Citat:
Ursprungligen postat av
persephone
De som påstår att en gräns har passerats har ingen koll på vad mordet i Skärholmen faller i för kategori, en civilist på 39 år cyklar förbi med sin 12-årige son och konfronteras av ett ungdomsgäng. Någon i gänget riktar ett vapen mot 39-åringen, som försöker gripa tag i vapnet som går av (?) och dödar honom. Har hänt hur många gånger som helst tidigare, kanske inte med skjutvapen inblandat men en skitsak mellan ungdomar och äldre som slutar med att någon dör.
Du bara gaslightar och snackar skit LOL
Detta brott är unikt på flera sätt och det vet varenda normalbegåvad människa över 15 år.
"Hur många gånger som helst?"

Knappast. Dina försök att blanda bort korten är löjliga.
Att någon dör efter att "äldre" har tjafsat om "skitsaker" med ungdomar, händer i princip aldrig.
Äckligt också, att du försöker förvanska verkligheten genom att skriva "går av (?)" istället för att BO sköts kallblodigt i ansiktet. Vapnet gick dessutom av 3 ggr. Och GM hade all tid i världen att tänka.
GM tog med pistolen till allmän plats, tog fram den, osäkrade och sköt 3 ggr.
Skyldigare kan man inte bli.
Och skjuter man på detta sätt på allmän plats, då skiter man fullständigt i vem som dör.
Ett skott gick i marken. I värsta fall kunde han ha dödat en kompis pga rickoschetten.
Jättekul att få den i halsen eller ljumsken. I värsta fall hade en kompis förblött på ett par minuter. Eller skytten själv, vilket iofs hade varit jättebra.
Det var överhuvudtaget en helt störd plats att dra fram en pistol på, om man är en pissusel skytt som är 17 år.
Inte bara marken kunde få kulan att studsa var som helst. I en gångtunnel har du tak och väggar att tänka på också.
Hur j-a hjärndöd var den här killen?