Citat:
Ursprungligen postat av
Urbizzo
Putin är svår att komma åt. Fegheten och skyddandet av "det egna skinnet" gör det svårt för någon lönnmördare. Han har ett otroligt stöd ute i det hjärntvättade ryska folket. De säger de stöttar honom oavsett vad som händer.
Men frågan är hur detta intrång vinklas i rysk media idag? 76 000 evakuerade - det är rätt många som måste överge sina hem. De kan ju inte vara så glada. Var ska de ta vägen? Ska de hysas in i skolor och militärförläggningar? Hur långt hemifrån blir de förpassade?
Nu är det inte tillåtet att vara kritisk i Ryssland, så vi får inte veta hur de tar detta. Men ingen kan väl påstå att detta går "helt efter Putins plan"?
Det är ju många som försökt medla i detta krig. Bl.a. Xi och Erdogan och Orban. Alla vill säkert ha slut på detta elände. Även Putin har kallat det för 'En Tragedi'.
Rysslands ekonomi är INTE slagen i spillror. Det är en myt som västmedia kör med. Men jag har följt med flera bloggare - och inget stämmer med den bilden. Utbudet i handlen är större än här och priserna lägre. Ryssland har enorma resurser - som inte bara är gas eller olja.
Sanktionerna kan kringgås. Och västerländska företag som bojkottar, har fört med sig att pengarna stannar i Ryssland.
Moralen är låg, och stridsledningen tar vilka soldater som helst. Och de kan inte kommunicera, - för de kommer från alla möjliga håll. Afrika Nepal Kina.. Det har gått åt så många män, och för Putin undviker värva fler ryssar, för det går snart inte dölja. Många rapporter om att män förklaras stridsdugliga även om de är skadade. Det är fruktansvärda förhållanden. Soldater som törstar ihjäl bl.a. för det finns inga försörjningsleder.
Putin måste få känna att han har vunnit. Innan dess kommer det inte att sluta. Och det spelar ingen roll om fånen Erdogan eller pajasen Orban försöker bli den som fick slut på kriget.
Ukraina kommer aldrig att acceptera mindre än att deras ursprungsgränser kommer att gälla. Det inkluderar Krim.
Ett krig av den här storleken kramar sakta men säkert märgen ur ett lands ekonomi. Det finns inte pengar till både de vanliga kostnaderna och till krigsmaskinen. Så tveklöst håller Putin på att bygga upp en inrikes skuld.
Det allra bästa vore om man kunde få ryssarna att självständigt vakna och att de själva släpar ut och gör slut på honom. Precis som man gjorde med Ceaucescu.
Putin är slut. Det är bara en fråga om tid. Antingen om han tvingas till en för dyr fred eller om ryssarna själva gör uppror. Han har i praktiken hela världen emot sig. Och förr eller senare kommer han att få betala för sina imperiedrömmar. Napoleon försökte och det gjorde även Hitler. Det är en sak att sprida skräck och kriga i skitländer som Afghanistan eller Georgien och en helt annan att börja spela AllanBallan på Europa och Natos bakgård.
Ryssland kan hittills ha förlorat ända upp till en halv miljon man. Det är ofantliga siffror och lika mycket som man förlorade vid Slaget Om Stalingrad. Men då handlade det om att stoppa en angripare från att ta över ryskt territorium. Här har man bränt lika många på att bara ha erövrat marginella delar av ett grannland.
RyssSvensson har givetvis ingen aning om detta men skulle sanningen komma fram kommer nog mängder av mödrar börja fråga på allvar varför deras söner kommer hem i drivor av likkistor.
Därför tror jag det sistnämnda skulle kunna vara en väg att gå. Att via propaganda försöka få fram sannimgen om Rysslands krig till folket och låta själva låta dem göra revolution mot Putler.
En annan väg är att börja pressa Kina med lite lagom sanktioner få att få dem att börja ta avstånd från Putin. Det är ingen lätt sak att gå på Världens fabrik men om väst klarar konsekvenserna kan man kanske tvinga Xi till att pressa Putin till att dra sig ur Ukraina. Kineserna vill erövra världen ekonomiskt. Sanktioner som svider skulle vara ett dråpslag mot dem.
Putin må ha sina fina massförstörelsebomber men han vet att han aldrig kommer att kunna använda dem. Vilket givetvis Ukraina listat ut redan långt innan de gick in I Kursk. Det finns en svag möjlighet att hela kriget kan vändas till att Putin kommer att få börja slåss för att upprätthålla sitt rike i stället för att utöka det.
Skulle Putin falla finns risken att världen hamnar i en ytterst farlig situation. Ingen kan förutsäga vad som händer i det vaccuum som kommer att uppstå. Hela ryska federation kan kollapsa eller så tar nån annan lika stark dåre lever. Oavsett vilket finns en överhängande risk att atomvapen börja dyka upp på svarta marknaden till högstbjudande.