2024-08-15, 19:23
  #1093
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kedox
Varför är denna tråden "het" igen?
Nya utbrott? Skall alla dö nu?

Ett bekräftat fall i Sverige.
Citera
2024-08-15, 19:23
  #1094
Medlem
Jag börjar mera och Mera inse att de som styr i Sverige inte bryr sig ett skit om oss utan bryr sig mera om hur deras nästa lön skall se ut
Citera
2024-08-15, 19:24
  #1095
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Incendio
Vem har sagt att sjukdomar inte finns? Naturliga och onaturliga sådana.
Jag har en gammal klasskamrat som skrapade armen på en vägg och sedan fick blodförgiftning av det och nästan dog. Men de allra flesta som skrapar sig dör inte. Det mesta är farligt för någon. Medicinsk tyranni är inte berättigat för det. Särskilt inte sedan det inte fungerar och särskilt inte för en förkylning(folk har dött av förkylningsvirus i alla tider btw).

Apkoppor finns i två varianter. Den ena sprids via sexuella kontakter. Den andra vid vanlig närkontakt/hushållskontakt. Och apkoppor är dödliga och kan även drabba barn. Det finns vaccin, som är på tiden att börja vaccinera folk i Sverige, nu när det finns ett fall här av den form som smittar via närkontakt. Och inrese/utreseförbud till/från Afrika. Så blir vi kvitt hotet här.

Det är när åtgärder vidtas för sent, som det blir illa. Så var det med covid. SÅ är det även vid sepsis (som din vän fick). Sepsis smittar inte, men är livshotande för den som får det och känner man till tecken så är det snabbt agerande som krävs, med medicinska insatser.

Och så är det också med farliga/dödliga virus. Vet man vad man kan göra för att strypa smittspridningen, så ska man givetvis göra det också. Det är faktiskt berättigat. Precis som det är berättigat att ge snabb vård åt någon som uppvisar tecken på sepsis.
Citera
2024-08-15, 19:24
  #1096
Medlem
Åh interesting att just Sverige av alla länder tydligen är första landet utanför Afrika med dessa apkoppor
Vi är alltid så progressiva.
Citera
2024-08-15, 19:24
  #1097
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Ack alla dessa gåvor från Afrika.

Då blir det väl snart nya vaccinpass.
Citera
2024-08-15, 19:24
  #1098
Medlem
Kaptenstjärts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Inreseförbud och utreseförbud till/från Afrika. Och sedan vaccinerar man alla i Sverige. Innan det börjar spridas.

Så mycket vaccin kommer det inte finnas inom det närmsta året.
Citera
2024-08-15, 19:25
  #1099
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Blir det nedstängningar och hemarbete igen?
Med stor sannolikhet ej eftersom sjukdomen funnits länge jämfört med COVID. Sjukdomen sprids inte via luftvägarna och man får utslag som gör det är lättare att diagnosticera. Sist men inte minst det finns redan vaccin.
__________________
Senast redigerad av Spikerman 2024-08-15 kl. 19:28.
Citera
2024-08-15, 19:25
  #1100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gscoIkljyikdvkhfdI
Inkubationstiden kan vara enda upp till tre veckor, har en känsla att ditt inlägg kommer åldras dåligt.
Ja det kan du absolut ha rätt i.

Men jag hoppas du har fel.
Citera
2024-08-15, 19:26
  #1101
Medlem
Lillarapunzels avatar
Ser ingen anledning till oro alls i detta skede. Denna sjukdom smittar via kontakt till skillnad från Covid som var luftburen/droppsmitta. Smittväggarna är m.a.o. inte alls lika flyktiga i detta fall, och således smittar det antagligen lite mindre också. Gällande dödlighet för denna "mer smittsamma variant" pratar vi 0,3-0,4%, i linje med en kraftigare influensa. Ser ingen som helst anledning till oro.
Citera
2024-08-15, 19:26
  #1102
Medlem
Kedoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Underfundmedsund
Ett bekräftat fall i Sverige.

Pandemirisk?
Började ju med ett fall i Sverige av corona innan helvetet brakade lös två månader senare och man stängde ned samhället i två år
Citera
2024-08-15, 19:27
  #1103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Ack alla dessa gåvor från Afrika.

Då blir det väl snart nya vaccinpass.
Finns det dedikerat vaccin mot den här stammen?
Citera
2024-08-15, 19:27
  #1104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Förstod den skulle komma

Sorry men kunde inte låta bli du la upp den så fint där så var bara tvungen 🤣
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in