFree 2024-09-16 kl. 13:39.
Citera
2024-09-16, 13:33
  #39215
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tankefrihet
Är det någon som vet något om den allra första gäddan, dvs:

https://dumpen.se/2021/08/16/gammelgaddan-blev-blast-pa-tolvaring/

Jäklar vilken annan approach Sara körde där. Även skånskan känns grövre.

Jag såg klippet just efter det publicerats och gissar att det var via någon länk på deras dåvarande Facebookgrupp ”242”.
Han gick bananas och har dödshotat Sara och Patrik på nätet om jag inte minns fel...
Citera
2024-09-16, 13:45
  #39216
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Panter70
Känner du till mycket om #373?
Jag såg honom för 3v sedan. Cyklandes vid campingen i Klippan kl.06.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in