Citat:
Ursprungligen postat av
VizslaSilver
GB har varit mer träffsäkra än de flesta beträffande döda/skadade. Konservativa rent av. Den på Flashback som påstår något annat blåljuger för att göra sin herre Putin glad.
Brittiska försvarsdepartementets uppskattning för 4½ månader sedan löd: 50.000 stupade ryska soldater och 20.000 Wagner PMC - under hela tiden från februari 2022 till början av december 2023. I "ryska stupade" räknas då in frivilliga och milissoldater från DPR och LPR, som utgjprt en rätt betydande del av dem som slogs för Ryssland i Donbass. De känner att de försvarar sitt hemland, men ur Kievs synounkt är dessa personer ukrainska medborgare (rebeller).
MoD har generellt varit mycket starkt för sin allierade Ukraina och tidigare köpte de ofta Kievs vilt osäkrade påståenden om flera hundratusen ryska stupade. Just
därför är dessa ner-skrivna siffror från dem ganska trovärdiga - de har ju ingenting att vinna ur PR-synpunkt på att publicera så pass låga siffror. Propagandakriget pågår hela tiden vid sidan av det miiltära markkriget, det pågår från båda sidor, och Kiev ljuger, bluffar eller överdriver som en häst travar när det passar (både officiellt och via inofficiella kanaler som t ex milo-bloggare och twittrare).
I motsats till BBC lägger MoD
inte in någon brasklapp om ett jättelikt mörkertal av döda ryssar. De håller sig till det de anser att det finns rimligt faktastöd för. När BBC slänger upp ett narrativ om 2-300.000 extra döda på den ryska sidan, ständiga anfall av dåligt utrstade ryska köttmurar som komenderats fram och mejats ner osv, så gör man helt enkelt ett propagandajobb för att inte behöva säga emot vad Kiev och deras mediekanaler trumpetar ut (det vill nämligen nästan inga västliga mediehus behöva göra, att öppet säga emot Kiev).
Eftersom de här nya uppskattningarna från det brittiska försvarsdeartementet inte passade så bra in i den story media ville köra blev de ganska underrapporterade när de kom i december förra året, men de togs doick upp både av Guardian (en av Englands fränsta dagstidningar, generellt mycket bättre än t ex The Sun) och av den brittiska krigsmaktens egen nyhetssajt, Forces News. Jag postade senast om informationen (med länkar till artiklar) här:
(FB) Putin beordrar styrkor att gå in i Ukraina - INVASION NU (2022-02-24)