Citat:
Ursprungligen postat av
Pillerarm
Att man inte anser att fångvaktare ska skapa egna regler och lagar på anstalterna är absolut inte detsamma som att man inte vill ha hårdare tag på våra fängelser.
De skapar sådant för att upprätthålla ordningen och sätta sig i respekt hos människor som saknar normalt fungerande umgängesvanor. Det går fint att sitta på Sveavägen 68, eller i något dystert kommunhus i Mjölby, och tro att alla fångar är precis som alla andra och behöver bara kärlek och omtanke, det är något annat i praktiken när man ställs mot det importerade slaskfolket och deras klankulturella värderingsramar, accentuerat av missbruk och grovt våld.
Om inte staten klarar av att förse vaktmanskapet med ordentliga ramar för våldsanvändning och tvång, så kommer de att skapa sådana ramar själva, för att ha en fungerande vardag i sitt arbete. Det säger sig självt. Om fångarna bara gör exakt som de blir tillsagda utan dröjsmål och slutar att bete sig som apor på zoo, så kan nog minst 95% av all våld och tvångsanvändning undgås.
Självklart borde man omgående plocka bort alla kärringar från anstalter för män också, det är ju nästan som att dingla en blodig biff framför ögonen på ett lejon och sedan bli förvånad när den hugger.