2024-07-10, 12:27
  #447541
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av annica, sthlm
Jag häpnas över den ryska oförmågan till konsekvensanalys, att förstå den mest logiska och rationella följden av utförda handlingar. I det närmaste tänker jag på det här med angreppet på barnsjukhuset... vad kan eller bör den ryska krigsmakten förvänta sig för svar eller motdrag från Ukraina, västsfären, nato? Kan de ryska beslutsfattarna över huvud taget tänkt på- eller planerat kring, hur omvärlden kommer reagera och agera?

Det finns tidigare exempel på den ryska bristen av verkansföljd, jag tänker på då det angripande Ryssland bombade och ansatte den ukrainska elförsörjningen- svaret blev då potent luftvärnsskydd. Ganska nyligt började Ryssland bomba civila delar av Kharkiv, dels med artilleri men även av, från skyarna fällda, bomber- svaret blev då indragna restriktioner för tillämpandet av västtillverkade vapen, det blev fritt för Ukraina att pressa ryska stridskrafter på dess eget territorium- vilket alltså tidigare varit otillåtet.

Jag ville bara säga att det synes som om det ryska ledarskapskopplet agerar som om de alla vore 'dampisar' alltså att de saknar insikter om följder av ett agerande. Eller kan de faktiskt vara så att de vill komma till ett 'endgame'?

Jag har funderat en del på hur Putin tänker (Och hans tankar/planer/beslut går nedåt i hierarkien och innebär bl.a. det du beskriver). Varning för lite pseudopsykologiskt flum.

Enligt mig så tänker Putin i flera steg och är egentligen ganska försiktig (T.ex. Han eskalerar kriget gradvis när han antagligen hade tjänat på att införa allmän mobilisering och krigsindustri redan sommaren 2022); men hans svaghet är att han tänker på vad han skall göra och hur motståndaren kommer agera på det och vad han skall göra då. Han ger inte en egen agens till motståndaren. När motståndaren inte gör som Putin tänkt sig eller ännu värre; motståndaren tar initiativet och initierar egna händelsekedjor, då står Putin handfallen och har inte räknat med detta. Han gör fina planer (Som en snabb invasion följd av regimskifte i Ukraina), men när Ukraina, USA, NATO, EU och många enskilda länder reagerar på det helt fristående från Putins planer så visar det sig att Putin inte är så intelligent eller förutseende. Och eftersom han koncentrerat all makt till sig själv så kan ingen annan säga åt honom att hans "planer" är förödande för Ryssland.

Många ryssympatisörer talar om "3D-schack", men det är mycket dålig schack för Putins schack utgår ifrån att motståndaren hela tiden reagerar på hans schackdrag och aldrig får initiativet så att Putin måste reagera på vad motståndaren gör. Det fungerar så länge man hela tiden är den som skapar situationen, gör första schackdraget (T.ex. startar ett krig eller får Tyskland att gå från kärnkraft till rysk gas). Men när Putin förlorar initiativet och måste förhålla sig till vad andra startar så misslyckas han. Den intellektuella spänst har inte Putin. Han är inte dum men han är mer en listig maktspelare, intrigmakare och karriärist än en logisk tänkare.

Kanske kommer det från underrättelsetjänsten att man är van att agera dolt och att vara den som alltid initierar saker, den som alltid har initiativet; med öppna aktörer som bara kan agera på det "KGB" gjort. När helt plötsligt mäktiga aktörer som USA och EU initierar egna handlingar mot Ryssland så är han inte van vid det.
Citera
2024-07-10, 12:33
  #447542
Medlem
-HoneyBadger-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IngetNick2
Ja? Det är väl ingen egentlig hemlighet att Kina är överlyckliga över att Ryssland bränner ut sin armé totalt så att Kina kan göra dem till en råvarukoloni.


Ja, fatta vad den Ryska Despoten satt sitt land i skiten.. Hitler och Tyskarna hade iaf ett dugligt folk, samt en kvalificerad industri, och nära till ett demokratiskt styre att bygga något på efter kriget..

Ryssland är ett U-land gällande efterfrågad industriell tillverkning och klarar typ bara att borra ett hål i marken för att sedan sälja vad de där finner, och ovanpå det en massa giriga Oligarker som vill stjäla större delen av kakan för att finansiera ett liv i ofattbar lyx..
Detta faktum tillsammans med att de nu är Paria i hela den demokratiska världen samtidigt som dess mäktigaste ”kompis” bara vill exploatera Ryssarna och Ryssland bådar inte gott för dess framtid..
Citera
2024-07-10, 12:46
  #447543
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Enda förklaringen jag kan se är att de tycker de är "stronk" och ger långfingret till väst!? "vi gör som vi vill oavsett vad ni tycker och tänker". Möjligen kombinerat med en skruvad teori om att det ska få Ukraina så desperata att få ett avslut på kriget så att de ger upp?

Tjetjenernas ledare, alltså inte Kadyrov utan han den andre som vikarierar som ledare, gjorde flera uttalanden där han antydde att de kraftsamlar "inför något stort" och väntar på order "uppifrån". Han utlovade att SMO skulle vara slut innan årskiftet. Detta var dock innan fiaskot med Kharkiv-offensiven. Ryssarna har nog planerat för en "slutstrid" och "end game" därav de fega terrorbombningarna mot civila för att skapa stort kaos. Det kommer att bli en blodig sommar när kriget går in i den blodiga fasen, dock har experter stått på sig och menat att ryssen inte kommer att kunna åstadkomma ett större genombrott.
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2024-07-10 kl. 12:48.
Citera
2024-07-10, 12:46
  #447544
Avstängd
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eustache
Putin startade krig för att han inte hade något annat val. Vad ska han göra, lägga sig på rygg och svanka när USA petar Ryssland i anus gång på gång? Tänk lite längre för helvete.

Kriget är vidrigt, men Putin startar inte krig för att det är kul.
Diktaturen Ryssland bedriver ett imperialistiskt anfallskrig, anledningen är att Rysslands diktator, Putin, drömmer om att återuppbygga Sovjetunionen. Han har hittills lyckats med konststycket att bli hatad av hela den moderna världen, grattis.

Jag trodde anledningen till kriget var "avnazifiering", men nu är det tydligen USA? Korkade vatnik-imbeciller måste bestämma sig.
Citera
2024-07-10, 12:48
  #447545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Men de flesta är svåra att utvinna. Det kan bara göras av Ryssland. Med västerländska krav på säkerhet, miljö och arbetsmiljö skulle merparten av dessa naturtillgångar inte gå att utvinna. Utvinningen av dem kräver därför rysk (låg- eller oavlönad) arbetskraft och rysk lagstiftning.

Ja du verkar vara en specialist på rysk arbetsmiljölagstiftning.

Dessutom så skulle nog inte globalistbolagen bry sig om några ryssar strök med när dom själva tjänade storkovan på ryska naturtillgångar.
Citera
2024-07-10, 12:51
  #447546
Avstängd
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhatTheHeck
Märklig analys när BRICS mål är att sänka dollarn genom att avskaffa den i internationella handelsavtal. Ingen stans i BRICS agenda står det något om att man ska frukta Ryssland, tvärtom de bygger en starka relation för de bevisar gång på gång att USA är den som orsakat alla krig i närtid
Märkligt då diktaturen Ryssland i skrivande stund bedriver ett blodigt anfallskrig mot ett fredligt grannland, för att inte nämna den gråskaliga krigsföring som riktas mot resten av västvärlden.
Citera
2024-07-10, 12:51
  #447547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Ja du verkar vara en specialist på rysk arbetsmiljölagstiftning.

Dessutom så skulle nog inte globalistbolagen bry sig om några ryssar strök med när dom själva tjänade storkovan på ryska naturtillgångar.

Skyll inte ditt lands misslyckande på "globalister". Det är ett tecken på vanlig rysk offermentalitet där ni behöver ha någon att skylla på, istället för att konfrontera era egna brister.
Citera
2024-07-10, 13:00
  #447548
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eustache
Putin startade krig för att han inte hade något annat val. Vad ska han göra, lägga sig på rygg och svanka när USA petar Ryssland i anus gång på gång? Tänk lite längre för helvete.

Kriget är vidrigt, men Putin startar inte krig för att det är kul.

Däremot startar han krig påfallande ofta. Ingen fredsälskare direkt.
Citera
2024-07-10, 13:01
  #447549
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IngetNick2
Ja? Det är väl ingen egentlig hemlighet att Kina är överlyckliga över att Ryssland bränner ut sin armé totalt så att Kina kan göra dem till en råvarukoloni.

Ändrat. Jag tog bort rubriken. Syftet var att länka till George Barros och en bra analys
Citera
2024-07-10, 13:10
  #447550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IngetNick2
Ja? Det är väl ingen egentlig hemlighet att Kina är överlyckliga över att Ryssland bränner ut sin armé totalt så att Kina kan göra dem till en råvarukoloni.
I praktiken är det så redan idag. Men har inget med RYS militär att göra.


Detta kommer Putin kalla för "ett trevligt samarbete typ" när RYS blir en hund som gör som Kina säger.
Citera
2024-07-10, 13:12
  #447551
Medlem
Silfverryggs avatar
Kommer ni ihåg när jänkarna höjde beredskap i Europa?
Verkar som ryssen verkligen vill ha storkrig.
Citat:
Operationerna har till stor del handlat om mordbrand och försök till mordbrand. I april greps dock två tysk-ryssar misstänkta för att bland annat ha planerat bomb- och mordbrandsattacker mot mål för den amerikanska militären.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010554825.html

Skulle gissa att jänkarna i det läget ser dessa två som ryssar och inte tysk-ryssar.
-------------------------
Och så har ryssen bombat sig själva igen.
Citat:
Enligt Telegram-kanalen Astra föll en rysk Kalibr-missil över Kalmuckia-regionen i Ryssland på måndagsmorgonen. Enligt Astra exploderade missilen nära byn Solenoi, cirka 180 kilometer från staden Elista.

Och det var nära att ryssens flaggskepp Admiral Kuztenov skulle ha råkat ännu för ett av många missöden.
Citat:
Enligt ryska statliga medier var målet för attacken hangarfartyget Admiral Kuznetsov, som har befunnit sig i hamnen i Murmansk för reparationer. FSB hävdade att en medlem av fartygets besättning kontaktades av en ukrainsk medborgare som försökte övertala mannen att utföra en attack ombord, men greps.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010493711.html
Citera
2024-07-10, 13:14
  #447552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Ukraina kan fetglömma medlems skap i nato.
I sånna fall skulle nato automatiskt hamna i krig mot ryssland.

Precis. Det är därför Ryssland inte kan acceptera ett avslut på kriget som lämnar kvar ett självständigt Ukraina. Blir det fred och Ukrainas gränser erkänns av Ryssland så kan Ukraina komma med i Nato. Ett fortsatt krig eller total erövring är det enda som nu kan hålla Ukraina utanför Nato. Putin är smart; före februari 2022 var ett ukrainskt Nato-medlemskap omöjligt nu sedan det blivit krig är spåret in i Nato givet så fort det blir fred.

Det jag inte lyckas begripa är varför Putin tog risken att underlätta för Ukraina att komma in i Nato genom att starta detta krig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in