Citat:
Ursprungligen postat av
T02
Med tanke på den "påverkanskampanj" som Jimmie uttryckte det påverkade valet.
Hur går det med den påverkanskampanj som sker på Flashback 24/7.
Inför EU-valet var det en omröstning här om vilket parti man skulle rösta på. SD fick 50% av dessa röster.
I själva verket blev det 13 %.
Det är lätt att bli förblindad av alla hatinlägg som skrivs här om invandring/invandrare. I slutändan visar det sig att livet utanför Flashback inte ser ut som du vill/önskar.
Blir du påverkad?
Tänk till nu och kom inte med svar om skjutningar, för ingen gillar dem.
Jag tror väldigt få personer blir påverkade ideologiskt/politiskt av vad som skrivs på FB.
De som diskuterar och läser om politik här är personer som redan är intresserade och har en fast åsikt.
De som kan bli påverkade av trollfabriker eller påverkanskampanjer nås inte på flashback.
De nås via vanliga medier eller sociala medier som Facebook eller Instagram.
Den osäkre personen som velar lite fram och tillbaks utan klar åsikt sitter inte och läser politiska forum, varken flashback eller något annat.
Men däremot så kan de se inlägg som postas på Facebook, eller Instagram och läsa i tidningen och se på nyheterna om hur hemskt parti X är eller hur hemsk politiker Y är och liknande.
Så nej jag skulle vilja påstå att flashback har helt obetydlig påverkan på dem politiska bilden i Sverige.