Citat:
Ursprungligen postat av
sommarlov
Försökte ta bilen dit men misslyckades, har du förslag på väg?
Köra bil går inte. Men det går klättra över stängslet från södra sidan, intill E20. Finns uppklippt på vissa ställen. Sedan får man gå någon timme längs med vägarna ner i kalkbrottet.
Citat:
Ursprungligen postat av
revodneb
Jag åkte på en sån där tur som malmö stad anordnade med buss för något år sedan så man får komma ner och titta. Någon fabrik såg jag inte.
Fabriken är kvar, bussen måste stannat på västra sidan av kalkbrottet för ni ska ha missat den.
Citat:
Ursprungligen postat av
nbsp
Intressant att denna gamla gruvverksamhet har skapat en fauna och biotop som nu är naturreservat, knappast tal om att "återställa".
Det var myndigheterna som planterade in dessa grodor där. Det finns en FRA bunker, så kallad avlyssningsnod som avlyssnar internet trafiken som kommer in från utlandet genom kablar i Öresundsbron i kalkbrottet. När det blev tal om stänga pumparna som ständigt pumpar ur vattnet behövdes ett svepskäl.