Citat:
Ursprungligen postat av
slipperyslope
Ryssland stöttande av separatister i Ukraina och annekteringar av sina gamla öar för flottbaser i svart havet och nu även fullskalig invasion, är riktigt jla korkat att jämföra med hitler/ww2 och "lebensraum".. faktiskt exakt lika hjärndött och på samma låga nivå som när nära sidan jämställer Ukraina med nazister. När det gäller lebsraum har för övrigt Israels bosättningar mer gemensamt med Hitler tänket än nuvarande 10 åriga krig mellan ryska och de lik korrupta "slava ukraina" delarna i det landet.
Nej, det finns många likheter mellan Hitler och putain. Det är dock många som frågar sig vad den psykotiske dvägen i kremls "plan" med sitt anfallskrig mot Ukraina går ut på (om någon sådan finns)?
Är hens plan månne att emulera den Böhmiske Korpralens "geniala" drag att annektera och besätta Österrike och Sudetenland och sedermera anfalla Polen (Krim, Donbass och Ukraina proper)?
Är the end game vad gäller den "genialiska planen" att förlora ett världskrig med förhoppning om att USA tillhandahåller en ny Marshallplan för återuppbyggnaden av ryssland efter kriget?
Vad menar du med "lik korrupta"? Anser du att korruption INTE är något att eftersträva? Hur får du i.s.f. ihop det med din blinda tillbedjan av den psykotiske dvärgen i kreml och hens anfallskrig?
Nog är det så att Ukraina, t.ex. vad gäller korruption, fortfarande lider av att varit underkastade kreml under "sovjettiden", men de facto är dock ryssland än mer korrupt, eller hur?
Vad gäller korruption generellt så anser de flesta (ryska korrumperade politruker undantagna) att det är av ondo, och Ukraina har t.ex. säkerligen fortfarande problem med detsamma, men det var värre innan Maidan, under putains lydiga, korrupta, hund yanukovych. "
Yanukovych and his associates, known as ‘the Family’, are believed to have embezzled as much as $37 billion."
https://transparency.eu/corruption-opulence-and-decadence-in-ukraine/
Vad gäller länder som kan betecknas som "corrupt shitholes" så är det dock långt värre i ryssland, under din herre och härskare, den allsmäktige diktatorn putain. Som synes återfinnes Ukraina på delad plats 104 i "korruptionsligan", under det att ryssland ligger på plats 141.
https://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index
Det ryska systemet är inte korrumperat. Korruption ÄR "systemet.
https://www.svd.se/a/zExR5w/ryssland-ar-inte-alls-svart-att-forsta