2024-03-20, 17:32
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MY-SOUL-IS-ON-FIRE
För att de hatar gamla människor. De attackerar gamla som har djur och de attackerar gamla som demonstrerar fredligt. När gamlingar blir bedragna på miljoner så skrattar staten gott för då slipper de betala ut bidrag till bedragarna. De älskar bedragare.
Bedragarna och deras familjer får bidrag ändå.

Däremot dör ju våra gamla snabbare,
så staten slipper betala pension till dem.
Så ja, staten älskar bedragare.
Citera
2024-03-20, 17:33
  #50
Medlem
Fr3ak0ut90s avatar
Sorgligt att man behöver smyga i Sverige när det uppenbarligen verkar vara okej med datorintrång i vissa fall till exempel men det kanske beror på att de jobbar för underrättelsetjänster eller något redan de få youtubers och visar sina ansikten och uppger sina namn som jag däremot undrar om de stämmer? Syftar på SP (Scammers Payback) och deras frontman Pierogi: https://youtube.com/@ScammerPayback?si=c1WUemIpM4I5P-kP
Citera
2024-03-20, 17:33
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Autobahn76
Jag tycker också att det luktar en del bullshit om reportaget. Åtminstone vissa partier. Hur vet vi att den här "hackaren" ens existerar?
SVT är kapabla till att hitta på precis vad som helst för att väcka hat och polarisering hos svenska befolkningen. Och de lyckas väldigt bra med detta. Jag blir själv triggad av "brooooor"-aporna. Men man måste komma ihåg att SVT är det största smutset av alla och mycket i historien kan vara förstärkt eller till och med påhittat för att odla hatet. Dessutom går detta stick i stäv med agendan om att kräva ID-identifering på alla människor för att kunna använda internet. Med det sagt så är naturligtvis all form av bedragande av äldre på det här sättet extremt vidrigt. Inget snack om den saken.

Inte säkert på att hackaren ens bor i Sverige.
Citera
2024-03-20, 17:36
  #52
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raytheon
https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/hackaren-avlyssnade-ligan-i-manader-delade-allt-med-uppdrag-granskning

https://www.svt.se/nyheter/granskning/ug/har-grips-misstankta-telefonbedragare-avslojades-av-hemlig-hackare

https://www.svtplay.se/uppdrag-granskning

Tankar om programmet?

Varför har vi inte en en stor jävla avdelning på polisen som håller på med det här? Anställ den här killen och ge han en stadsministerlön skattefritt och befogenheter för att göra det han gör..
Citera
2024-03-20, 17:36
  #53
Medlem
Zoomalierns avatar
Kan vi gissa vem Hasse från Eskiltuna med stora håriga ölmagen och som åkte till Portugal är? Nu tagen och kanske häktad av portugals polis.

Någon som känner någon arab som passar in i beskrivningen?
Citera
2024-03-20, 17:36
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NicePics13
Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov
Exakt. Achmets förmåga är dock ca 24 under par. Achmets behov av särskola är däremot through the roof.
Citera
2024-03-20, 17:38
  #55
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MpunktM
Han vet troligtvis vad han sysslar med. Krypterad dator, tails och whonix, VPN, Tor och skicka infon via protonmail så ska det till enorma resurser och/eller extremt skickliga poliser, för att identifiera och lagföra hjälten.

Finns förmodligen ännu bättre lösningar än ovanstående, min kunskap är lite daterad.



Ja, det tror jag också.



Det är svårt att svara på men det finns gott om youtubekanaler med hackare som gör just detta. Inte sällan mot indiska call(scam)centers. Underhållande är det också. Det är inte orimligt att en svensk kan göra samma sak.



Det lär väl släppas FUP och domslut. De brukar komma upp här på flashback. Där lär det framgår om historien är sann. Vilket jag tror att den är.

Ändamålet hackaren gör är att förse med underlag som leder till fällande dom. En form av att man tipsar polisen. Det borde vara annorlunda om man gör som i Usa att man riggar upp en scenario som tex att någon köper sex eller som dumpen sysslar med.

Borde väl snarare vara som så att polisen köper tjänster av hackare (likt detektiv) för att förse med underlag som åklagaren kan få.
Citera
2024-03-20, 17:38
  #56
Medlem
På youtube finns videos när amerikanska hackare ger sig på indiska bedragare. Man får se hur deras webbkamera blir hackad och deras identiteter avslöjas.
Citera
2024-03-20, 17:39
  #57
Medlem
Nosstocks avatar
Achmud kommer hamna på en skola för utvecklingsstörda invandrare nu.
Citera
2024-03-20, 17:40
  #58
Medlem
wizzmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seramez
Fantastiskt fint att se! Hackaren, om du läser detta; du är en hjälte och snälla fortsätt med det du gör!
Klart han gör.
Citera
2024-03-20, 17:42
  #59
Medlem
Gött att se någon som använder sin talang och kunskap för att göra något bra! Känns som att det blir allt färre hjältar och fler och fler bedrövliga as.
Citera
2024-03-20, 17:44
  #60
Medlem
Larasofts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zoomaliern
Kan vi gissa vem Hasse från Eskiltuna med stora håriga ölmagen och som åkte till Portugal är? Nu tagen och kanske häktad av portugals polis.

Någon som känner någon arab som passar in i beskrivningen?

Ålder på denne?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in