Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
(...)
När Putin väl skjutit sig i huvudet i sin bunker så finns det goda möjligheter att få Ryssland på fötter igen, med samma recept som vi applicerade på Tyskland 1946. (...)
Nej, nej, nej...alla som haft med ryssar att göra vet att detta inte stämmer.
Allt internationellt "stöd" skulle bli stulet när nya maktfullkomliga galningar träder fram som också skulle få folkets stöd om bara smulor av stöldgodset också kommer den vanlige ryssen till del.
Tyskland var en europeisk högkultur där vansinne tillfälligt tog över. Ryssland är en svinstia där all degeneration som du kan föreställa dig frodats i sekler. Situationen är därför ojämförbar.
Den enda rimliga strategin framöver är därför istället att militärt och ekonomiskt hålla gränsen och sedan tillämpa cynisk realpolitik för att förhindra nya ryska angrepp på omgivande länder.