2024-03-22, 07:31
  #13
Medlem
Svavelbryggas avatar
Vad flickor drömmer om och vad de kan göra i praktiken är olika saker. Det finns inte tillräckligt med män med tillräckligt välbetalda jobb för att en majoritet av kvinnor ska kunna vara hemma på heltid, så i praktiken blir det väl att kvinnor går ner i arbetstid när de har barn. Som nu.

Sen undrar jag hur många flerbarnsföräldrar som glamoriserar hemmalivet. Tycker de flesta är överens om att termen föräldraledig får det att låta lite chillare än vad det är.
Citera
2024-03-22, 07:36
  #14
Avstängd
EmMEw0w93s avatar
Man kan inte ha det bästa från båda världarna men ändå så envisas man. Det är såklart psykiskt slitande att ha barn och sen desutom jobba 8-10 timmar varje dag.

Runt 50-talet hade man ändå ett balanserat system när det kommer till familjeliv. Mannen jobbade och kvinnan tog hand om barnet och hemmet, efter att dagen närmar sig sitt slut då var allt på sin plats och då hade familjen tid att ta det lugnt och njuta av tiden med varandra men idag ser man inte detta.

Det som förvånar mig är hur kvinnor idag kan kalla det för ett slav-liv... Hur är det slaveri att ta hand om sin familj? Men på något sätt så är det inte slaveri att jobb för en arbetsgivare 8-10 timmar varje dag 🤯
Citera
2024-03-22, 07:37
  #15
Medlem
Tarrous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Vad säger ni om detta? Ska vi acceptera eller förkasta dessa förmenta tradwives, och deras omvändelse under galgen efter allt feminist- och manshatar-skit?

Förslagsvis får debattörer som Schyman, Klingberg, Schüldt & Co. fortsätta kivas om att TikTokare använder etiketter som cool girl, tradwife och soft girl.

Feminismen har kokat ner till allt JAG gör som tjej är feminism, vilket gör varenda digital kreatör som lägger upp rövbilder på Insta till feminist, även om Gudrun kanske inte uppskattar den utvecklingen
Citera
2024-03-22, 07:59
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jenny9
Vi behöver inte göra ett jäkla dugg, bara vänta ut skiten. Hela det här trad-wife tramset kommer dö ut precis som det gjorde på 50-60 talet när hemmafruarna upptäckte att de inte hade råd att skilja sig. Så där satt de resten av livet i kärlekslösa äktenskap med en man som behandlade dem som luft. Jag ger dessa unga korkade tjejer max 10-15 år. Kommer inte vara så kul att upptäcka hur sårbar man är efter 10-15 års frånvaro från arbetsmarknaden.

Hux flux kommer feminismen göra storartad comeback.

Är det så mycket roligare att leva ensam, så som många feminister gör? Ensamma och besvikna på livet och med en gnagande känsla av att de gjorde helt fel val som unga...

Sedan finns det naturligtvis feminister som har lyckliga äktenskap och familj de också. Det finns alltid undantag. Men en väldigt stor grupp kvinnor blev förlorare av att följa den ideologin. Dagens unga kvinnor har noterat detta och vill inte bli som dem. Det är inte svårare än så.
Citera
2024-03-22, 08:03
  #17
Medlem
Brajias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jenny9
Vi behöver inte göra ett jäkla dugg, bara vänta ut skiten. Hela det här trad-wife tramset kommer dö ut precis som det gjorde på 50-60 talet när hemmafruarna upptäckte att de inte hade råd att skilja sig. Så där satt de resten av livet i kärlekslösa äktenskap med en man som behandlade dem som luft. Jag ger dessa unga korkade tjejer max 10-15 år. Kommer inte vara så kul att upptäcka hur sårbar man är efter 10-15 års frånvaro från arbetsmarknaden.

Hux flux kommer feminismen göra storartad comeback.

Under tiden kan ju vi andra mer sansade fortsätta jobba mot 4 dagars arbetsvecka/6 timmars arbetsdag. Det hade varit en mycket klokare lösning på stress problemet, som med handen på hjärtat inte bara drabbar kvinnor.
Medhåll.
Snackade med kollegorna om detta och det var fan inte en käft i åldersspannet 20-55 som ville ha nån jävla hemmafru som bara hade som ambition att måla naglarna och surfa facebook.
Citera
2024-03-22, 08:04
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jenny9
Under tiden kan ju vi andra mer sansade fortsätta jobba mot 4 dagars arbetsvecka/6 timmars arbetsdag. Det hade varit en mycket klokare lösning på stress problemet, som med handen på hjärtat inte bara drabbar kvinnor.

Det är väl bara att säga till din arbetsgivare att du vill jobba 50%? Eller är du en sån som inte kan göra något utan att facket/staten bestämmer åt dig?
Citera
2024-03-22, 08:12
  #19
Medlem
Nicke08s avatar
Svåraste barriären att bryta ned i Sverige.

Vore sensationellt om kvinnor i Sverige helt plötsligt inser att det kanske finns fördelar att uppfostra barnen i hemmet.

SVT & SR har fört sin skrämsel propaganda i TV-rutan sedan 1970-talet i denna fråga.

Kvinnoförnedrande att:
-uppfostra sina egna barn på heltid
-lära sig baka
-laga god mat varja dag i hemmet
-tillfredställa sin make
-låta sin man göra karriär
-klä sig snyggt
-vårda sitt yttre
-bejaka sin feminina sida

Börjar unga kvinnor genomskåda den Socialistiska Sanningen?
Citera
2024-03-22, 08:16
  #20
Medlem
Typisk tiktok-ifering av samhällsdebatten. Tiktok premierar det innehåll som skapar mest reaktion, nu är det kontroversiellt med hemmafruideal, därför kommer fler gå åt det hållet, tjejer hoppar på när de märker att det genererar uppmärksamhet och så vidare.

Hemmafruar är förresten en oerhört liten del av svensk historia bland allmänheten, 50 och 60-tal endast.
Citera
2024-03-22, 08:23
  #21
Medlem
Feminister utrotar sig själva eftersom de skaffar färre barn än normala människor i genomsnitt.

Problemet löst!
Citera
2024-03-22, 08:33
  #22
Medlem
Man måste känna sin historia!

Det hela började väl på allvar under 2:a världskriget?
Männen var vid fronten och fabrikerna behövde arbetskraft.

Att det sedan blev en vänster-grej berodde väl på att ryssland använde sina soldater som kanonmat och att det därför även efter kriget var ont om arbetskraft, så det sovjetiska idealet blev den starka, kortsnaggade kvinnan i overall som höll produktionen igång eftersom männen var få, led av posttraumatisk stress och söp.

I Sverige tolkade Palme om det hela, antagligen inspirerad av hans halvår i USA.
På 60-talet var Sverige en framgångsrik industrinatoion tack vare att vår infrastruktur inte blivit sönderbombad och eftersom väst behövde återuppbyggas. Det varr brist på arbetskraft även här. Så lösningen var att importera lågavlönad arbetskraft från sydeuropa OCH förmå kvinnorna ut i arbetslivet.
P-pillret gjorde att kvinnan kunde välja både sex och arbetsliv. Men på bekostnad av att ha barn, förstås.
För att landet ändå inte skulle utraderas av barnlöshet införde man dagis på bred front och som en bieffekt fick man ett instrument att skola barn till duktiga, socialistiska, samhällsmedborgare redan från ett års ålder.

Och där står vi idag: Båda föräldrar skyndar till jobbet i svinottan. Barnen kläs på i overall och ställs utanför dagis. Där får invandrarkvinnor uppfostra dem tills de blir upphämtade på kvällen. I grundskolan utsätts de sedan för "den samlade skoldagen"
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/motion/den-samlade-skoldagen_g5021801/
så att föräldrarna även under skolgången kan fortsätta jobba heltid och att barnen även i fortsättningen kan utsättas för "social fostran" så att föräldrnas eventuella avvikande åsikter om samhällsordningen utraderas.
På kvällen får föräldrarna vara "nattis" och på helgen får föräldrarna rycka in och vara "helg-dagis". Det är föräldrarnas nya roll.

Är det konstigt att föräldrar (och blivande föräldrar) instinktivt reagerar mot detta?
Citera
2024-03-22, 08:38
  #23
Medlem
Jenny9s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buzzerbuzzer
Det beror ju på vad man menar med frihet.

Absolut. Jag syftar här på den sortens frihet som egna pengar ger. Du har säkert smakat på den nångång.
__________________
Senast redigerad av Jenny9 2024-03-22 kl. 09:11.
Citera
2024-03-22, 08:41
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Kvinnors stress idag handlar om att män inte gör sin del av jobbet.
Amen!

Det här är bara ännu ett sätt att lura folk att bli fattigare så rika kan bli rikare. Det lär dock lösa sig själv - folk skaffar färre och färre barn pga. ekonomin och om det här skulle bli en trend skulle det bara ta fart ännu mer. Massvis med dagdrivande hemmafruar - men inga barn.

Fast det hela här kanske bara är en omskrivning att tjejer vill ha en man som erbjuder stabilitet även ekonomiskt. Då är det inget nytt precis, men jag har svårt att se att där är så många rika singelkillar att det kan kallas för en trend.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in