Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
Jag har inget förslag men världen närmar sig ett kärnvapenkrig och Ryssland skulle aldrig angripit Ukraina om deras ledare haft vett att undvika denna spiral och USAs fredssträvanden i Ukraina består i att se till att Ryssland blir så försvagat att de aldrig mer kan angripa ett grannland (Lloyd Austin).
Om det inte finns en starkare strävan efter fred så blir det nog kärnvapenkrig redan i år.
Det går att förhandla fram vägar mot en rättvis fred genom vapenstillestånd, temporära gränser, fria val och fortsatta förhandlingar med ekonomiska påtryckningar.
Frågan är om det går att hålla rättvisa val i områden som är ockuperade stora delar av den röstberättigade befolkningen har ju fördrivits från sina hem .
Risken är stor att ett val under dessa omständigheter blir ett accepterande av att Ryssland får komma undan med folkmord och stöld av internationellt erkänt territorium.
Dom som nu så gärna vill vara ryssar måste väl i så fall få plats inom det enorma landområde som
Ryssland redan var innan den olagliga ockupationen.