Citat:
Ursprungligen postat av
MagicaDHex
Hmm, och ändå försvarar du henne. Du tar upp detta med pappan när det finns så mycket mer att läsa i alla dokument om henne.
Hon är liten sociopat.
Fullt medveten om sina handlingar. Det framgår att hon ljuger i förhör, hon har någon diagnos som hon medicineras för som fått henne att spåra ut(enligt pappan dock), hon tar/har tagit droger, hon är känd för att "alltid gå med kniv", det insinueras att hon haft en äldre pojkvän, och ville få sin egen lägenhet när hon var 12 år gammal osv osv..
Båda mördarna kommer från fruktansvärda bakgrunder, och varit med om hemska saker. Men de är inga offer i vad de gjorde mot Emili@ - inte överhuvudtaget.
MGM2 har utsatts för sexuella övergrepp, fått könssjukdomar från mammans partner, varit utsatt för misshandel och mycket mer..
Att ens gå igenom allt de två mördarna har varit med om på både ett psykologiskt och fysiskt plan är det nog ett fåtal människor som kan greppa. Och det är kanske därför också de skyfflats runt mellan hem, i ett system som inte hjälpt dem utan snarare stimulerat deras antisociala personlighetsstörningar.
Du fortsätter med att skriva:
"MGM1 var inte den som blev kallad hora, det är fastslaget redan nån dag efteråt.
Men MGM2 som blivit förolämpad och kallad hora, det var en sanning som sved illa och hon inte ville andra skulle höra för då fick hon inte längre den respekt hon tyckte hon förtjänade!
MGM2 själv lurade dit BO men behövde en lydig hjälpreda för att genomföra de planerade dådet.
Någon lämplig som såg upp till henne och gav respekt åt henne som äldre och erfaren, någon som kunde styras & fås att begå våldshandlingar denne inte kunde inse eller förstå vidden av."
Detta är enbart dina spekulation och din sanning. Det finns inga som helst konkreta bevis och underlag för det du skriver. Detta är kanske grundat på vad andra sagt och skrivit, men att det är en sanning och fakta, håller jag inte med om.
Jag tror att det är MGM1 som är den som hetsar och hotar med kniven som ett litet svin, skrattandes över vad som pågår.
Det som får mig att tro det ännu mer är pga TT tjejen som sitter och försvarar MGM1, och sitter öppet och berättar historier som för all skuld över på MGM2.
Nej, jag tror att MGM1 och M*y* har en större roll i detta, och ja självklart är MGM2 högst delaktig i mordet.
Och sen att du avslutar med detta.... jösses:
"Hon är nu en 13årig mördare som aldrig mer kommer att kunna bli lycklig."
Du låter exakt som M*y*
"13-åringen som aldrig mer kommer att kunna bli lycklig"... skämtar du med mig.
Hon kommer åtminstone få vakna upp och andas varje dag tills hon dör.
En möjlighet som 13-åringen och alla de inblandade i detta brutala mordet tog bort för Emili@
Sen håller jag med dig i fullt medveten om sina handlingar, men saknar helt konsekvenstänk.
Ljuger i förhör gör hon, men vilken version är egentligen den rätta i misshandelsfallet.
Hon har en diagnos som måste medicineras då hon spårade ur p.g.a diagnosen.
Hon tar droger, går alltid med kniv, umgås bara med äldre olämpliga personer (haft äldre pojkvän?)
Verkar som hon är den enda som verkligen har någon sorts diagnos som gör att hon saknar både spärrar, konsekvenstänk och kan uppmanas begå vilka horribla handlingar som helst.