Citat:
Ursprungligen postat av
Snauzzer
Regeringens pressträff nu.
Det blir inga gripen till ukraina.
Vapen på hyllan i sverige har sinat förutom kamuflagenät, gasmasker och reservdelar till cv 90 som dom ska få..även 40 mm ammo finns lite kvar att donera.
I övrigt så är det tomt.
Nu är det nyproduktion som gäller men det kommer att ta åratal innan man kommer upp i några mängder.
Våran försvarsindustri är så nerbantad.
Så det blev gasmasker och kamuflagenät istället för gripen.
Haha, var det vad du tog med dig av presskonferensen? Ukraina fick precis vad de ville ha samt att vi förbereder för överlämnande av JAS när läge infinner sig i framtiden, över 2 miljarder till det. Att ge kamuflageutrustning och ammo till våra cv90 (som alla enligt er ryssar slagits ut) i Ukraina är ett billigt sätt att hålla dem vid liv istället för att låta dem slås ut och skicka nya till en högre kostnad, men ekonomi är inte ni ryssars starka sida har jag noterat.
Sen ger vi av våra lager och köper in sådant som är färdigproducerat från vår försvarsindustri, alltså tvärt om vad du skriver. Dessutom skjuter man till pengar för att industrin skall kunna våga producera och ha saker på lager för försäljning.