Det här klippet som har tidigare tagits upp i tråden där ukrainare tar livet av ryssar inne i Ukraina. ett av de sällsynta notiser jag sett från Expressen. Kan hända att det var en av de få olåsta artiklar jag sett.
Har några synpunkter kring det.
1) För det första så har ryssarna inget i Ukraina att göra. INGET oavsett vad våra ryssvänner har för argument på den biten.
2) Med tanke på att vad ryssarna har gjort både mot civila och krigsfångar så ska nog ryssen och ryssvänner hålla käften.
3) Vodkabjörnen borde sättas både på avgiftning och på mentalsjukhus.
4) Pervot peskov borde stoppa puttes kuk tillbaka i käften istället för att yttra nonsens i stil med: ”Fascister är fascister. Vi måste behandla dem som sådana och de måste förstöras. Det är vad hjältar gör på frontlinjerna”. För i helvete, peskov, håll käft om inbillade fascister. De ryska bögsoldaterna har inget i Ukraina att göra över huvud taget. Vill du titta på fascister så finns de i kreml.
Citat:
Det 17 minuter långa filmklippet som har publicerats på bland annat Youtube uppges visa soldater från Ukrainas Azovbataljon när de anfaller en grupp med ryska soldater.
I klippet syns soldaterna, som enligt den oberoende ryska nyhetsförmedlaren Meduza är från den tolfte Azovbrigaden, kasta ner granater i ryssarnas skyttegravar. Därefter närmar de sig fiendens position till fots. Området som täckts i svart rök från granaterna ser ut att vara ett skogsområde och de ukrainska soldaterna tar sig fram genom att ta skydd bakom träden.
Två minuter in i det långa klippet tar sig Azovsoldaterna ner i skyttegraven. Soldaterna fortsätter att kasta granater framför sig och en soldat hörs ropa: ”Ryssar, ge upp. Ni är körda”.
...
Det är oklart var och när klippet har filmats, men på bara 24 timmar hade det fått nästan 700 000 visningar. I Ryssland har det skapat starka reaktioner från personer inom den ryska militären och bland politiker, rapporterar Meduza.
Där används det i propagandasyfte – och i kommentarerna nämner man inte sitt anfallskrig mot Ukraina.
”Det finns ingen barmhärtighet här. Det finns ingen plats för godhet här. Bara döda!”, skriver Dmitrij Medvedev, biträdande chef för det ryska säkerhetsrådet, på Telegram.
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/ukrainas-brutala-filmklipp-visar--ryska-soldater-skjutas-ihjal/