2024-08-18, 18:28
  #493
Medlem
KLANGBOTTENs avatar
Tunisien. För varmt. Ohygieniskt.
Män som försökte ragga på mig, jag är själv heterosexuell man. Har aldrig hänt någon annanstans.
Drabbades av salmonella när jag var där.
Åkte taxi med en taxichaufför som somnade vid ratten när han körde i full fart. Eller så låtsades han somna, vilket är nästan lika illa det. Som tur var kom vi fram helskinnade.
Citera
2024-08-18, 18:31
  #494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quandmeme
Låter som du besökte typ Alanya i turkiet, kanske hade du haft en annan upplevelse om du besökt Istanbul?

England är ju ganska stort, stor skillnad på London och landsbyggden.

Tunisien är jag dock beredd att hålla med

Så var det för mig. Alayna i Turkiet. Vill inte åka dit igen. Tror inte söder blir något Istanbul men man vet aldrig.
Citera
2024-08-18, 18:33
  #495
Avstängd
Tanachs avatar
Bra trådstart! Kommer att ha fler besök än någon av turistbyråerna i Sverige.
Citera
2024-08-18, 18:33
  #496
Medlem
Lagopussys avatar
Dubai är sjukt mycket tråkigare än någon berättar.
Citera
2024-08-18, 18:33
  #497
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RightRite
Har varit på många ställen men England, London är något av de värsta ställena jag varit på.

Åker aldrig någonsin tillbaka dit igen.

Jag får hålla med. Jag besökte London 20 år sedan och tyckte det var för jävligt redan då. Lär ju knappast ha blivit bät5sen dess.

Får ångest jag bara tänker på att behöva bo i England. Kulturen, miljön, husen, te, dunkelt och grått (ryser).
Citera
2024-08-18, 18:36
  #498
Medlem
Sverige. Fy fan vad hjärntvättad jag blev.
Citera
2024-08-18, 18:58
  #499
Medlem
Storstark68s avatar
Har varit i Turkiet några gånger och det värsta var en all inclusiveresa där hela hotellkomplexet kryllade av vidriga ryssar. De vägrade stå i kö i restaurangen och kärringarna var fulspacklade och stank av billig parfym som de var indräkta i. Rysstjejerna vid gratisbaren hinkade ren vodka och såg ut som sönderknullade luder. Åker aldrig till Turkiet igen även om jeepsafarin i bergen var riktigt häftig med race i stora lerpölar och raster med iskall öl och nyfångad, stekt fisk.

Kroatiens kust var ingen höjdare heller eftersom badstränderna kryllade av båtarnas toalettavfall som släpptes ut i enorma mängder. En av polarna fick kallsupar och blev såklart så jäkla magsjuk att han hade panikdiaré en hel vecka. Positivt var ändå ett nudistbad med galet vackra kroatiskor som gärna visade upp hur deras vaginors muskulatur öppnade och stängde musslorna haha
Citera
2024-08-18, 19:06
  #500
Avslutad
Upplevelsen av London beror jädrigt mycket på var du bor som turist. Finns många råtthål till hotell där. Bland det bästa tycker jag området Marylebone just söder om Regents Park är. Men du får leta lite för att hitta lite större boenden. Västra delen känns mer genuint. Bodde nära Kings Cross sist jag var där vilket inte var lika bra men ok.
Citera
2024-08-18, 19:11
  #501
Medlem
Singapore, skulle bara stanna där 2 nätter, blev DYRT som satan att åka taxi och äta ute.. själv.
Citera
2024-08-18, 19:22
  #502
Medlem
CatBreeder69s avatar
Turkiet: varit där ett par gånger och blev väldigt sjuk båda gångerna. Turkiet känns otryggt och ohygieniskt när det kommer till mat bland annat. Varje gång jag varit där har någon i mitt sällskap blivit magsjuk/matförgiftad.
Utöver det är det otroligt tråkigt att inte kunna strosa ifred på gatorna utan att bli totalt trakasserad av butiksägare och inkastare. Turkiet ger känslan att man hela tiden är på väg att bli lurad av någon. Det är även för varmt för att vara bekvämt.

Italien: har besökt italien några gånger med. Gillar inte "vibben" där, svårt att sätta fingret på det. Italienare har dålig engelska och landet är överlag bara sjukt ostrukturerat. Äckligt och smutsigt och väldigt romantiserat. Det är absolut värt att se en gång, men inte mer än så. Finns så mycket bättre länder att åka till.
Citera
2024-08-18, 19:29
  #503
Medlem
tantrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tantr
Aldrig upplevt något negativt när jag varit utomlands. Har väl varit i runt 20 länder hittills. Undvikit länder som Egypten, länder i Afrika etc(dock varit på Kap Verde, där var det lugnt).

Eller inte direkt ett "land" men var i Venedig en sommar. Det var äckligt varmt och det gick inte att röra sig på gatorna för att det var folk exakt överallt. Man fick trängas. Rekommenderar inte.
Citera
2024-08-18, 19:30
  #504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kodapan
Frankrike är jättefint men det är tyvärr en massa fransmän överallt. Dit åker jag aldrig tillbaka!

Nej inte till Frankrike - De är otrevliga, arroganta, ovänliga - och det är inte bara mot främlingar - de är även hårda sinsemellan. (Ska jag till ett fransktalande land, så är det Montreal/Quebec som hägrar).

Jag vill heller inte tillbaka till området Tyrolen /Brennerpasset/södra Bayern
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in