2024-08-15, 21:02
  #1249
Medlem
Tänk ett utbrott av detta i typ Indien....
Citera
2024-08-15, 21:02
  #1250
Avslutad
Dödligheten är hög. Hoppas att myndigheterna förstår att det är allvar och att det blir tvång på mask, handskar och vaccinationspass på en gång. Låt det inte bli som förra gången när hippies och högerextrema tilläts bilda front mot medicin och vetenskap.
Citera
2024-08-15, 21:03
  #1251
Medlem
Slipsluders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fleuch
För övrigt, hur validerar man ett test för just apkoppor?

Hur du validerar någonting rent generellt kan bero på en rad olika ting. Vad du letar efter, vilken typ av provmaterial, vad som kan interferera i det hela, matrix, inhiberingar, koncentrationer, volymer.. Tja, listan kan göras väldigt lång. Det finns gott om olika typer av analysmetoder, databaser, forskning etc som kan appliceras till det hela.

Tar du mpox exempelvis så är det ju av stor vikt att undersöka huruvida andra typer av virus och provmaterial exempelvis kan påverka PCR-signalen. Man får helt enkelt undersöka en rad olika ting och till slut förstår du om det fungerar eller inte. Det är avancerat, bör tilläggas, och det är personer med enormt mycket erfarenhet som är involverade i den här typen av implementeringar.

I grund och botten har du på ett eller annat sätt fått reda på sekvensen som karakteriserar viruset eller organismen i fråga och det är helt enkelt den du letar efter. Får du träff/träffar måste du givetvis göra kompletteringsanalyser så att du kan säkerställa att det du får utslag för faktiskt är det som du letar efter.

Citat:
Ursprungligen postat av Fleuch
Det var till för att påvisa ett virus, som skulle vara orsak till allvarlig sjukdom.

Men personer som hade viruset enligt testet, var väldigt sällan allvarligt sjuka.

Jo, det var ju "grundtanken". Men som du säkert vet så är folks immunförsvar ofta ganska olika. Sen kan du inte säga "testet" heller. Du vet säkert väl vid det här laget att det exempelvis cirkulerade "hemtest" och även olika typer av snabbtester som var katastrofalt dåliga. Dessa ska inte klassas in som PCR-tester och i många fall borde man smiska tillverkarna ordentligt på fingrarna.

Men det ska väl nämnas att PCR:er säger kvantitativt/kvalitativt något om det den slår för och inte alls hur den påverkar själva individen.



Citat:
Ursprungligen postat av Fleuch
Detta är empiri. Som alltid överträffar allt annat inom vetenskap. Och rent empiriskt talar allt att covid PCR-tester var meningslösa. Vad talar för att det skulle vara annorlunda med apkoppor?

Dom standardiserade PCR-testerna (testerna som utförs i dom nischade laboratorierna, alltså) har en god pålitlighet. Det som är klurigt är ju viruset i sig. Tar du ett prov från näsan i ett stadium där viruset är inne i cellerna så är det ju inte alls säkert att du får ett utslag på ett test. Men då har det ju med viruset i sig att göra och inte analysmetoden.

Mpox genererar ju blåsor och blåsorna orsakas av viruset i sig. Så det är ju bara att ta hål på en blåsa och ta själva provet. Det är en god förutsättning för att ge ett korrekt provsvar. Själva viruset och dess genetik är vid det här laget välstuderat. Det råder ingen som helst tvekan att det är en adekvat analys. Iallafall inte bland alla större sjukhuslaboratorier.

Sen vill jag passa på att upplysa dig att det finns otroligt mycket diagnostik som utgörs av PCR. Jag kan försäkra dig om att det hela inte är något hokuspokus. Men det gäller att man har förståelsen och kunskapen för att inse hur det hela fungerar. Annars förstår jag att man kan börja resonera som du. Men börja läsa dig in på molekylärbiologi om du inte förstår hur detta fungerar. Du kommer tycka det är jätteintressant om du bara lägger ner den tiden. Men det gäller förstås att du har intresse av det också.


Citat:
Ursprungligen postat av Fleuch
Kary Mullis tog LSD och fick nån sorts vision om hur detta skulle fungera. Men var finns de konkreta bevisen?

Frågar såhär istället. Har du någonsin åkt på någon sjukdom som krävt antibiotika? Typ halsfluss eller något annat?
Citera
2024-08-15, 21:03
  #1252
Medlem
lyktstolpes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ElitPerra
Tänk ett utbrott av detta i typ Indien....
Körs det mycket analt där eller vad menar du?
Citera
2024-08-15, 21:04
  #1253
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Evert12
Vad väljer folk att tolka om: https://lakartidningen.se/aktuellt/nyheter/2024/05/utbrott-av-mpox-i-stockholm/

Hur stor är sannolikheten av att det inte är första fallet, utan vi redan är inne i utbrottet?

Den där typen har spridits inom gruppen homosexuella män sen 1-2 år tillbaka. Läste i år att 98% av fallen med apkoppor av den typen var bland gruppen homosexuella män.

Om jag förstått det rätt så har det erbjudits vaccin till den gruppen redan förra året.
Citera
2024-08-15, 21:05
  #1254
Medlem
I detta fallet är det faktiskt bögarnas fel precis som med HIV
Citera
2024-08-15, 21:05
  #1255
Medlem
Autobahn76s avatar
Känner mig väldigt orolig för det nya apviruset. Vart vänder jag mig om jag vill ha en spruta?
Citera
2024-08-15, 21:05
  #1256
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 8978wxu642
Undrar om det blir så nu att plasthandskar blir den mongomarkören. jämfört med hur munskydd var 2020. Alla som var lite ding i skallen gick runt med munskydd i flera år.

I vården och hos tandläkaren är de fortfarande lite dinga i skallen...
Citera
2024-08-15, 21:06
  #1257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GiatarrNenne
Det blir det nog inte.

SÅ jävla lätt verkar det inte smitta.

Kontaktsmitta så ta inte på folk. Använd handskar. Handsprit hjälper nog inte. Skolor och kollektivtrafik kommer att bli problem senare om vi inte tar tag i skiten direkt.

Dödligheten är mycket högre än covid.
Citera
2024-08-15, 21:06
  #1258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Den där typen har spridits inom gruppen homosexuella män sen 1-2 år tillbaka. Läste i år att 98% av fallen med apkoppor av den typen var bland gruppen homosexuella män.

Om jag förstått det rätt så har det erbjudits vaccin till den gruppen redan förra året.

Fast vet man vilken variant som spridits tidigare i vår?
Citera
2024-08-15, 21:07
  #1259
Medlem
TotalWars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Springbank78
Påminner om hetsen kring Ebola under någon vecka när folk trodde västvärlden skulle drabbas rejält. Smittar uppenbart inte tillräckligt fort och har för hög dödlighet för att få någon större spridning. 14000 i Afrika jag tror inte ens 1000 kommer få det i Europa närmaste 10 åren men vi får väl se.

Vi verkar undermedvetet vänta "på en stor rackare", givet folks reaktioner. Om den slår till denna gång återstår att se, men alla andra tidigare utbrott har varit falskt larm iaf (inklusive covid).

Men rätt som det är slår den till, en riktig jävel alltså. Några behov av att försöka "sälja in" vaccin till befolkningen kommer inte behövas, de kommer stå på kö för att få sprutan så att säga.
Citera
2024-08-15, 21:07
  #1260
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Mer eller mindre farligt än covid?
Det beror nog på hur man ser det.

Den här nya stammen verkar ha den dödlighet på tre procent. Covid hade väl ungefär hälften?

Sedan är det väl litet oklart hur pass smittsam mpox är men den är inte luftburen, vad jag förstår?

Den ligger nog inte i klass med mässling, vad det verkar i alla fall.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in