Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
Utan att försöka läsa mig på hur han sa det, men att Ukraina skulle vara "mycket glada" om ryssarna använder kärnvapen tolkas väl som att han varnar ryssland för att använda kärnvapen? Att det slår tillbaka så hårt på ryssarna själva att ukraina blir "mycket glada".
Rent generellt så är det ganska tydligt att Lukasjenko anser kriget är vansinne, men håller god min gentemot Putin för att själv överleva. Han har under åren gjort en hel del märkliga saker, som t.ex i början av kriget 2022 "råka" avslöja stora delar av ryssarnas planer i en tv-sändning som då vid den tiden involverade attacker med belarusiska soldater. Mycket märkligt agerande, men väldigt smart då det gjorde att de planerna fick gå till papperskorgen.

en statliga gränsbevakningstjänsten svarade på Lukasjenkos senaste uttalande: Intensifiering, på gränsen till republiken Vitryssland – inga förändringar"
Valentina Romanenko - söndagen den 18 augusti 2024, 14:21
"Ukrainas statliga gränstjänst registrerar ingen ökning av mängden utrustning eller personal från de vitryska trupperna nära gränsen till Ukraina.
Källa: Talmannen för den statliga gränsbevakningstjänsten överste Andrey Demchenko i en kommentar till Ukrainskaya Pravda
Detaljer: När officeren ombads kommentera de nuvarande orden från den självutnämnda presidenten i Republiken Vitryssland om den påstådda överföringen av "nästan en tredjedel av hans armé" till gränsen till Ukraina, noterade officeren att Lukasjenko fortsätter att eskalera informationen situation med aggressiva uttalanden som inte stämmer överens med verkligheten."
"Som vi ser förändras inte heller Lukasjenkos retorik, och eskalerar hela tiden situationen med jämna mellanrum för att behaga terroristlandet."
"Vad som föregick: den 18 augusti dök Lukasjenkos uttalande upp i en intervju med ryska propagandister att myndigheterna i Republiken Vitryssland påstås ha stationerat nästan en tredjedel av den vitryska armén vid gränsen till Ukraina."
Lukasjenko krig Gränstjänst
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2024/08/18/7470877/
Ja så var det med den saken.
Husse drar i några trådar lillputin sprattlar.