Citat:
Ursprungligen postat av
koktkille
om man bortser från att klanen Biden skulle hållit sina fingrar borta från början och tar det från rådande situation så nåt liknande:
först folkomröstningar i de ockuperade områdena, de får rösta på 3 alternativ, tillhöra Ryss eller Ukr alt bli egna republiker, gemensamt ägande till gas och oljefälten utanför Krim Kanske 30/70 till Ukrainsk fördel, vid eventuellt 3 ägare så 50% till Ukraina den nya republiken får dela lika med Ryssland på resterande 50%, inget Nato, men Eu OM de kan stävja korruptionen. tillåta FN trupp för att hålla "Status quo" då området skall demilitariseras hela 40 mil in på rysk mark FN får bevaka i 100 år, Inga utländska Investerare Ukraina och ev ny republik skall få behålla sina naturresurser till 100% IMF får bevilja lån till 0% ränta.
Där nånstans kan man ju börja
Om och om igen så pratar man om att Krim skall höra till Ukraina - igen, trots att ingen på Krim vill det. Krimborna har verkligen farit illa av att höra till Ukraina (t.ex fastlandet stängde av vattenförsörjningen till ön och stal deras mediciner, pensioner o.lik.) Krim borna vill inte någonsin höra till Ukraina igen.
Men hela tiden skall de tvingas dit och alla i väst är väldigt förvånade över att de inte flyr till väst utan till Ryssland om de måste fly.
Det passar ju inte alls ihop med västvärldens sagor om vad Ryssland innebär för Krim. När de blev Ryska medborgare körde Ryssland vattentankar till Krim och skapade färjor så att folk kunde ta sig till fastlandet. Att ta sig via bron till Ukraina gick inte, den var stängd.
Men förstås - Ryssland har ju hyrt djuphamnen från Ukraina för stora pengar och det tycks alltid vara något problem med det. En av de finaste premiärministrarna hamnade i fängelse för det. Och var och varannan har hamnat illa ut - alltmedan journalisterna dödas. Det är Ukraina väldigt duktiga på och har varit det under många, många år.