Citat:
Ursprungligen postat av
george.sthlm
Drönarna var väl inte ens beväpnade ? Dom skickades väl som en diversion så att dom ballistiska
robotarna skulle ha en chans att komma igenom ?
Hur som haver, chockerande dålig kvalitet på Iranska robotorna.
50 % kom aldrig upp i luften eller kraschade innan dom nådde sina mål.
Inte konstigt då att Jordanien skjuter ner allt dom kunde då dom lika gärna kunde ramla ner i Amman.
Drönarnas uppgift var att överbelasta Israels luftförsvar för att de ballistiska robotarna skulle slinka igenom försvaret.
Därför skickades de snabbare ballistiska iväg med en fördröjning så att de skulle anlända samtidigt.
De hade troligtvis noga iakttagit Hamas attack för ett par månader sedan och trodde väl att de hade en bra strategi nu.
De räknade nog inte med att USA och UK skulle plocka det mesta på vägen, så det Israeliska luftförsvaret hade inga problem att stoppa det sista.
Jag menar, Israel beslutade till och med att gå ut och skjuta ner inkommande utanför Israels gräns med jaktplan så att de slipper allt skrot som faller ner på Israelisk mark.
Snacka om att förnedra Iran fullständigt.