Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Nej. Du blandar ihop socialism med social. Socialism bygger på Marx idéer. Kommunism är en variant av socialism. Ser man den politik socialdemokraterna har drivit är den snarare småborgerlig. Man har haft tillfällen där man förstatligat företag, men det har aldrig lett till något bra. Jag vet inte vad du menar som varit socialism. Kan du förklara det?
Det finns kommunism och kapitalism är inte varandras motpoler utan kommunism är beroende av kapitalism för att ens fungera. Kapitalism behöver inte heller vara en fri marknad.
Målet med kommunism är att helt enkelt bara ta över ett land och suga ut det, en slags konfiskeringsplan. Detta inlkuderar även människor. Det är lite som ett gäng banditer på medeltiden som bara attackerade en borg, slog ihjäl alla och tog sedan allt.