Citat:
Ursprungligen postat av
kalle632
Vatniks måste väl fatta att ingen tror tramset?
Bara de själva eftersom kreml har sagt så. Skulle inte förvåna om "våra" ryssvänner sitter och tajar tasken varje gång de ser putte, sagge-i-röva och den där galna armeniske landsförräderskan simoyan.
Samma sorts folk som sitter och dräglar över hallicken och våldtäktsmannen Tate, trumpeten, gulaschbaronen och kalkonsultanen.
Säger allt om dem som person när man tar en titt i deras inläggshistorik, vilket är viktigt i och med man får en bild av dem och vad som driver deras aktivitet här på FB vare sig det handlar om att vara edgelords, äkta fascister, misogyna incels eller bara rena troll.
Medan väst förbereder för att ge igen för ryssens hybridkrigsföring.
Citat:
Nato varnade på torsdagen för att Rysslands ökade hybridaktivitet kommer att besvaras "individuellt och gemensamt". En form av hybridverksamhet i Ryssland är GPS-störning, som har orsakat problem för flygtrafiken sedan 2022.
I slutet av april ställde Finnair in sina dagliga flygningar till Tartu i Estland. Tysklands utrikesminister Annalena Baerbock, som också har drabbats av ryska cyberattacker, varnade på fredagen Ryssland för konsekvenserna. Hur kan då Nato reagera om man ska göra verklighet av sitt hot?
Västs svar kan vara symmetriskt eller asymmetriskt, säger Hanna Smith, expert på hybridhot och Ryssland. GPS-störningar kan med andra ord bemötas på samma sätt, dvs. med GPS-störningar eller med andra typer av åtgärder, såsom cyberattacker eller sanktioner.
...
- Tonen i Natos kommunikation är att man kan förvänta sig mer fientlig aktivitet, och Europa måste vakna upp till frågan och förbereda sig på den även i länder där detta ännu inte har observerats. I Natos pressmeddelande nämns förutom elektronisk störning även sabotage- och cyberattacker samt desinformationskampanjer som hybridhot som Ryssland använder. Linnainmäki lyfter också fram Rysslands spionage. Antalet spioner i Finland har stigit till samma nivå som under det kalla kriget.
...
- Vi säger inte direkt vad som kan göras och vad vi tänker göra, utan lämnar det öppet på ett sådant sätt att vi inte säger var gränsen går för när det kommer att bli vedergällning. Det är ett faktum att om Ryssland börjar krångla för mycket och vedergällningsåtgärder vidtas kommer det att göra det mycket svårt för ryssarna att agera.
Smith jämför situationen med attacker mellan Israel och Iran, där de två sidorna försöker balansera genom att gå så långt de kan med så få konsekvenser som möjligt.
- I slutändan har Rysslands hybridoperationer varit effektiva på ett sådant sätt att de är lätta att genomföra och inte tar resurser från Rysslands eget försvar eller militära operationer i Ukraina. Om Ryssland måste svara på vad som kommer från väst kan de binda upp Rysslands kapacitet på ett annat sätt. Detta är naturligtvis något som inte är önskvärt på den sidan.
GPS-störning eller förlamande system kan störa Rysslands egen förmåga att föra krig i Ukraina. Av denna anledning kan trakasserier upphöra för ett ögonblick. Ändå får vi inte rycka på axlarna eller vända bort blicken från Ryssland, även om det tystnar för en stund, påpekar Smith.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b504dab0-5878-4d58-b446-597f8b182fd1