2024-06-02, 00:30
  #439525
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grontarskont
T Carlson är en idiot! Av ren princip kommer jag aldrig att kolla på honom! Är man med i hans show är man en lika stor idiot så nej tack!

Du sammanfattar det väldigt bra. Men sen finns det - know your enemy.
Citera
2024-06-02, 00:31
  #439526
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Jag tror han fick nog, enough is enough.

Det som var överraskande, var att Prigozin backade av.., han kände ju Putin sedan länge tillbaka.., likaså sitt lands politiska historia : Lojalitet är prio 1. Finns ingen plats för ensamseglare.
Citera
2024-06-02, 00:34
  #439527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av R4D4
Många av de saker jag tagit upp diskuteras i den här intervjun med Jeffrey Sachs. Råder er alla att titta på den: https://tuckercarlson.com/tucker-show-jeffrey-sachs

Jeffrey Sachs var rådgivare vid transitionen från plan till marknad i både Ryssland och Polen. Han har varit en del av de innersta kretsarna i Washington. Därför en man väl värd att lyssna på!

Sachs hittar också på saker.
Han påstår exempelvis att 500k ukrainare skulle ha dött i kriget vilket skulle innebära att ryssarna dödat i storleksordningen 400k civila. Verkar det troligt?
Han påstår att ryssarna skulle ha fått ett löfte om att inte expandera NATO österut trots att det dementerats av Gorbatjov som till skillnad från Sachs var där.
Sachs påstår att kriget började med en amerikansk kupp i Ukraina trots att kriget började med rysk invasion 2014.
Sachs förstår inte ens varför NATO fortfarande existerar trots hotet Ryssland utgör mot tidigare Sovjetstater vilket vi med tydlighet sett i Ukraina.
Inte ett ord från Sachs om att Putin planerat att ta över Ukraina i decennier vilket Illarionov, som arbetade med Putin, berättat.
Inte ett ord från Sachs om att Ryssland började kalla Ukraina för territorium istället för land 2004, dvs 4 år före NATO summit 2008, eller att de då också försökte mörda en presidentkandidat i Ukraina.
Inte ett ord från Sachs om att ryska segerkrönikan i Putin-kontrollerad media på 3:dje dagen av den fullskaliga invasionen berättade att huvudanledningen till invasionen var erövring och att inverkan av NATO huvudsakligen var att de potentiellt skulle kunna förhindra erövring av Ukraina.
Citera
2024-06-02, 00:35
  #439528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Vi börjar närma oss årsdagen av hans lilla kupp (24 Juni), jag har aldrig skrattat så gott som när han fick ett frispel och skulle erövra Moskva. Helvete vad många här i tråden bara stod med hakorna nere vid backen och undrade vad som pågick i det dysfunktionella landet.

För att inte tala om efterspelet, troll efter troll påstod att det var ett mästerstrategiskt schackdrag av Putler själv. Tanken var att placera wagnertrupperna i vitryssland och där skulle dom senare storma Kiev...

han var väl mest troligt köpt av "någon" eller användes som nyttig idiot.

Det går ju inte att förneka PMC Wagners nytta i ukraina eller på andra kontinenter. Vissa elittrupper, som fick tillgång till trupper som inte var profs, dvs de från fängelser, användes, många fick sin frihet efteråt, en hel del dog.
Soledar och Bakhmut föll, helt tack vare PMCW.

Elit-delarna återstår och är utspridda i den ryska styrkan, medans motsvarande ukrainska "militära" elit-delarna, Aidar, Azov Privy Sector (som har legat i fronten sedan 2014), används som skytte-soldater i brist på annat, de som överlevt...
Citera
2024-06-02, 00:41
  #439529
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Så du förespråkar en pre-emptive strike? En MIRV mot Moskva och en mot St. Petersburg? Vad är kvar av ryssland sen? Kanske en mot Murmansk och en mot Vladivostok också för att vara på den säkra sidan? Sen då? Fat boy Kim borde nog också få ett par på sig, Teheran också. Vad är kvar?

Nja. Inte en pre-emptive, även om det finns risk för dessa. Vill självklart inte se en kärnvapenkrig.
Tänkte mer på att ge Ukraina allt de behöver för att skydda sin suveränitet samtidigt vi andra europeiska stater ska se till att ryssen inte ska få någon som helst spelutrymme innanför våra gränser. Det betyder sparka ut vartenda ryss, hindra deras agenter ha spelutrymme, motverka deras cyberattacker samt i värsta fall stänga vartenda ambassad och konsulat.
Ett exempel är det där huset i Lidingö som borde stormas och vartenda en som finns där antingen skickas hem eller anses inte inneha diplomatisk immunitet och därmed åtalas för vad det nu finns i lagboken stöd för när det gäller olaga intrång, egenmäktig förfarande, bedrägeri eller vad fan man nu kan hitta i brottsbalken. Samtidigt borde man stänga de egna diplomatiska anläggningar och ta hem personalen. Låt en tredje land ta hand om kontakterna ā la mordkorea där Sverige är skyddsmakt för andra stater som saknar diplomatiska kontakter med dem.
Ge igen mot ryssen på samma sätt de beter sig helt enkelt, eller som talesättet säger: "Tala med bönder på bönders vis och med de lärde på latin".
Citera
2024-06-02, 00:55
  #439530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silfverrygg
Nja. Inte en pre-emptive, även om det finns risk för dessa. Vill självklart inte se en kärnvapenkrig.
Tänkte mer på att ge Ukraina allt de behöver för att skydda sin suveränitet samtidigt vi andra europeiska stater ska se till att ryssen inte ska få någon som helst spelutrymme innanför våra gränser. Det betyder sparka ut vartenda ryss, hindra deras agenter ha spelutrymme, motverka deras cyberattacker samt i värsta fall stänga vartenda ambassad och konsulat.
Ett exempel är det där huset i Lidingö som borde stormas och vartenda en som finns där antingen skickas hem eller anses inte inneha diplomatisk immunitet och därmed åtalas för vad det nu finns i lagboken stöd för när det gäller olaga intrång, egenmäktig förfarande, bedrägeri eller vad fan man nu kan hitta i brottsbalken. Samtidigt borde man stänga de egna diplomatiska anläggningar och ta hem personalen. Låt en tredje land ta hand om kontakterna ā la mordkorea där Sverige är skyddsmakt för andra stater som saknar diplomatiska kontakter med dem.
Ge igen mot ryssen på samma sätt de beter sig helt enkelt, eller som talesättet säger: "Tala med bönder på bönders vis och med de lärde på latin".

Den ryska påverkan på Europa du skriver om, den är ju mest bara dina hjärnspöken. USA däremot har militärbaser i Tyskland och behandlar Tyskland som en vasallstat. Och Tyskland är Europas ekonomiska motor. USA skadar medvetet Europa med den här situationen vi har nu i Ukraina. Denna situation börjar med 1. USA kuppar 2014 med stöd av CIA bort en folkvald president i Ukraina 2. Den USA-installerade presidenten i Ukraina möter motstånd och de här "små gröna männen" börjar inta Krim. Sedan röstar Krim-borna för att ingå i Ryssland istället för Ukraina. 3. Den USA-installerade presidenten Poroshenko får stöd att rusta upp Ukrainas militär riktigt duktigt ordentligt. 4. Under 2022 så diskuteras att Ukraina ska inträda i NATO. Ryssland protesterar genom Putin som då får veta att hans argument att detta skulle hota Rysslands säkerhet är fel. 5. Ryssland invaderar "oprovocerat" Ukraina.
__________________
Senast redigerad av R4D4 2024-06-02 kl. 00:59.
Citera
2024-06-02, 01:19
  #439531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Då försöker jag:

1. Totalt eldupphör och utväxling av krigsfångar
2. Alla utländska militära trupper lämnar Ukraina
3. FN anordnar beslutande folkomröstningar om den framtida statusen de ockuperade regionerna inklusive Krim. Röstberättigade är alla invånare i respektive område 2021.
Folkomröstningarna innehåller tre alternativ som man får rangordna
a) Autonomi under Ukraina
b) Autonomi under Ryssland
c) Självständighet
Både Ukraina, Ryssland, EU och USA förbinder sig att respektera folkomröstningarnas utgång
4. Både ryska och ukrainska blir officiella språk i samtliga regioner
5. Vattentillförseln till Krim säkerställs
6. Ett återuppbyggnadsprogram av de ockuperade regionerna införs där alla stater som bidragit till kriget och inbördeskriget även bidrar till återuppbyggnaden
7. Krigstribunalen i Haag utreder anklagelser om begångna krigsbrott

Det fetade, kommer aldrig att hända. Ryssland kommer fortsätta ha sina sanktioner så länge de ockuperar Ukrianska områden.

Varför nämnde du inget om omröstningar i Ryssland om vart de ryska oblasten vill tillhöra eller vara fristående?

1. Kommer inte hända då det enbart gynnar ryssen.
2. Tvivlar på att de frivilliga som hjälper Ukraina vill lämna.
3. 2013 menar du väl?
4. Detta gäller även i Ryssland hoppas jag?
5. Det här är Rysslands ansvarsområde, de invaderade områdena och DE är de som ska stå för vattentillförseln. Varför har de inte redan gjort det?
6. Det har inte varit något inbördeskrig. Ryssland är de som ska stå för 100% av notan eftersom det aldrig hade blivit någon förstörelse utan deras invasion.
7. Du tror att Ryssen kommner acceptera utslaget av detta? För det skulle innebära att större delen av Ryska eliten hamnar i fängelse.
Citera
2024-06-02, 01:22
  #439532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av R4D4
Den ryska påverkan på Europa du skriver om, den är ju mest bara dina hjärnspöken. USA däremot har militärbaser i Tyskland och behandlar Tyskland som en vasallstat. Och Tyskland är Europas ekonomiska motor. USA skadar medvetet Europa med den här situationen vi har nu i Ukraina. Denna situation börjar med 1. USA kuppar 2014 med stöd av CIA bort en folkvald president i Ukraina 2. Den USA-installerade presidenten i Ukraina möter motstånd och de här "små gröna männen" börjar inta Krim. Sedan röstar Krim-borna för att ingå i Ryssland istället för Ukraina. 3. Den USA-installerade presidenten Poroshenko får stöd att rusta upp Ukrainas militär riktigt duktigt ordentligt. 4. Under 2022 så diskuteras att Ukraina ska inträda i NATO. Ryssland protesterar genom Putin som då får veta att hans argument att detta skulle hota Rysslands säkerhet är fel. 5. Ryssland invaderar "oprovocerat" Ukraina.

1. Ingen har lyckats lägga fram bevis för någon USA-kupp i Ukraina.
Hur ska det ens ha gått till för USA att få till folkmassan som deltog i Euromaidan?
2. Interimspresidenten utlyser omedelbart nyval.
3. Poroshenko installerades inte av USA utan valdes av folket.
4. Vilket innebär att den Ryssarnas invasion inte hade med NATO att göra. Rysk aggression mot Ukraina inleddes 2004. Rysk invasion av Ukraina skedde 2014. Sedan fullskalig invasion 2022.
5. Ryssarna provocerade Ukraina i nästan ett par decennier innan de inledde sin fullskaliga invasion.
Citera
2024-06-02, 01:27
  #439533
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av R4D4
Den ryska påverkan på Europa du skriver om, den är ju mest bara dina hjärnspöken. USA däremot har militärbaser i Tyskland och behandlar Tyskland som en vasallstat. Och Tyskland är Europas ekonomiska motor. USA skadar medvetet Europa med den här situationen vi har nu i Ukraina. Denna situation börjar med 1. USA kuppar 2014 med stöd av CIA bort en folkvald president i Ukraina 2. Den USA-installerade presidenten i Ukraina möter motstånd och de här "små gröna männen" börjar inta Krim. Sedan röstar Krim-borna för att ingå i Ryssland istället för Ukraina. 3. Den USA-installerade presidenten Poroshenko får stöd att rusta upp Ukrainas militär riktigt duktigt ordentligt. 4. Under 2022 så diskuteras att Ukraina ska inträda i NATO. Ryssland protesterar genom Putin som då får veta att hans argument att detta skulle hota Rysslands säkerhet är fel. 5. Ryssland invaderar "oprovocerat" Ukraina.

För det första: Jag vill att jänkarna lämnar Europa i slutändan, men mellan valen av två onda krafter tar jag hellre bort idioten som stör i samma trappuppgång jämfört med arslet i nästa kvarter. Med andra ord ryssen bort från Europa först, därefter få bort yankee-doodle. Personligen ser jag skitsnacket om fittan Nuland och anhang som det är: skitsnack. Gillar inte horan av andra anledningar som inte hör hemma i denna tråd. Dessutom saknar hon maktposition numera i USAs regering, så hon är en föredetting.
För det andra: De gröna männen är erkända av putte själv som belönade dessa med både befordringar och medaljer efter att de ockuperat Krym.
För det tredje: Ukraina kommer inte kunna, och har inte kunnat bli medlem av Nato, i och med gränskonflikterna sedan tidigare samt nu pågående krig.
För det fjärde: Den där lilla skiten till tsar kan vara hur provocerad hin vill. Det ger inte fanskapet rätt att angripa en annan suverän stat utan konsekvenser.
För det femte: Ge allt till Ukraina de kan tänkas behöva för att skydda sin suveränitet. Det handlar i slutändan om Europa mot Asien. Om ryssen vill ha land, kan man ge dem Serbien och Ungern för att därefter stänga gränsen och koppling till resten av Europa för dem.
Citera
2024-06-02, 01:43
  #439534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
1. Ingen har lyckats lägga fram bevis för någon USA-kupp i Ukraina.
Hur ska det ens ha gått till för USA att få till folkmassan som deltog i Euromaidan?

Ja, hur kan det ha gått till. Pengar och politiskt understöd. I samband med Maiden ploppade ett stort antal nya nyhetskanaler upp som svampar ur jorden. Alla drev linjen att presidenten var korrupt och måste störtas. Det var inte så lång tid kvar till nästa reguljära val. Presidenten flydde Ukraina och åkte till Ryssland. Han var folkvald och hade linjen att försöka gå en balansgång, där det inte ingick att komma i krig med Ryssland.

Därefter hölls val och oligarken och chokladkungen Poroshenko valdes till president. Han rustade upp försvaret. Han ersattes av nuvarande president som är en komiker och skådespelare.
Citera
2024-06-02, 02:15
  #439535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Efter 1991 ville Krim först vara självständiga i en ny union med Ryssland men Ukraina menade att Sovjetrepubliken Ukrainas gränser skulle bevaras och Chrustjov hade ju 1954 överlämnat förvaltningen av Sovjetunionens riviera, Krim, till Ukraina som en goodwill-gest vid firandet av Ukrainas 300 år av ryskt styre.

Krim tillerkändes istället autonomi under Ukraina med en egen president, eget parlament och ryska som officiellt språk.

I det första presidentvalet valde Krims befolkning Mesjkov som president.
https://www.dn.se/arkiv/utland/rysk-nationalism-pa-krim/


Det kunde Ukraina inte respektera utan 1995 gick de in med militär, avsatte den folkvalde presidenten, upplöste Krims parlament och tog över TV-stationen

https://www.dn.se/arkiv/utland/maktkamp-om-krim-hardnar/


Efter Maidan 2014 beslutade det nya ultranationalistiska parlamentet i Ukraina även att ta bort Krims rättighet att ha ryska som officielt språk vilket ledde till protester och Rysslands ingripande.

Man kan jämföra situationen med Ålands-krisen
https://www.aftonbladet.se/kultur/a/Xw4yeo/sa-sprids-fordomar-om-krisen-pa-krim

Du tror att Ryssland skulle acceptera att Belgorod Oblast blev tilldelad en president av Ukraina och löfte om självständighet?
Citera
2024-06-02, 02:28
  #439536
Medlem
DickeFixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Du tror att Ryssland skulle acceptera att Belgorod Oblast blev tilldelad en president av Ukraina och löfte om självständighet?

Nej, men jag tycker de borde göra det. Marken har funnits sedan urminnes tider och bör ägas av dem som bor på den. De bör även ha rätt att bestämma sin egen framtid så länge de är relativt enade och inte förtrycker minoriteter.

Jag tycker det är lika fel att Putin försöker bestämma över Västukraina som jag tycker det är fel att Västukraina försöker bestämma över Krim eller Östukraina. Jag tycker man på samma sätt ska respektera Taiwans vilja att bryta sig loss från Kina.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in