2024-05-29, 09:36
  #49
Medlem
TotalWars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackstasi
Man blir ju lite fundersam minst sagt..

Experter i ämnet "trollfabriker" uppger att det trollas mest frenetiskt på sociala medier mellan kl: 06.00 och 17.00....

Nu läser jag denna tråd..

Många användare känns igen från liknande trådar...

Samma budskap..

Det är bevisat att "trollfabriker" existerar från alla politiska håll.

Ordet "pajkastning" har aldrig haft större betydelse...

Fast nu handlar det om ryska agenter i Sverige. Tramset tidigare kan jag hålla med dig om.
Citera
2024-05-29, 09:37
  #50
Medlem
Att personer har tyckt om Putin för några år sedan är inget nytt, sen när han gick in i Ukraina så ändrade man sig ganska snabbt. Så verkar ju även denna person ha gjort, senaste gången han "hyllade" Putin om man vill överdriva med ett sånt ord var 2022. Efter de har han hjälpt Ukrainare i Sverige med diverse saker. Då är ju frågan, hur länge ska man dömas för saker man gjort/skrivit. Och det är lite kul att det alltid är David As på Expressen som alltid hittar gamla saker, han kommer aldrig med saker som hänt för någon/några månader sen.
Citera
2024-05-29, 09:37
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Ytterligare en rysshora avslöjad. Sådana svin borde inte få vistas i Sverige. SD verkar behöva städa...
SD bahöver ingen ytlig städ. SD behöver kristna principer.
Citera
2024-05-29, 09:39
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Geometrisk.figur
Håller med! Brydde mig inte ett skit om trollfabriken, men här har vi ett av dessa vidriga rysstroll som verkar inom våra egna gränser. Fy fan!😡

Jag instämmer.
Jag röstar SD men det är jävligt segt att SD och Åkesson inte håller rent mot dessa jävla idioter!
Detta får mitt förtroende seriöst att minska för SD. Tv 4 gjorde inget åt mitt förtroende.
Men SD själva lyckas på egen hand sänka mitt förtroende. Jävla idioti!
Citera
2024-05-29, 09:41
  #53
Medlem
Eponumoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inkboy
Du tycker att detta är värre än att SD i hemlighet under flera år har hyllat Putin, spridit Kremls propaganda och lagt skulden för kriget på Ukraina.

Ja, vi har yttrandefrihet och det är bra. Något vi inte hade haft ifall Putin ockuperat Sverige. Jag gillar inte S heller, men vad jag vet så hyllar de åtminstone inte Putin.
De är klart att det är värre när en partiledare står och gråter över en terrorist i talarstolen.

En enskild individ som inte ens är politiker får förstås ha vilka åsikter han eller hon vill.

Vi lever som tur är inte i Ryssland eller Kina eller vad du nu önskar vi gjorde där man kan avskeda folk på grund av deras åsikter eller religion.

De flesta i tråden verkar inte ja förstått att vi har åsiktsfrihet, yttrandefrihet och religionsfrihet i det här landet.

Det betyder att folk får tycka, tänka och tro på vad fan de vill och det är helt okej.

Människan är inte politiker utan är lika betydelsefull som Kajsa i kassan på Konsum.
Citera
2024-05-29, 09:42
  #54
Medlem
ariberts avatar
Allt är sig likt, David Baas på Expressen kommer alltid med avslöjande om SD innan val skall hållas.
Långsiktigt påverkas inte SD, utan växer stadigt. SD-s snabba tillväxt kan endast bromsas upp tillfälligt.
Citera
2024-05-29, 09:42
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TotalWar
Det här kan nog skada partiet på riktigt. Oroväckande att så många Putinister drar sig till Sverigedemokraterna. Jag vet att Samhällsnytt är ganska rumsrena hos många Sverigedemokrater och Samhällsnytt har ofta ett ryskt narrativ i sina artiklar. För att inte tala om de som kommenterar på sajten, totala Putinister allihop. Så tyvärr kommer detta stoppa Jimmie Åkesson från att kunna bli statsminister om 2-6 år (två chanser).

Det var länge sedan man tog Samhällsnytt på allvar, de har blivit ett forum för konspirationsteorier och rättshaverister. Läste en artikel där de kallade ukrainska soldater för ”terrorister”.
Citera
2024-05-29, 09:43
  #56
Avslutad
Han är född i Ryssland. Antagligen därför han höjer putin till skyarna.
Citera
2024-05-29, 09:45
  #57
Medlem
inkboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regnpojken
Men nu är det inte SD som hyllat Putin och Kreml, utan någon idiot som inte övervakas som sprider en massa skit.

Dessa kan du hitta i alla partier

Övriga partier har inte trollfabriker. Personen var anställd av SD. Att någon postar Kreml-propaganda under flera år utan att SD visste om det tror jag inte på. Vore annorlunda ifall det var någon enskild galning som gjorde detta privat.
Citera
2024-05-29, 09:45
  #58
Medlem
CyberIngmars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priamos2014
Är detta ens lagligt att skriva?

Det är offentliga uppgifter. Söker man på namnet tar Google fram det direkt. Det är jobbigt för en som har ett ovanligt för- och efternamn.
Citera
2024-05-29, 09:46
  #59
Medlem
JustTrollings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PoljeX
Han är ”tagen ur tjänst” nu. Vad detta nu betyder.
Och han är född i Ryssland, men har bott i Sverige sedan barnsben.
Det är knappast möjligt att ett politiskt parti anställer någon för arbete med opinionsbildning utan att känna till att personen visar öppna sympatier för Putin och Ryssland i sociala medier. En stat som Sverige sedan länge pekat ut som fientlig, som öppet hotat Sverige. Hur i helvete kan detta pajasparti få fortsätta hålla på och gömma femtekolonnare?

https://www.dn.se/sverige/sd-tar-medarbetare-ur-tjanst-hyllade-putin/
Det känns som att man följer vad som står på första sidan i krishanteringsmanualen.

Säg att personen är "tagen ur tjänst" så framstår det som att man gör något. Som att man agerar. Men i verkligheten så behöver det inte betyda något. Han kan vara tillbaka i tjänst imorgon och spamma memes. Så det är något som signalerar att man gör något, utan att behöva gå ut med vad det är man gör.

Krishanteringen hittills känns ganska dålig.

"Detta är ny information för oss." bla bla bla "anlitar partiet ett externt säkerhetsföretag som genomför bakgrundskontroller" bla bla bla.

Han twittrar med ett konto i sitt eget namn. SD har givetvis varit fullt medvetna om vad han twittrar.

Det SD har förlitat sig på är istället att allmänheten inte vet att den här personen arbetar på SD, och att hans namn och konton på sociala medier kan kopplas till SD.

En sökning på hans namn och Sverigedemokraterna hos Google, t.ex., ger inget resultat. Alltså ingen känd koppling till SD.

Inte heller är det bara gamla tweets (vilket SD vill få det att framstå som) eftersom han twittrar om vapen som skickas till Ukraina och annat som definitivt har hänt efter Rysslands invasion för runt 2 år sedan.

Det här är varken den första, eller den andra, invandrade ryssen som orsakar problem för SD. Snarare verkar det vara en strategi att hålla sig med ryssar.

SD svar till Expressen är det här:
”Detta är ny information för oss. Vid anställningar anlitar partiet ett externt säkerhetsföretag som genomför bakgrundskontroller av belastningsregister, skulder hos kronofogden, samt närvaro på sociala medier. I det här fallet flaggades ingenting av den karaktär som ni redogör för, sannolikt på grund av att det rör sig om tio år gamla inlägg. Vi har inte noterat något av likande slag under den tid han har arbetat hos oss.”
Citera
2024-05-29, 09:50
  #60
Medlem
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DirtyDiggerNick
SD och SD:s väljare består inte av en homogen grupp som tycker exakt samma i alla frågor. Det som förenar dem är fram för allt samsynen på integrationen.

Därför så finns det både bland SD:s politiker och väljare mängder av individer som hatar ryssen och varit med i exempelvis hemvärnet en lång tid innan Rysslands invasion av Ukraina och de är med för att vara redo "då ryssen kommer".

Men sen så finns det också en grupp av individer som helt gått på Rysslands psyops och de är samma personer som också är lagda åt konspirationsteorihållet och de anser lite missriktat att bara för att Sverige är skit enligt dem så måste vår stora antagonist representera drömsamhället. Där gör de en tankevurpa.

Det är också möjligt att det finns en infiltratör eller två som har sin lojalitet hos Ryssland.

För SD gäller det att bena ut var de står och inte vara diffusa i den här frågan. De kan inte få väljare från båda lägren, och det är inte heller ansvarsfullt i en tid som denna att flirta med rysshatare och Putlerlovers på en och samma gång så de behöver göra samma resa som C och MP behövde göra för ca 5 år sedan då de insåg att det faktiskt inte gick att vinna islamisternas röster samtidigt som man vill vinna LGBT+ och feministernas röster. Islamisterna fick flytta på sig.

Nu är det upp till SD:s ledning att dra en tydlig linje och visa vad som gäller.
Ingenting annat kommer fungera för dem. Är de diffusa kring Ryssland kommer de backa nästa val för de där hemvärnsmännen som hatar ryssen kommer lägga sin röst på ett tryggare val som tydligt deklarerat vad de tycker i Rysslands-frågan.

Jag tror att SD kommer få hjälp med att fundera över sin situation, snart.
Undersökande journalism fungerar som så, att man har lagret fullt med olika typer av avslöjande.
Sedan börjar man "beta" med något mindre smaskigt, för att se reaktionen.
Man höjer sedan insatsen med något värre. I ett ev flera steg.
Sedan kommer klubban.

Frågan är vilken pudling som man gjort eller kommer att göra.

För Åkesson är nog detta klart vid detta laget. Han vet inte bara hur stor skada som kommer att drabba honom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in