2024-03-22, 05:10
  #423637
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Nämen, god morgon yxskaft. Du har nog inte följt med vad som har hänt mellan Ukraina och Ryssland. I går har Putin sagt att om Nato officiellt går in i Ukraina så kanske det behövs kärnvapen. Kanske inte i Ukraina - men till ställen därifrån vapnen kommer. För Ukraina har inga egna vapen. De måste be om vapen från västvärlden.
Använder Ryssland kärnvapen mot Nato, är det "God Natt" för Ryssland.
https://twitter.com/TetianaKR7/status/1769225637477093683
Citat:
Och det betyder att Ryssland hämnas på Europeiska militära högkvarter i Europa och skjuter sina missiler, som inte går att stoppa.

Sååå, är det det alla vill, genom att förse Ukraina med vapen? Och det är inte hela Ukraina som krigar mot Ryssland - Donbass har valt och numera hör de till Ryssland - inte mer till Ukraina - ändå skall Donbass tvingas tillhöra Ukraina och kriga mot Ryssland. Inte undra på att det går trögt för Ukraina i kriget med soldater som inte upplever att Ryssland är någon fiende.
__________________
Senast redigerad av Knut-Anne 2024-03-22 kl. 05:19.
Citera
2024-03-22, 06:19
  #423638
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av torppet
Nämen, god morgon yxskaft. Du har nog inte följt med vad som har hänt mellan Ukraina och Ryssland. I går har Putin sagt att om Nato officiellt går in i Ukraina så kanske det behövs kärnvapen. Kanske inte i Ukraina - men till ställen därifrån vapnen kommer. För Ukraina har inga egna vapen. De måste be om vapen från västvärlden.
Och det betyder att Ryssland hämnas på Europeiska militära högkvarter i Europa och skjuter sina missiler, som inte går att stoppa.

Sååå, är det det alla vill, genom att förse Ukraina med vapen? Och det är inte hela Ukraina som krigar mot Ryssland - Donbass har valt och numera hör de till Ryssland - inte mer till Ukraina - ändå skall Donbass tvingas tillhöra Ukraina och kriga mot Ryssland. Inte undra på att det går trögt för Ukraina i kriget med soldater som inte upplever att Ryssland är någon fiende.

Jadu, så som Putin eskalerar sitt olagliga anfallskrig mot en fredlig granne så kan det mycket väl bli kärnvapen i slutändan. Vad ska vi göra tycker du? Bara låta den uppenbart maktgalna Hitler 2.0 fortsätta att mörda, terrorbomba civila, kidnappa ukrainska barn osv.?

Det står tämligen glasklart vilken sorts galning vi har att göra med och mönstret är exakt samma som Hitler och Stalin.
Citera
2024-03-22, 06:23
  #423639
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Ytterligare en svensk stridsvagn utslagen enligt Expressen. Det går fort nu...
Tack för att du länkade till uppgiften!
Citera
2024-03-22, 07:14
  #423640
Medlem
Jack.Elams avatar
https://www.jpost.com/breaking-news/article-793233
Citat:
US has urged Ukraine to halt strikes on Russian energy infrastructure, FT reports

The US has urged Ukraine to halt strikes on Russian energy infrastructure, warning that drone strikes risk provoking retaliation and driving up global oil prices, the Financial Times reported on Friday, citing people familiar with the matter.

Så Ryssarna ska få attackera energiinfrastruktur men Ukrainarna ska vara återhållsamma med vedergällning mot raffinaderier? I fall som dessa så är jag glad över att Ukraina håller på att bygga upp sin egna försvarsindustri, vore jag i Budanovs skor så skulle jag laddat upp och laddat upp och sedan knäckt Ryssarnas elnät en gång för alla.
Citera
2024-03-22, 07:29
  #423641
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Tragiskt och sjukt.
Jag vill inte se fler ryssar som dör för sin diktator. De måste sluta anfallskriga och rädda sina liv.
Vi måste trappa upp vapenstödet till Ukraina för att hjälpa ryssarna att förstå att de måste börja agera för sitt eget bästa och upphöra med anfallskriget.

I just detta fall måste man vara försiktig med jämförelser med Hitlertyskland. De första åren dog inte särskilt många tyskar i kriget (judar och andra lägerfångar undantagna, men de dog ju inte till följd av kriget), så dödstalen var i en icke-fråga i Tyskland. Krigsmotståndare fanns, men det var inte själva dödstalen som var deras argument mot kriget. Tyskar började dö i större skala först efter det att den tyska krigslyckan vänt, men då var kriget - ur tysk synvinkel - ett försvarskrig.

Och att få folk att offra sig för försvaret av sitt land är ganska lätt, särskilt i ett etniskt ganska homogent land. Så det är något märkligt med ryssarna som är beredda att dö i ett anfallskrig som går så dåligt. Att soldater är beredda att dö i ett anfallskrig man beordras till är (ganska) självklart, men att detta fiaskoartade krig med alla sina dödsoffer inte leder till protester i Ryssland är anmärkningsvärt. Det säger mycket om den ryska mentaliteten. Ur rysk synvinkel är detta krig ju närmast jämförbart med USA:s krig i Vietnam och alla vet ju vad den amerikanska opinionen ansåg om det kriget redan i mitten av 60-talet. Att den ryska allmänheten inte reagerar måste bero på att man i Ryssland lever sina liv som zombies.
Citera
2024-03-22, 07:37
  #423642
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Million Drones, baby!
https://twitter.com/ThinkPrague/status/1768168529231069199

Now we are talking!

Men från en mer seriös sida. Frånsett loitering drones som Ryska Lancet och i viss mån Ukrainska lyutyy som i viss mån klarar sig själva så verkar dom flesta drönare i dag vara av typen FPV, first person view. Det vill säga att du har en operatör som styr dom från start till mål.

Tweeten jag länkade till verkar antyda att Ukraina testar möjligheten att sända en grupp med drönare i form av ett tåg. En drönare leder dom andra, den första drönaren tror jag fortfarande är styrd av en människa, dom andra hakar på. Det är en utveckling av en taktik som jag läste om för ca ett halvår sedan, där dom verkade i grupper. 2-3 drönare skickades ut för att stoppa en grupp ryssar. 2 stycken gav sig på ryssarna när dom avancerade från stridsvagnen och den tredje parkerade i närheten av stridsvagnen för att vänta in återvändande och överlevande ryssar.

Jag kan tänka mig att det här är en vidareutveckling av samma tema. I stället för att flyga in 3 drönare som tidigare krävt 3 personer eller 3 resor för en person så ser det ut som att en person kan ta med sig flera drönare samtidigt.

Kan man sedan kombinera det här med den begynnande tekniken där drönaren är självstyrande de sista hundra metrarna så tror jag Ukraina har någonting på gång. Då borde en operatör kunna starta och ta med sig 10 drönare i ett svep. 9 av dom landar när dom kommit fram och operatören tar kontrollen över en drönare i taget, pekar ut ett mål i en anfallande grupp och sedan tar nästa från "magasinet"

Personligen hade jag gärna sett någonting mer avancerat, någonting i stil med att befälhavaren pekar ut ett område på en karta, från närmsta "magasin" (Värn) startar 10-15 drönare och klarar sig själva när dom väl har kommit fram. Med det så minskar behovet av högkvalificerade operatörer som ska flyga dom från start till mål en efter en. Allt som krävs är någon som packar upp drönare och aktiverar dom i närmsta värn (Läs magasin)

Det kommer en vacker dag, så tills dess så är dessa tåg som jag som spekulerar om, det utifrån en tweet som jag läst, en bit på vägen.
Citera
2024-03-22, 07:37
  #423643
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Razamataz
Jo, du har ljugit. Här samma klipp men från 2023. Det är säkert ett väldigt användbart klipp som går att klistra in i olika lämpliga sammanhang så hon verkar totalt opålitlig.
https://twitter.com/ricwe123/status/1671051725212352515

Jo, det spelar roll att hon inte sagt så i Finland, för i klippet du länkar till står det:

Det du så svinigt gör är att koppla ihop dessa två delar för att skapa ett påhittat narrativ:

1. Ursula säger åt finnarna att de minsann ska förbereda sig för kriget.

Detta är inte sant, hon är i Finland för att Sauli Niistinö ska hjälpa till med en rapport hur Europas gemensamma försvar ska byggas upp. Här anser Leyen att Finländarna har mycket kunskap att bidra med.

2. Ursula säger nej och skrattar på ett sätt som kan uppfattas som arrogant

Detta klipp har inget med hennes finländska besök som jag påpekat.

Ett tips om du vill vara mer trovärdig är att länka till hela intervjun med von der Leyen så det inte riskeras att tas ur kontext som du medvetet gör. Var också tydlig med när intervjun faktiskt gjordes.

Hoppsan. Detta var intressant.
Gör man sig omaket att få ihop detta så har man en agenda.
Såg också att hen upprepar detta om barn från Biden eller von Leyen. Vem bryr sig om något högdjurs barn kommer att kriga? Va fan har det med något att göra??
Ska följa detta noga.
Varför sprida klipp och desinformation på detta sätt? Varför???
Citera
2024-03-22, 07:43
  #423644
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Ja det är hög tid att kasta ut det där ruttna parasitlandet ut ur EU och Nato.
Senast idag passade idioten Orban på att gratulera putin till vinsten i valet. Samtidigt hade andra EU-länderna toppmöte om hur vi ska stödja Ukraina. Källa: Svt text-tv
Det säger ju allt om Nato och Ungern är inte ensamma med sådana åsikter. Man får nog säga att Nato egentligen är en väldigt splittrad organisation och det skulle nog behöva rensas lite för att få ordning på det hela.
Förstår inte hur Nato skulle kunna enas om det skulle bli att det skulle behövas slå hårt mot Ryssland.
Citera
2024-03-22, 07:51
  #423645
Medlem
Jack.Elams avatar
Apropå att vita huset inte vill att Ukraina ska attackera raffinaderier

https://twitter.com/maria_avdv/status/1771034616519933964
Citat:
Kharkiv electricity facilities hit by 15 ballistic missiles from Russia, plunging the city into total blackout. Water supply disrupted, no city transportation. Now more than ever, people of Ukraine urgently need your voices of support.

https://twitter.com/revishvilig/status/1771045688752632029
Citat:
Another angle showing the impact of the Russian missile attack on the Dnipro Dam. DniproHES is the largest hydroelectric power station on the Dnieper river. 🇺🇦 critically needs the US supplemental assistance including air defense interceptors to protect critical infrastructure

https://twitter.com/revishvilig/status/1771033775931097451
Citat:
The Dnipro Dam, the largest HPP on the Dnieper river, is on fire after the Russian missile attack.

Den sista tweeten här gör mig extra förbannad. Störta hela jävla Ryssland i mörker, slå ut varenda transformatorstation, gå vidare och som i detta fall bränn upp varje generatorhall. Låt orcherna få känna på vad Ukrainarna upplever och lever med.
Citera
2024-03-22, 07:57
  #423646
Medlem
Jack.Elams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Förstår inte hur Nato skulle kunna enas om det skulle bli att det skulle behövas slå hårt mot Ryssland.

Nu är du en Ryss som sprider propaganda och inte en europé så jag har förstår att du har svårt att förstå. Men oroa dig inte, fortsätter Orban att konstra och springa Putins och numera Xi's ärenden så har han och det landet ingenting i Europa att göra.

Men innan dess och då det är synd att straffa hela befolkningen för att ledarskiktet är ute och snedseglar så har vi artikel 7 att ta till.

https://eur-lex.europa.eu/EN/legal-content/glossary/suspension-clause-article-7-of-the-treaty-on-european-union.html
Citat:
Suspension clause (Article 7 of the Treaty on European Union)

Article 7 of the Treaty on European Union allows for the possibility of suspending European Union (EU) membership rights (such as voting rights in the Council of the European Union) if a country seriously and persistently breaches the principles on which the EU is founded as defined in Article 2 of the Treaty on European Union (respect for human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and respect for fundamental rights, including the rights of persons belonging to minorities). Nevertheless, that country’s membership obligations remain binding.

In accordance with Article 7, on the proposal of one third of EU Member States, or of the European Parliament or of the European Commission, the Council, acting by a majority of four fifths of its members, having obtained the Parliament’s consent, may determine that there is a clear risk of a serious breach of these fundamental principles by a Member State, and address appropriate recommendations to it.
Citera
2024-03-22, 08:05
  #423647
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
Du menar att han försöker blåsa andra EU länder på pengar?
Jag menar att han överdriver hur snabbt det går att få fram de här 500.000 eller 800.000 laddningarna, och hur pass säker man är på att faktiskt kunna köpa dem. När han gick ut i media snackade han och andra EU-ledare först som att "vi kan få alla de här artilleriskotten inom ett par månader, allt är klart bara vi betalar ett par miljarder euro" och det sades att kan skulle ha en stor del av dem levererade redan i april. Nu har man precis övergått til att börja säga "den första batchen kan vara på plats någon gång i juni" utan att specificera hur stort antal det då handlar om. För Ukraina är tidsfaktorn naturligtvis avgörande.

Inom EU handlar man sådana här saker på kredit, när deras ledare snackar spelar det politiskt ingen större roll ifall man har pengarna på plats, det är "futures economy", Ungefär som attityden mellan börsklippare och VD:ar under IT-boomen för tjugofem år sen: "Asch, pengar finns det alltid, fem miljarder dollar eller tjugo miljarder, det går alltid att få fram pengar från någon på litet sikt!" (med EU är det dock våra skattepengar det handlar om).
Citera
2024-03-22, 08:15
  #423648
Medlem
Area55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Någon intervention kommer inte ske.
Zelensky skulle dansa av lycka om Främlingslegionen kommenderas österut.
https://www.youtube.com/shorts/jRF6UgbHp_U
(Otrolig karriär av Zelensky btw)

Självklart är frivilliga och Fransk trupp välkomna liksom en Svensk Frivilligkår som jag förövrigt är väldigt förvånad över inte är ihopsatt redan med tanke på det massiva stödet som finns i Sverige för Ukraina och mot Rysslands oprovocerade fullskaliga anfallskrig.
Att Zelensky inte öppet går ut och ber om trupp från allierade är att det skulle vara negativt för opinionen och skulle då kunna äventyra övrigt stöd.
Du kan dock vara helt säker på att frågan diskuteras av Zelensky och EUs ledare.
Det skulle inte se så bra ut om han förutom pengar och vapen även bad om givarländernas söner och döttrar.

Se bara vad Ursula svarade på frågan om hennes barn är i det militära under mötet i Finland.
https://twitter.com/i/status/1770848219242651840

Men fortsätter kriget med oförminskad styrka några år till så kommer det med stor sannolikhet behövas trupp utifrån.
Det du kan vara 100% säker på är att det inte kommer vara Ursulas barn som skickas till fronten.


Vad är detta?
Har jag bett/krävt att Ursula ska skicka sina barn????
Vad tusan menar du?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in