Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Varför ska de gå på kurs om de inte gjort något fel?
Vad jag förstod av SVTs rapportering under Morgonstudion så ska de två, detta rapporterades med humor av SVTs politiske expert, gå en kurs i den larvigt korta paragrafen i Tidöavtalet som säger att de tala respektfullt om varandras företrädare.
På SVT skrattades det glatt åt detta och det tydliggjordes att förklaringen förstås inte nödvändigtvis var att ”någon gjort fel” utan troligen för att Liberalerna inte ska känna att deras hårda protester och utfall och upprördhet i media ska lämnas helt utan notis. En liten tröstkaka till Liberalerna alltså.
Ingen tror ju på riktigt att de två kursdeltagarna ska sitta och plugga den där paragrafen i veckor. Den tar fyrtiofem sekunder att läsa igenom om du anstränger dig hårt för att läsa långsamt.
Medan de då är på den ”kursen” ska de inte arbeta.
Sedan är det tydligen fabrik och verkstad som tidigare, möjligen på annan stol och annat skrivbord.
SVTs politiske reporter sammanfattade det som att Sverigedemokraterna faktiskt hånade sina kritiker genom dessa meningslösa åtgärder utan vare sig verklig betydelse eller verkan.