2024-03-18, 23:42
  #373
Medlem
Fibonaccitals avatar
Polisen står vid DäckTeam

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/flicka-forsvunnen-utreds-som-manniskorov

00:10 på videon


DäckTeam:

https://www.google.com/maps/@57.4944227,12.6676707,66m/data=!3m1!1e3?entry=ttu

StreetView:

https://www.google.com/maps/@57.4948795,12.6673789,3a,41.9y,146.98h,88.97t/data=!3m7!1e1!3m5!1sHYHa89DC0HXir4vSE3pvyA!2e0!6sh ttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1 %2Fthumbnail%3Fpanoid%3DHYHa89DC0HXir4vSE3pvyA%26c b_client%3Dsearch.revgeo_and_fetch.gps%26w%3D96%26 h%3D64%26yaw%3D138.3718%26pitch%3D0%26thumbfov%3D1 00!7i16384!8i8192?entry=ttu
Citera
2024-03-18, 23:42
  #374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LonelyF18
Hur kan du vara så säker på när hon dog? Har du uppgifter ingen annan har eller?

Tänk på stackars Luna. Brutalt övergrepp och torterad inte långt från skolan och hemmet. Hon var nästan död när hon hittades. Men hon överlevde för att någon hittade henne i tid.
Tänk om Maja låg svårt skadad, men levande, och levde i flera timmar innan hon avled? Hon måste inte ha dött omedelbart.

Hon behöver inte ens avlidit samma dag som hon försvann.. det lär obduktion visa med viss säkerhet, beroende skador/gifter eller vad nu som hänt.
Citera
2024-03-18, 23:42
  #375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TaxenSixten
Tur att inte danska polisen resonerade som du.

Den avgörande skillnaden var att Filippa ringde och meddelade att hon var hemma inom minuter, men inte infann sig.
Och att man hittade hennes tillhörigheter direkt baserat på information från det samtalet.

Så ser inte det genomsnittliga försvinnandet ut och att låtsas att det viktiga är att sätta igång en sökinsats snarare än att ha god information att utgå från är helt oseriöst.

I det här fallet visste man i princip när hon slutade skolan och att hon inte kom hem.
Det är ju också tydligt att själva sökinsatsen inte lett till fyndet heller, utan fokuset på att samla information. Vilket man uppenbart lyckats bra med.

Alla fall är ju unika och att låtsas att försvunna återfinns levande bara för att man skickar ut folk för att yra runt i bygderna oavsett vad man har för information är nog inte riktigt korrekt.
Citera
2024-03-18, 23:43
  #376
Medlem
Extremeflys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virozxd
Jag känner inte henne som person utan folk i hennes närhet. Jag vet inte riktigt när men tror det var runt ett år sedan. Det var mest därför det var aktuellt med Norrköping.

Då är det nog inte han i alla fall. Ålder och namn lär komma ut på torsdag när de är dags för häktning.
Citera
2024-03-18, 23:46
  #377
Medlem
Steff83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonRonaldinho
Fan vad synd att hon är död men bra att gm är gripen. Bara hoppas han är 20+ så han får livstid annars blir det bara ett par år.
Som sagt
Det är ändrat. Man kan få livstid från åtminstone 18 år samt även dömas till längre fängelsestraff även under i vissa fall jämfört med hur det varit innan.
Citera
2024-03-18, 23:51
  #378
Avslutad
Det står att läsa i tråden att hon var endast trygg med sin familj sina anhöriga - sen läser jag att en MGM är gripen som står henne nära ???

Hur tänker ni ???
__________________
Senast redigerad av Massonite 2024-03-18 kl. 23:53.
Citera
2024-03-18, 23:52
  #379
Medlem
Hen greps hmm, inte omöjligt att de är en rival då. Fast troligen en våldtäktsman+mördare
Citera
2024-03-18, 23:53
  #380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LonelyF18
Nu får du hänga med. Kritiken kommer från anhöriga att polisen inte tog dem på allvar och inte började att leta efter henne förrän idag.

Alltså. Man hade 0% chans att hitta henne levande om en illasinnad person tagit henne. För man letade inte ens.

Det är det kritiken består i. Det är dåligt polisarbete att inte direkt leta efter en 10-ätit person (mentalt).


Ingen vet om hon hade hittats levande eller död, men sitter man på arslet kan man inte göra ett bra polisarbete och hitta henne i tid. Så ingen kritiserar att hon hittats död, man kritiserar att de inte ens tog anhöriga på allvar.

Det är möjligt att anhöriga har den kritiken, vilket är fullt legitimt. Mitt svar var dock specifikt riktat mot ett hjärndött inlägg som uttryckte åsikten att det avgörande för att bedöma polisinsatsen är om den försvunna återfinns levande.
Trots att den mycket väl, rent av sannolikt, varit död redan innan anmälan gjordes.

Det är helt enkelt ett falskt sätt att beskriva verkligheten.

Att dra igång planlösa sökinsatser har ytterst sällan något värde om man inte har bra information att söka utifrån. Jämförelsen med Filippa-fallet är också tramsig.
Hon ringde bokstavligen hem och berättade att hon strax var vid dörren, lämnade GPS-spår efter sig och hennes tillhörigheter med mera hittades på en gång.
Sökinsatsen var i det fallet bara ett verktyg för att agera på annan information som fanns tillgänglig, och i sin förlängning var det ju den andra informationen (inte minst telefonsamtalet) som gjorde att hon kunde hittas vid liv.

Folk lever verkligen i en fantasivärld där man tror att en anmälan om en försvunnen person leder till att hundratals människor börjar systematiskt söka igenom alla tänkbara platser och att det ens har en marginell påverkan på utkomsten av ett fall.
Så är det ju i princip aldrig.
Sökinsatser bygger ju på ett hyfsat informationsläge och brukar i absolut bästa fall vara skillnaden mellan att hitta ett lik innan spåren förstörs och att inte göra det.

Vid sidan av anhörigas känslor finns det ju verkligen ingenting som talar för att någonting gjort fel här, att det ens fanns en chans att hitta henne vid liv och därtill att en sökinsats ens hade haft förutsättningar att leda till något bra.
I slutet var det ju, ändå; den som nu sitter häktad som berättade var man skulle leta.

Det senare sätter ju fingret på att information är viktigare än att planlöst dra igång stora insatser bara för att blidka önskemål.
Har man inte bra information att utgå från så blir det ju i bästa fall ineffektivt.
Citera
2024-03-18, 23:54
  #381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Det står att läsa i tråden att hon var endast trygg med sin familj sina anhöriga - sen läser jag att en MGM är anhållen som står henne nära ???

Hur tänker ni ???
Gissar att hon kan ha blivit hotad med t.ex kniv isf då, Detta är nog inte frivilligt nånstans.
Citera
2024-03-18, 23:55
  #382
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fibonaccital
Här är en bättre karta:

https://minkarta.lantmateriet.se/plats/3006/v2.0/?e=360583&n=6375167&z=12&mapprofile=flygbild&name= Skene&layers=%5B%5B%227%22%5D%5D

Det är mitt fel att den platsen diskuteras, kanske är det rätt men jag är osäker.

Bilden i Aftonbladet är tagen lite snett uppifrån, och spåret svänger svagt höger i bild, får inte riktigt ihop det.

Dessutom ser det ut som en bro, kan det vara rätt trots allt, gamla bilder på Google och Lantmäteriet?

Järnvägen rustades upp för något år sedan.
Citera
2024-03-18, 23:56
  #383
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massonite
Det står att läsa i tråden att hon var endast trygg med sin familj sina anhöriga - sen läser jag att en MGM är gripen som står henne nära ???

Hur tänker ni ???

Var läser du att MGM står henne nära?

Fanns det andra i den närmsta familjen än syster och föräldrar?

Pojkvän?
Citera
2024-03-18, 23:56
  #384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Machines
Du måste med all tydlighet må djävligt dåligt.Sök hjälp.

Haha oj vad känsliga vi var ikväll då flickor.

Vi lär väl veta om ett par dagar om min teori stämmer.

Lär väl bli ett jävla hålla därute i obygden med arga bönder som jagar solbrända ynglar; lite som när samma sak hände på Gotland för ett par år sedan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in