2024-08-21, 19:20
  #456505
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Det är ett faktum att appar nu blockeras i stor omfattning i Ryssland.


Sannolikt kommer Putin att dödas idag, de stänger ner så inga oroligheter ska uppstå, en mjuk kupp kan man säga.
Citera
2024-08-21, 19:22
  #456506
Medlem
raskenss avatar
Haha Putin kysser Koranen . Vad säger ni som hyllar Putin och "traditionella" värderingar. Magafolket i USAa blir nog rätt så förvirrade nu.

https://x.com/banderafella/status/1826283618727293203
Citera
2024-08-21, 19:22
  #456507
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silfverrygg
Och ryssvännerna undrar varför ingen vill ha ryssen som granne eller att ingen vill umgås med dem.
Antingen är det Maskirovka eller så är Finland ryssens nästa måltavla. Uppmärksamhet mot Åland i ryssens propagandakanaler ökar.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010643313.html
Samma team "råkade" förfölja Finlands presidents båt Kultaranta VII under dennes Ålands-besök.

De där filurerna borde ju livstidsutvisas från Finland, EU och hela den fria världen. Men Ryssland kan ju försöka, både Finland och Sverige har kustjägare redo att snabbt landstiga på Åland.
Citera
2024-08-21, 19:28
  #456508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Sannolikt kommer Putin att dödas idag, de stänger ner så inga oroligheter ska uppstå, en mjuk kupp kan man säga.
Vilket antiklimax isf.

Hade velat se han sitta i Haag. Klädd i fängelseoverall och med snopen min visas upp inför världens media.
Citera
2024-08-21, 19:32
  #456509
Medlem
Översatt från Telegram agentsvo.

Är putin tillbaka från tjetjenien?

Citat:
Användare i Ryssland har klagat på problem med tillgången till populära meddelandeappar — Telegram, WhatsApp, Discord, Skype. Detta liknar en blockering av myndigheterna, säger experter som "Agentstvo" har talat med. Själva Roskomnadzor förklarade det med DDoS-attacker mot ryska teleoperatörer.

Detaljer. Problemen började ungefär klockan 14:00 och påverkade inte bara meddelandeappar utan även "Wikipedia", "Yandex", "VKontakte", kundtjänsttjänster för teleoperatörer och mobilbanker, enligt tjänster som övervakar avbrott. Problem uppstod i arbetet för minst 20 tjänster som övervakas av Downdetector.su. Även tjänsten "sboy.rf", som vanligtvis används för att övervaka avbrott, var otillgänglig.

"Sådant händer vanligtvis när de slår på det så kallade 'antimessenger-läget'", sa Mihail Klimarev, direktör för "Samhället för skydd av internet", till "Agentstvo". Enligt honom uppstod liknande problem i Dagestan under upplopp, i Jakutien och i Basjkirien under protester. "Jag har en stark känsla av att något har hänt, men nu på federal nivå", sa Klimarev.

Användare från Centralasien klagade också på problem med Telegram. Klimarev förklarade detta med att nätverkstrafiken till dessa länder går genom Ryssland.

Klimarev har ingen annan förklaring än att det är ryska myndigheters handlingar som ligger bakom.

"Utifrån våra observationer är detta en centraliserad påverkan", sa cyberadvokaten Sarkis Darbinyan till "Agentstvo". "Roskomnadzor försökte uppenbarligen blockera Telegram, och blockeringen av Telegram påverkade sedan andra resurser på Runet. Detta hände redan 2018, exakt samma scenario", förtydligade den tekniska direktören för "Roskomsvoboda" och grundaren av Privacy Accelerator, Stanislav Shakirov.

Shakirov påminde om att Roskomnadzor 2018 tvingades ändra sina blockeringar efter att andra resurser drabbats istället för Telegram. Men nu har myndigheten betydligt fler möjligheter som tillåter att blockera oönskade saker mer effektivt. "Nu har de utvecklat tekniska möjligheter och försöker justera dem så att det fungerar. Det är precis vad vi ser", noterade han och rådde ryssarna att köpa VPN.

Roskomnadzor har en annan förklaring. Enligt en representant från myndigheten, som talade med "Podjom", orsakades avbrotten i tjänsterna och meddelandeapparna av en DDoS-attack mot ryska teleoperatörer. "Vid klockan 15:00 MSK hade attacken avvärjts, och tjänsterna fungerade som vanligt", meddelade myndigheten.

Författaren till Telegram-kanalen "Esher II", Filipp Kulin, kallade Roskomnadzors förklaring för "ovetenskapligt nonsens" i ett samtal med "Agentstvo". "Det är omöjligt att organisera en DDoS-attack mot alla operatörer. I så fall skulle alla operatörer drabbas, inte bara utvalda tjänster", betonade han.

Vid klockan 15:00 MSK började antalet klagomål om problem med meddelandeappar minska enligt uppgifter från Downdetector.su.

Kontext. I juni bekräftade presidentens pressekreterare, Dmitrij Peskov, att Ryssland kan begränsa WhatsApp i kampen mot terrorism.

37,5K visningar
__________________
Senast redigerad av Shibaiji 2024-08-21 kl. 19:36.
Citera
2024-08-21, 19:32
  #456510
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av YBB641
Han har fått skäll av Xi när han fylletwittrade om Kazakstan. Hävdade att han blivit hackad. Ingen fingertoppskänsla.

Ajj, da ;-) Ja hans alkoholproblem är ju högst reella, så det blir nog som de blir ibland. Det kan nog också vara lite så att det ingår i hans (propaganda) roll att spela halv/hel-galen. Inte minst med alla hans kärnvapenhot. Då kan Putin sen träda fram som den alltid "kloke" och balanserade landsfadern.
Citera
2024-08-21, 19:33
  #456511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Ukraina förlorar det här. Det vettiga hade varit att sätta sig vid förhandlingsbordet istället för att tigga ännu mer vapen från väst.

Putin vägrar ju att förhandla så SBU måste nog befria det ryska folket från sin diktator för att Ryssland ska sätta sig vid förhandlingsbordet.
Citera
2024-08-21, 19:39
  #456512
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Sannolikt kommer Putin att dödas idag, de stänger ner så inga oroligheter ska uppstå, en mjuk kupp kan man säga.

Putin är väl inte i Moskva nu. Han är väl och kysser koranen i ett grannland?
Citera
2024-08-21, 19:42
  #456513
Medlem
Reimers avatar
Mer till utbytesfonden, vi får hoppas att de har så det räcker för att få hem alla de som blev fångar vid Azovstal.

Citat:
Ukrainian special forces captured another large group of Russian soldiers and their URAL transport truck in the Kursk region today in an ambush.

https://x.com/WarMonitor3/status/1826309587391447326
Citera
2024-08-21, 19:47
  #456514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
De där filurerna borde ju livstidsutvisas från Finland, EU och hela den fria världen. Men Ryssland kan ju försöka, både Finland och Sverige har kustjägare redo att snabbt landstiga på Åland.
Ryssland är ju redan på Åland, så där kommer ingenting att hända.
Åland är sannolikt det säkraste stället i Europa just nu..
Citera
2024-08-21, 19:53
  #456515
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bond123
Ryssland är ju redan på Åland, så där kommer ingenting att hända.
Åland är sannolikt det säkraste stället i Europa just nu..

Inte länge till. Det snackas bland finska politiker om att slänga ut ryssen och stänga konsulatet, som för övrigt filmar demonstranterna olagligt med installerade webbkameror i fönstren. Hoppas att stängandet sker inom kort. De (ryssen) har fan inget på Åland att göra.
Citera
2024-08-21, 19:58
  #456516
Medlem
Vindpinads avatar
Såg ett reportage från kriget i Ukraina. Några ukrainska soldater gömmer sig i en källare i nån by längs fronten. Emellanåt springer de upp och avfyrar raketer/granatkastare mot fienden, för att sedan springa från hus till hus för att komma tillbaka till sitt källargömställe.

Sedan klagar media på att ryssarna jämnar byar och städer med marken, urskillningslöst!

Men va fan? Fronten går ju igenom tätbebyggda områden. Det är där de ukrainska soldaterna har byggt sina bunkrar, försvarsställningar och skyttegravar. Det är där de äter, skjuter, skiter och sover.

Hur ska ryssarna kunna bekämpa fienden utan att skada civil infrasktruktur om de ukrainska soldaterna grävt ner sig i städer och byar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in