Citat:
Ursprungligen postat av
Crawz
Jag kan ge mina tankar på det här, som är emot dessa integritetskränkande lagar så mycket att jag på riktigt funderar på att flytta någon annanstans.
Legalisera. Gå inte efter brukare. Gå efter de som står högre upp i leden för knarket. Precis som man gör i alla andra civiliserade länder.
Så jävla enkelt, men Strömmer aka Duterte är ju så jävla mycket smartare än alla andra på den här planeten.
Jag håller med dig i sak. Nu är det väl inte bara brukare de är ute efter dock utan även vapen. Dessa förortsgangsters är väl inte sällan heller beväpnade.
Jag har själv bott i utsatta områden och jag har själv blivit stoppad av polisen, muddrad osv fler gånger än vad jag ens kan komma ihåg. Visst är det trist men det är ju bara till att göra som polisen säger.
Häromdagen var det en snyfthistoria om en som blivit lämnad i centrum av polisen. Det händer inte bara invandrare. Polisen kan hämta dig mitt i vintern, utan jacka och så kan de ta med dig till stationen och även om de hämtade dig långt utanför för stan och stationen så släpper de sedan bara dig så att du får klara dig hem utan jacka och kanske utan pengar och annat.
Det är trist men är man kriminell så får man också leva med konsekvenserna av det. Tyvärr har det nu också gått så långt att även andra får leva med konsekvenserna.
Vad är egentligen värst? Att några stackare råkar bli stannade och visiterade trots att de verkligen är oskyldiga eller att oskyldiga rånas, mördas av vådaskott, sprängs ihjäl eller får sina hem sönderbombade med mera?
Nu är vi där vi är.
Du kommer dock inte med några konkreta förslag. Du vill bara inte att staten ska agera på det här sättet men det enda du själv kommer med är att de ska gå efter ledarna och inte brukarna. Det där säger ju ingenting egentligen.
Hur skulle du vilja att de gör? Kan du beskriva lite mer konkret?