Citat:
Ursprungligen postat av
torppet
Putin som... skall gå in i Ukraina...
Men jag har från början haft problem med hela början av kriget. Hur många soldater? Vem har tränat dem och varför?
I början fanns det egentligen inga fakta att få tag på. Vi fick se och höra Putin om varför han bestämmer sig för att gå in i Ukraina och vad han hoppas vinna med det. Det här har inte ändrats - uom i olika journalisters media. Och sen då?
Utrikesminister Lavrov var, som representant för Ryssland, anmodad att svara på medias frågor. Någon skrek på engelska "Varför invaderar ni Ukraina" och Lavrov vänder sig om och svarar: "Men vi har inte..."
Men han blir avbruten av den samma skrikande rösten, så Lavrov vände sig om och går bort.
Jag trodde att han tänkte säga att de gick in till Lugansk eller Donetsk som båda har hållit förfrågningar av sin beolkning som säger att de vill vara självständiga stater. Fast inte tillräckligt många av andra länder understödde det... så det blev hängande i luften.
Men nu tror jag att situationen är en annan. Först lyssnade jag till en tysk natoofficer när han höll middagstal och han sa det som jag också vet. Men något annat också... men jag hörde inte riktigt vad han sa - och sen deleta youtube det.
Men nu var en natoofficer från Bryssel gäst hos en av mina vanliga podcastare och det som han sa fick mig att sätta mig.
Han sa att Ukraina hade D-day de 12 februari och då skulle de gå in i Ryssland. Vilket jag tror att de gjorde, för hur skulle de annars ha förlorat allting - på två dar!
Och att den ryska armén körde bort dem och tillbaka till andra sidan av gränsen.
Och där är det paus! Kanske?
Skall Putin gå över gränsen eller inte?
Han beslutar sig för att knäcka Azovs soldater och tåga mot Kiev. Han hade inget motstånd när han marscherade mot huvudstaden, men Azovs krigare var tuffa och det tog ett bra tag att knäcka dem.
Den ryska armén går ner mot Krim för att vrida på vattnet.
Det hölls fredsförhandlingar eftersom en armé som har omringat huvudstaden räknas ha vunnit så bestämde Ryssland vad som borde stå i dokumentet.
Det fanns nästan inga bomber, inga stridigheter. Ukrainas fåtaliga armé backade och backade.
Och sen blev det klart att Västvärlden förser Ukraina med allt utom soldater. För de hade inget kvar av sin stora armé.
Nu när alla städer ser ut att vara tömda på folk - så kanske det är dags att underhandla om en riktig fred.
För i Ukraina vill ingen kriga!
Märklgt att just du fått den informationen?
Det verkar väl mer som att du sitter och fantasirunkar? För du har som vanligt inga källor till dina fantasier! Din jävla idiot!
Hur är det möjligt att en trådsabotör får hålla på med ditt skit ?
Hoppas du brinner tillsammans med din dvärgkompis ...