Citat:
Ursprungligen postat av
Jack.Elam
Jag tror att vi i Sverige ligger efter i drönartillverkning, någonting som visat sig vara användbart om man ska slåss mot Ryssen. Mikael är även en av dom fåtal inhemska tillverkare av drönare, särskilt hans "Knut" som kan motstå radiostörningar dom sista hundra metrarna.
Jag tycker även vi ska stödja den typen av produktion som Mikael arbetar med, så här är Almi snett ute enligt mig.
Edit:
Det kan vara värt att nämna att Ukraina köper sina drönare till strax över självkostnadspris i syfte att undvika profitering.
Ukraina lägger miljarder på sitt drönar-program och dom samarbetar med flertalet stater när det kommer till utveckling och produktion. Själv skänker jag pengar till flera initiativ inom just drönare för Ukraina.
Skillt är en nobody ingen bryr sig om hans projekt.
Drönaren ”Knut” är väl en sjödrönare som utvecklats inom Chalmers?
Nog för att det är midsommar men helt ärligt, Mikael Skillt är en nolla som aldrig kommer tillföra varken Sverige eller Ukraina med något vettigt öht.
Bra av Almi att säga nej och följa sitt uppdrag.