Citat:
Ursprungligen postat av
Hor-Ulla
Han ser väl åt vilket håll det barkar med Rysslands 3-dagars SMO. Har svårt att bestämma mig för vem som är störts clown, Luka eller Medvedev.
Hahaha Luka. Han har ju alltid varit en Putin-fanboy och har till och med vid några tillfällen kallat honom "bror".
Tiden sedan Puttes "tre dagar långa specialoperation" förvandlades till en total katastrof, kan man tänka sig att Luka haft det ganska svårt att sova om nätterna. Antagligen har specialoperationen blivit både Lukas och Putins livs största aha-upplevelser.
Jag tror också Luka ser vart det brakar, så nu gäller det att positionera sig och åtminstone lindra de svidande konsekvenserna som komma skall. För vad är Belarus utan Putins stöd? Och är det ryska stödet ens värt något när till och med lilla Ukraina kan övervinna allt som Ryssland skickar deras väg? När kriget med Ryssland är avklarat så kanske det är dags för en ukrainsk specialoperation i Minsk?
Härliga tider.