Citat:
Iran har väldigt svårt att svara på dessa attacker, vad skall de göra? De vill verkligen inte gå till frontalangrepp då de är fullt medvetna om konsekvenserna, ett Iran i ruiner och möjligt inbördeskrig. Deras proxys kan inte heller annat göra än att skicka några raketer som plockas ner av Israels Iron Dome.
Vad tror ni deras svar blir, på något sätt måste de väl svara? Vidare inbillar jag mig att de sedan tidigare angrepp redan har en färdig plan för hur de bör agera om Israel än en gång utför något liknande, likt de nu gjort.
Vad tror ni deras svar blir, på något sätt måste de väl svara? Vidare inbillar jag mig att de sedan tidigare angrepp redan har en färdig plan för hur de bör agera om Israel än en gång utför något liknande, likt de nu gjort.
Detta har Israel löst åt dem genom att inte ta på sig attacken. Israelerna har velat göra sig av med Haniyeh. Detta har inte gått så länge som han befinner sig i Qatar. Där är han för väl skyddad och israelerna vill inte genera emiren al-Thani med en operation på qatarisk mark. När Haniyeh åkte till Iran öppnades en möjlighet, eftersom relationerna till Iran knappast kan bli sämre. Däremot erkänner man inte att man har gjort det, till skillnad från avlivningen av Hizbollahledaren Fuad Shuker i Beirut i förrgår, som man gladeligen tar på sig.
I den teatraliska politiska värld som råder i Mellanöstern har nu Iran fått en möjlighet att inte göra någonting konkret, samtidigt som de inte tappar ansiktet. Den dödade Haniyeh var inte någon iransk makthavare, inga iranska civilister strök med och - officiellt - gör israelerna ingen propagandasak av operationen.
Detta betyder att Iran kan nöja sig med att göra några eldfängda uttalanden mot Israel under de närmaste dagarna. Man kommer också att anklaga USA för att ligga bakom, för att "spä ut" skulden, och få de egna medborgarna att inte få föreställningen att israelerna är så duktiga att de kan göra sådana här saker på egen hand. Därefter kommer allt att lugna ned sig. Varken Iran eller Israel vill ha någon eskalering och den israeliska tystnaden från officiellt håll är garanten för detta.