2024-04-13, 23:45
  #877
Medlem
Muslimfittas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goteborgmedvind
Till alla Israel vänner och muslimshatare : det spelar ingen roll hur besvikna ni är . Iran har attackerat och drönarna är på väg ( 500-600) så ni får bara be och be och be

Du dansar och festar hemma nu som ni brukar göra när muslimer begår dåd. Men när svaret kommer så gråter ni. Alltid samma visa med er.
2024-04-13, 23:45
  #878
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CalzoneItalia
Några fjuttiga drönare skjuter ju Iron Dome ner lätt som en plätt. Inget för Israel att oroa sig över.

Iron Dome är för dyrt för att skjuta ner några sketna drönare. Om jag inte missminner mig så kostar ett enda skott miljoner eller något i den stilen. Drönare gör för lite skada för att slösa så dyr ammunition. Men jag är rätt säker på att Israel har en plan, det har de oftast.

Vad gällande om det blir WW3 återstår att se, men skulle Iran ge sig in i kriget så är risken stor att det är en konflikt som kommer sprida sig. Ofta har Israeler skyddsrum in sina hem, men dessa skyddsrum är designade för att ta fjuttiga Palestinska gödselraketer och inte något såpas högteknologiskt som Iranska missiler. På så sätt kommer det bli lite mer kaos inom Israels gränser. Jag tvivlar iaf på att de skulle avfyra kärnvapen då Israel är sjukt litet och en sådan sprängning skulle påverka för många Palestinier och andra grannländer. Sen kan man ju aldrig anklaga muslimen för att vara smart, så vem vet, de kanske inte vet hur man räknar sådan matte. Det ska bli intressant att se om Israel blir attackerade från alla fronter igen, men de har haft hyfsat bra relationer med både Jordanien och Egypten länge nu så de har ju iaf några någorlunda allierade i trakten. Sen kan man ju undra om de har någon anledning alls till att bespara Gaza om de ändå får en fullskalig attack från alla fronter. Ärligt skulle jag inte förlora någon sömn om Israel fick ha sitt land ifred så att de slapp ha terrorister som grannar. Om Iran gillar dem så mycket kan väl de ta dem, bara de inte kommer hit.

Vilka länder tror ni skulle attackera Israel om Iran ger sig in? Vilka länder skulle komma för att hjälpa Israel? På något magiskt vis har muslimer immunitet vad gällande omoraliskt agerande och kan göra vad fan som helst vart som helst och folk skulle ändå tycka synd om dem. Frågan är om något annat land i väst skulle välja att ge sitt stöd till Israel än bara USA. Israel har turen att ha resurserna från USA och en av världens skickligaste arméer, sen med lite marktrupper från USA så borde kriget gå att vinna med bara dessa två.

Snart kommer väl dagen då även Sverige tvingas stoppa dessa grupper i någon avsides plätt i skogen med höga stängsel och militär bevakning. Vi ser ju vad som händer här och om vi kollar mot Israel så ser vi vår framtid. Någon dag kommer folket vakna, men då kommer det ha gått för långt. Det har det redan, men lite till kan nog vänstern ljuga för sig själva.
2024-04-13, 23:45
  #879
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Varför skulle perser be på arabiska?

För att de är efterblivna
2024-04-13, 23:45
  #880
Medlem
Kommer att generera mycket badwill för mullorna. Det är ju inte så att de övriga arabländerna, speciellt saudi har något till övers för Iran...
2024-04-13, 23:45
  #881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goteborgmedvind
Till alla Israel vänner och muslimshatare : det spelar ingen roll hur besvikna ni är . Iran har attackerat och drönarna är på väg ( 500-600) så ni får bara be och be och be

skrothögarna har redan börjat krascha i Irak, vilken flopp
2024-04-13, 23:45
  #882
Medlem
CharlieMartels avatar
Its habbening

Citat:
Hezzbollah just started attacking israel.
Hamas also started another front.
Houtis rebels have declared they will close the pass of hormuts.
https://boards.4chan.org/pol/thread/464880433
2024-04-13, 23:45
  #883
Medlem
TomThumbs avatar
The First Wave of Iranian One-Way “Suicide” Drones are excepted to enter Israeli Airspace in roughly 15 Minutes.

Saxat fr. Twitter
2024-04-13, 23:45
  #884
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Varför skulle perser be på arabiska?
De är inte araber men Koranen är på arabiska så där har han rätt, den får inte översättas.
2024-04-13, 23:45
  #885
Medlem
Nu ska vi få se vad Iron Dome kan göra.

Hoppas hur som helst Israel svarar med kärnvapen. 🚀

Världen skulle må så oerhört mycket bättre om Irans regim försvann i ett brinnande inferno. 🙏
2024-04-13, 23:46
  #886
Medlem
Blot-Svens avatar
Är det månne kryssningsrobotar på väg? Går det i så fall att skaka fram en källa på det?
2024-04-13, 23:46
  #887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Hengpung-
Nu håller vi tummarna för att samtliga drönare och robotar når sina mål i judarnas terrorland

Varför ska vi hoppas på det?
2024-04-13, 23:47
  #888
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Nej missiler. Drönare skickades först. Nu har man skickat missiler.
Källa?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in