2024-06-10, 16:49
  #73
Medlem
BobboSundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlsoon
Det har inte ens inlett en förundersökning ännu men du som är domare i fallet har redan kommit fram till slutsatsen och svaret. Proffsigt och. Opartiskt.

Jo, det har inletts en förundersökning.
Citera
2024-06-10, 16:51
  #74
Medlem
BobboSundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Nej, de bildades inte i hjärtat. Bakterier funkar inte så. De kom dit utifrån såklart.
Det finns dock ingenting i vaccinet som gör att det blir lättare för bakterier att transporteras till hjärtat.


Det vet du inget om. Immunförsvarets reaktion kan skada kärl, så att de släpper igenom bakterier - samt skapa fästpunkter för bakterier.
Citera
2024-06-10, 16:53
  #75
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BobboSundgren
Det vet du inget om. Immunförsvarets reaktion kan skada kärl, så att de släpper igenom bakterier - samt skapa fästpunkter för bakterier.
Hade det inte varit likadant om han hade fått Covid då?
Citera
2024-06-10, 16:56
  #76
Medlem
BobboSundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Hade det inte varit likadant om han hade fått Covid då?

Jo, risken finns - men barn får sällan en allvarlig covidinfektion. Och Nicholas hade på 20 månaders pandemi inte fått covidinfektionen.
Citera
2024-06-10, 17:37
  #77
Medlem
BobboSundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andreasnyttnamn
Tack för ditt svar. Folk tror pappan försökte döda sin son 🤣

Citat:
Ursprungligen postat av kanblikul
Det är därför jag spekulerar? Va det då skolan som såg till att barnet fick sprutan utan föräldrarnas tillstånd? Kommer för övrigt bli långdragen diskussion om du inte kan tänka ett steg frammåt. Jag skriver typ lika som jag gjorde i första inlägget. Men bara en på hela flashback förstod inte.

Du kan ju även fråga. Det var avdelningen som Nicholas lämnade blodprov hos varannan vecka som kallade honom till covidvaccinering. Han fick andra dosen av Modernas vaccin två dagar innan det pausades av FHM för alla födda 1991 och senare den 6/10 2021. Vården hade direktiv att varna för hjärtinflammationer i samband med Moderna och Pfizer redan under sommaren. Men de varnade oss inte - och vi litade blint på de som hade räddat Nicholas liv när han var bebis.
Citera
2024-06-10, 17:42
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GregLestrade
Oj, kul att det tittar in en vetenskapsman i tråden. Man vet att det finns några extra högskolepoäng under huven när man får läsa ordet "betacucks" som en del av en argumentation.

Det är ingen som har "övertalat barn" att ta Spikevax, det rekommenderas ej till män under 30 sedan oktober 2021. Comirnaty går däremot bra, där har du inte samma avvikelse i hjärtmuskelinflammation. Du har alltså olika effekt av olika mRNA-vaccin.

Här har man gissningsvis gått emot rekommendationen och gett Spikevax, däremot blir det en utmaning att påvisa sambandet. Men intressant att det utreds.


Etik och moral inom läkarkåren bör vara att ej introducera större risker via läkemedel, än de riskerar genom att utsättas för tex snuva. DVS risk/reward. Här tycks dagens läkare ha mycket att lära.

Jag kan dock inget kring detta fall men rent generellt hade extremt få under 70 års ålder någon som helst rimlig risk/reward kring denna för nästan alla helt ofarliga snuva att injecera någon som helst modRNA

Jag vet många högskoleutbildade som tyvärr inte tycks förstå vad risk/reward är.. verkar som dessa poäng blivit något urvattnade senaste 30åren, kanske pga att "alla ska med".
__________________
Senast redigerad av ES-trader 2024-06-10 kl. 17:49.
Citera
2024-06-10, 18:16
  #79
Medlem
korrektamund0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Writer.X
En riksdagsledamot är minst sagt skeptisk om att EU/Sverige testat detta vaccin. Hon verkar mena att de lutade sig mot läkemedelsbolagets egna tester. I en nyligen genomförd riksdagsdebatt menade hon t.ex. att "Över 100 invändningar mot vaccinet beaktades inte". Hon kallar även MRNA-vaccinet för "obeprövad genprodukt" och verkar mena att den bidragit till stor överdödlighet i bl.a. cancer.

Klipp: https://www.youtube.com/watch?v=8AGt3vkoBhg
Hela debatten kring detta i riksdagen: https://www.youtube.com/watch?v=aJnfqHFvlGM
Wow. När man lyssnar på dylikt skitprat och okunnigt dravel är det inte utan att man drar på smilbanden. Elsa Widding står alltså i ditt klipp och säger:

Citat:
Allt jag här här nu kommer ni hitta faktaunderlaget till på min personliga MyNewsDesk.
…
…
“Idag vet vi däremot att mRNA införlivas i det mänskliga genomet”

Är det någon som anser att det finns anledning att kommentera detta dravel eller är ni ok med att jag inte slösar mer än ett par sekunder på konstaterandet att antivaxxar-patrasket Elsa Widding är en komplett okunnig och outbildad jöns som gör bäst i att sluta prata om saker hon inte begriper? Det är alltså en Riksdagsledamot som hasplar ur sig det där? Åh herregud...så skämmigt att det blir pinsamt.


Haha, ja jädrar, vilka dårar denna debatt skakat fram....

Citat:
Ursprungligen postat av Writer.X
Ansedda Daily Telegraph har en ny artikel om vaccinet och möjlig överdödlighet

https://www.telegraph.co.uk/news/2024/06/04/covid-vaccines-may-have-helped-fuel-rise-in-excess-deaths/
Nej. "Ansedda Daily Telegraph" har en artikel där de ljuger något trams som inte stämmer.

Citat:
Ursprungligen postat av Daily Telegraph
Covid vaccines could be partly to blame for the rise in excess deaths since the pandemic, scientists have suggested.
Nej, något sådant har några forskare aldrig föreslagit i den studie de kommenterar. "Ansedda Daily Telegraph" kunde inte ens bemöda sig att läsa den studie de rapporterar om.

Citat:
Ursprungligen postat av Writer.X
Tidigare i år krävde högste chefen för Floridas hälsovårdsmyndighet att MRNA-vaccinen stoppas:
https://flvoicenews.com/florida-surgeon-general-demands-fda-cdc-halt-mrna-covid-vaccine-use-in-humans/
Ja, det gjorde den okunnige pajasen, med hänvisning till att de spårämnen av plasmid-DNA som finns i vaccinet skulle kunna integreras i det mänskliga genomet eller orsaka cancer. De kan INTE integreras i det mänskliga genomet. *suck*

Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Jag tar det igen:
Nej, det sker ingen genmanipulation.
Nej, det är inte vetenskapligt bevisat att det "ändrar DNA".
Nej, det förstörs inga kromosomer.
Nej, det finns inget belägg för att det skulle ge "progressivt intensivare, värre hjärnproblem".

Du vet inte vad du talar om. Att RNA genomgår en reverse transcripatase i cellens nukleus, det betyder INTE att cellens genome (DNA) ändras. Notera att jag säger inte att det SKULLE kunna ske (rent historiskt har det skett med ett antal av de virus vi smittats av genom årtusenden), men skillnaden är att i vaccinet har man plockat bort virusets förmåga att integrera DNA vid en reverse transkriptase. Rent konkret är det enzymet integrase som plockats bort ur det RNA som vaccinet levererar. Så det som skett med tidigare virus (att DNA lyckats integreras med cellens DNA) beror således på att viruset tillhandahållit det integrase som krävs.

Studien som du refererar till påtalar således med all önskvärd tydlighet att man INTE påvisat att det DNA som avses integrerats med cellens genome.

Ok? Är vi klara nu? Bra! Då kan vi sluta låtsas som (och ljuga ihop trams) att studien visar att virusets DNA kan ändra cellens DNA. Det gör studien INTE.

Herregud...

PS.
När du blir naturligt infekterad av SARS-CoV-2 har viruset det integras som krävs för att ändra ditt DNA. DÅ kan du bli genmanipulerad. Det funkar inte så vid vaccination.

Det plasmid-DNA som används vid tillverkning av mRNA vaccin är INTE onkogenetiskt och kan således INTE orsaka cancer.
https://www.pfizer.com/about/responsibility/misinformation

Citat:
Ursprungligen postat av Writer.X
Börjar mainstream-media svänga i frågan från tidigare censur? Jag tycker det verkar som om det officiella narrativet sakta börjar förändras.
Nej, fakta och vetenskap är styrande även nu.
__________________
Senast redigerad av korrektamund0 2024-06-10 kl. 18:44.
Citera
2024-06-10, 18:31
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Andreasnyttnamn
Kom igen det räcker. Är väl för fan alla under 18 som har stort sett blivit tvungen att den plus resten av svenska folket känts sig tvungna att ta den. Är typ högst 15-20% av folket som inte tog vaccinet.
Och då vare ju inte ens på tal om att vaccinet skulle ge biverkningar därför alla tog skiten.

Man undrar om dödlighet ökade efter massvaccination infördes? När började dom vaccinera? Hur mycket ökade dödlighet under de året jämfört med året innan utan vaccin?

Vidare så dör några miljoner ivanliga influensan varje år.
Citera
2024-06-10, 18:50
  #81
Medlem
korrektamund0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nytt-liv2024
Vidare så dör några miljoner ivanliga influensan varje år.
Nej, det avlider inte några miljoner i influensan varje år. Det hade du enkelt kunnat kolla, så hade du sluppit framstå som en fåntratts-mupp.

Citat:
Results
We estimated an average of 389 000 (uncertainty range 294 000-518 000) respiratory deaths were associated with influenza globally each year during the study period, corresponding to ~ 2% of all annual respiratory deaths. Of these, 67% were among people 65 years and older. Global burden estimates were robust to the choice of countries included in the extrapolation model. For people <65 years, higher baseline respiratory mortality, lower level of access to health care and seasons dominated by the A(H1N1)pdm09 subtype were associated with higher influenza-associated mortality, while lower level of socio-demographic development and A(H3N2) dominance was associated with higher influenza mortality in adults ≥65 years.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6815659/

Så mellan 300,000 till 520,000 människor som årligen avlider i influensan.
Citera
2024-06-10, 20:21
  #82
Medlem
BobboSundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nytt-liv2024
Man undrar om dödlighet ökade efter massvaccination infördes? När började dom vaccinera? Hur mycket ökade dödlighet under de året jämfört med året innan utan vaccin?

Vidare så dör några miljoner ivanliga influensan varje år.

Överdödligheten var nästan som i början av pandemin vid Lucia 2022. Och i början av pandemin var hälften av alla som dog äldre på äldreboenden, som fick palliativ vård i form av andningshämmande opioider vid symtom, enligt Socialstyrelsens direktiv.
Citera
2024-06-10, 20:57
  #83
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.J.Pilvikukka
Snygga wikipedia-artiklar.
Long covid är lika verkligt som el-allergi, och drabbar samma målgrupp.

Allt hade en irriterande bismak av metall några månader efter att jag hade covid. Inga andra symptom på postcovid. Eftersom postcovid nämns av 1177.se och socialstyrelsen, men elallergi inte nämns, så är det inte samma nivå av inbillningssjuka. Men du har en poäng, vissa hypokondriker har nog svårt att skilja vanlig trötthet/utmattning från postcovid.
Citera
2024-06-11, 03:10
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kanblikul
Jag tycker du ska ta dina foliehattsteorier till andra trådar(finns nog 1000 sådanna). Här vill jag bara veta vem som hade ansvaret för att barnet tog expriment-sprutan(om du kallar det vaccin så vet du inte vad ett vaccin är).

Så till andra, vem bär ansvaret?

ja inte var det läkemedelsbolaget - för de hade sett till att de fått ansvarsfrihet! - Så då återstår frågan vem som ska ta ansvar - kanske sköterskan som sprutade in? Går hon/han verkligen fri?
Eller kanske folkhälsomyndigheten som köpte in sprutorna, och levererade, och propagerade för att alla skulle ta..
Jag kan tänka mig att jämföra med en teknisk produkt som blivit godkänd att säljas, men så uppstår något allvarligt fel som orsakar att människor skadas/dör. Då är ju även den som gett godkännandet ansvarig. Och ibland även distributören.
(jag minns IKEA som sålt en byrå i USA, och fick betala 8 miljarder för att ett barn klättrat upp och vält den över sig. Stora krav på byråar i USA, men hur är det med läkemedel)?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in