Citat:
Ursprungligen postat av
HappySnowman
Måste bara säga att det här med Hundhjälpens dubbelhet i media kontra deras anmälan tycker jag inte är konstig alls. Eller "bevisar" något heller. Herregud vilken sits de hamnar i! De vet att det har funnits missförhållanden. De har anmält, men det är ingenting som är offentligt (ännu). De undrar sannolikt vad som i hela fridens dar egentligen har hänt när Essie försvinner. De kanske känner en anspänning i förhållande till knepiga P. (Vi vet ju inte, de kanske har råkat ut för värsta otrevliga grälen i sina samtal med honom.)
Jag menar verkligen inte att de har gjort allting rätt, för det är jag ytterst tveksam till. Men just detta tycker jag är oerhört mänskligt. De pressas att göra något uttalande. De tycker inte att de kan börja glappa om de verkliga förhållandena. Alla jiddrar här inne om sekretess osv. Det kanske de också känner respekt för. Jamen, vad ska den stackars människan säga när alla vill ha ett uttalande? Jag hade nog också klämt ur mig några allmänna floskler och hoppats bli lämnad ifred.
Kanske har de tidigare haft tur och bara mött vettiga, hundälskande familjer som har fungerat bra i sin roll som assistanshundsägare. Och så får de familjen Ö i knät, med allt vad det innebär. Nä, fy sjutton, det kan inte ha varit lätt!
Jag hör till dem som tycker JS har skött det här illa. Hon kan inte ha varit ovetande om As funktionshinder och ändå certifierade ekipaget. Hon ansvarade för assistenternas utbildning och även där måste det kommit fram.
Om man är i hennes läge nekar man intervju. Det är faktiskt bara att neka, finns ingen skyldighet att prata med journalister. Och det var under utredning.
Hon hade ju för 17 gjort en anmälan och svamlar sen på om att Essie ska hem. Urbota dumt försök till damage reduction.
Hon skulle givetvis sagt som det var, att det fanns misstankar om att skötseln inte varit idealisk etc eller ingenting alls.