2024-08-20, 18:19
  #649
Medlem
ManicToos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Du verkar ha väldigt svårt att se dig själv utifrån. "Offerkort?" Vad yrar du om? Du skapar bilder i ditt huvud som du sedan reagerar på.
Allt för att jag tyckte att Stockholm är en stel och tråkig stad som jag inte vill återvända till. Där och då fastnade du i en djup svacka. Kunde inte bry mig mindre om vad du tycker om att jag inte gillar Stockholm. Din reaktion låter som ett personligt problem som du behöver ta hand om. Du har redan fått mer hjälp av mig än du förtjänar.

Med risk för varningar eftersom vår diskussion mer handlar om dig och dina psykiska tillkortakommanden än topic nu, deklarerar jag att den här konversationen är - över.
Vi tycker bara synd om dig för att du kommer från Arsele och därför har 08-komplex och inte inser lyckan i att Stockholm är en av världens finaste städer, i vårt eget land. Och att du tror Stockholm är ett land "Länder ni besökt men aldrig vill återvända till?"

Jag kom på två städer till jag inte kommer att återvända till, Milano (smutsig oskött stad) och Venedig (luktar fisk och de gillar inte ens turister och pizzan kostar mer än i Sverige men smakar samma). Så tydligen går Italien fett bort för mig. Rom suger också en glödhet sommarvecka.
__________________
Senast redigerad av ManicToo 2024-08-20 kl. 18:21.
Citera
2024-08-20, 18:34
  #650
Avstängd
Negercps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RightRite
Vart i USA var du?
Jag har varit där en gång och hade en bra upplevelse. Vad gillade du?
Jag var i Florida, Texas och Californien. Det jag inte gillade var att brudar var oförmögna att kunna betala en enda jävla dollar ute, drickskulturen samt att mat oftast smakar skit om man inte hänger på lyxrestaurang.
Citat:
Ursprungligen postat av Lagopussy
https://www.indiatoday.in/world/video/shark-eats-russian-tourist-in-front-of-his-father-at-egyptian-beach-watch-2390839-2023-06-09

Hajen var pro Ukraina.
Citat:
Ursprungligen postat av Yamikaze
Haha ja det är jag! Marsa Alam var jag i
Det finns inga vithajar i Röda havet min vän.
Citera
2024-08-20, 19:03
  #651
Medlem
LittleFishs avatar
Frankrike. Paris och Nice. Lika svart som Somalia, osäkert att vara ute om nätterna, överskattade turistfällor, otrevliga, maten var vidrig, skitigt och dekadent. Olustig och otrevlig stämning hänger i luften. Landet är alltid en millimeter från nästa muslimska terrordåd. Aldrig mer.
__________________
Senast redigerad av LittleFish 2024-08-20 kl. 19:10.
Citera
2024-08-20, 20:22
  #652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Retsina
Finland. Aldrig sett så fula människor som i det landet. Och maten ska vi inte prata om...

Detta för att sedan kalla Sarah Sjöström "snygg som fan!" är ju humor i sig.
Citera
2024-08-20, 21:04
  #653
Medlem
RutgerFuchss avatar
Att Stockholm är fylld av genomneurotiska tråkiga människor vet de flesta, men viss finns det fler exempel på tråkiga ställen. I Serbien tex där Belgrad ligger. Stan är fylld av män testofyllda män som går och spänner sig på gatorna. Där rämnar tom husen på stadens centrala torg. Finns typ en (1) vettig restaurang i staden och floden som rinner igenom luktar skit. Klubbarna är dock riktigt roliga och det går att träffa trevliga människor i de äldre kvarteren. Där skiljer sig Belgrad från Stocholm där i princip alla är tråkiga, stela och ängsliga.
__________________
Senast redigerad av RutgerFuchs 2024-08-20 kl. 21:25.
Citera
2024-08-20, 21:11
  #654
Medlem
mickenyqvist123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fappy11
Belgien, nu har jag iofs bara besökt Bryssel. Måste vara tristaste och fulaste staden i Europa, inga sevärdheter knappt och inte en etnisk belgare så långt ögat når. Åk bara dit om ni är intresserad av att äta pommes och titta på en pissande pojke.

Jag tror inte du nominerat Belgien ifall du satt din fot i Brygge, som är en av de absolut vackraste städerna i hela världen.
Citera
2024-08-20, 21:34
  #655
Medlem
Badassmfokas avatar
Det sägs att en vis man lär sig av andras misstag så i detta fall kan jag anse mig vis. Kommer aldrig resa till, Indien, Egypten, Israel, vissa andra länder i Mellanöstern och Afrika.
Länder jag ser fram emot jag inte varit i är Grekland och Filippinerna. Många länder i sydöstra asien och södra europa men Grekland och Filippinerna är prio. Grekland för kulturen, grunden för västerländska samhället mer än något annat land skulle jag påstå.
Filippinerna ska ha de finaste stränderna, vackra kvinnor med lite sydeuropeisk påbrå i mixen på grund av historiska händelser och utan att allt är så degenererat som i Thailand T. ex. De pratar engelska och är ett kristet land, återigen på grund av historisk kolonisation.
__________________
Senast redigerad av Badassmfoka 2024-08-20 kl. 21:37.
Citera
2024-08-20, 21:35
  #656
Medlem
Det beror väl på omständigheterna. Jobbat i Saudi innan de börjat öppna upp och det är väl inte ett land jag direkt är sugen på att lägga semesterdagar på att åka dit. Kina och usa samma sak. Men skulle jag ha en kort jobbresa och kan bo bra och äta gott så varför inte om det bara är ett par dagar.
Citera
2024-08-20, 22:29
  #657
Medlem
Kuba. Kommunism när den är som sämst
Island. Dyrt, regnigt, trist
Citera
2024-08-20, 23:21
  #658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quandmeme
verkar smart att köra folk gratis och sen bjuda dom på mat.

han kanske var miljonär? för han verkar ju inte behöva jobba om dagarna för pengarna

Jag vet vet inte om man behöver vara miljonär för att ta paus ett par timmar från jobbet.

Din kommentar är helt vrickad.

Jag berättar om en positiv upplevelse och du försöker vrida det till något negativt. Om du skulle träffa denna taxichaufför så skulle du inte ha något ont att säga om människan, aldrig träffat en sån vänlig och generös person.
Citera
2024-08-20, 23:45
  #659
Medlem
Storstadskatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HBTKuk
Indien. Vilket jävla rövhål.
Jag var i INDIEN i Goa flott hotel som heter Kenilwort. Supermysigt, fina stränder och en väldig härlig kultur. Bra mat och jätteskojiga marknader. Hög service och alla pratar engelska Billigt att handla.
Citera
2024-08-21, 08:14
  #660
Medlem
PerOFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Att Stockholm är fylld av genomneurotiska tråkiga människor vet de flesta, men viss finns det fler exempel på tråkiga ställen. I Serbien tex där Belgrad ligger. Stan är fylld av män testofyllda män som går och spänner sig på gatorna. Där rämnar tom husen på stadens centrala torg. Finns typ en (1) vettig restaurang i staden och floden som rinner igenom luktar skit. Klubbarna är dock riktigt roliga och det går att träffa trevliga människor i de äldre kvarteren. Där skiljer sig Belgrad från Stocholm där i princip alla är tråkiga, stela och ängsliga.

Stockholm var bäst när man kunde följa cigarrillernas doft till Gröna Lund. När vagnarna knarrade i kurvorna och glödlamporna lyste upp i mörkret. Den som inte hade råd kunde läsa tidningen över axeln. Korvgubbar på gatorna. Men dödligheten var hög.

Stan har köpts upp av rikemän, och så är det överallt.

Ungdomarna går väl i restaurangskolor och tragglar på sina instrument. En vacker dag ärver de stan och ger den liv ska du se.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in