Citat:
Ursprungligen postat av
Hishhish
Ja någon bör ju ha identifierat Bo eftersom det gick så snabbt. Det är ett mysterium vad som fick honom att åka hem till dom, så närainpå efter att de anmält honom för våldtäkt och misshandel? Han borde dragit öronen åt sig och hållt sig så långt ifrån dom som möjligt. Vad kan han ha förväntat sig? Var han naiv och trodde det skulle bli typ ett fredssamtal som slutade väl? Eller var någon av dom skyldiga honom något, som han vägrade släppa och ville visa att han inte var rädd trots att han faktiskt var orolig inför mötet.
Vad är det som får honom att våga åka dit alla fall? Det bör ju inte handla om någon liten skitsak tänker jag.
Det blir mest spekulationer eftersom vi inte vet så mycket.
Men jag är helt övertygad om att han missbedömt läget totalt. Han trodde han skulle möta 2 pers men istället är det 5 st och han blir mördad. Hade han vetat det på förhand hade han inte åkt det fattar vem som.
Varför åker AA? Tänker om han inte ville vara ovänner och bråka, inte hade något att dölja, om han körde med öppna kort och var rakryggad hade han kanske förhoppning om att problemet gick att lösa!
WK kanske sökte kontaktförbud för att AA tidigare blev förbannad och satt emot hennes anklagelser? Vem vet.
Tänker om hon nu ljög för sin sambo om pengarna kan hon lika gärna kokat ihop någon soppa här och misslett alla inblandade.
Det förefaller inte som WK är den trovärdig typen. Snarare en kalkylerande och manipulativ person. Dessa går som bekant inte att lita på.