2024-03-07, 11:54
  #419665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jack.Elam
Om och om igen diskuterar vi samma sak fast med nya Rysstroll i tråden



Efter Ryssarnas massaker i Butcha så fanns det inga skäl att skriva på några avtal. Ukraina visste då att om Ryssarna fortsätter så kommer hela deras befolkning att slaktas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bucha_massacre

Fanns inget avtal att skriva på. Ryssarna accepterade bara ukrainsk kapitulation. Dvs man skulle bara få ha en symbolisk armé och inga säkerhetsgarantier, från oberoende garanter, för att undvika ett nytt ryskt angrepp.
Bucha visade bara vad det ”avtalet” skulle innebära för hela landet. ”Avtalet” var ändå en omöjlighet att underteckna.
Citera
2024-03-07, 11:59
  #419666
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Hur vet du att han skulle anfallit land efter land utan Nato? Låter väldigt osannolikt!

Snarare väldigt sannolikt!
Varför skulle dom inte infria förväntningarna från statstelevisionen?
Citera
2024-03-07, 12:01
  #419667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonkebonke
Jag är förundrad över förlusterna som ryssarna tar. Om dessa siffror stämmer vilket jag tror, kommer frågan:
- Hur stor är kostnaden i US$ för all militärmateriel en sådan dag som redovisats? Nytillverknings kostnad då.

- Hur mycket kostar det att ersätta civil materiel som drabbas civil materiel för ryssarna dagligen, typ oljedepåer, raffenaderier, rysk sprängd infrastruktur och sånt.

-Vad får ryska skattebetalare punga ut med när det gäller kostnader för personal? Jag tänker på allt från meniga upp till brigadchefer, administratörer, propaganda-anställda, den civila logistikindustrin och andra möjligörare för att hålla Smo:n igång?

En uppskattning bara, är det någon som har hyfsat rimlig gissning?

Edit: vi kan bortse från "inkomster" till ryssarna i form av stulna vitvaror och dylikt. Jag vill bara veta ryssarnas utgifter!

Man kan ju googla lite och göra några antaganden för den första delen iaf:

- T-90M verkar kosta ungefär 45MSEK => 17 st ~750MSEK
- BMP-3 verkar kosta ungefär 30MSEK => 51 st ~1500MSEK
- Artilleri i sammanställningen innefattar vad jag förstår även mindre pjäser, typ stora granatkastare, men säg 10MSEK / st i snitt ("riktigt" artilleri verkar ligga ~10-40MSEK / st) => 42 st ~400MSEK

Så drygt 2.5 miljarder för att ersätta gårdagens förluster för de här 3 vapenslagen. Och sen 1160 säckar potatis på det.
Citera
2024-03-07, 12:10
  #419668
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Det är du som ljuger och alla vet det.
Om vapenleveranser till Ukraina upphör så kommer inte Ryssarna åka hem till Ryssland utan de kommer fortsätta att anfallskriga.
Hur förklarar du att dom håller sig på sitt territorium som dom har annekterat?
Citera
2024-03-07, 12:19
  #419669
Medlem
Grontarskonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sidlinjen18
Man kan ju googla lite och göra några antaganden för den första delen iaf:

- T-90M verkar kosta ungefär 45MSEK => 17 st ~750MSEK
- BMP-3 verkar kosta ungefär 30MSEK => 51 st ~1500MSEK
- Artilleri i sammanställningen innefattar vad jag förstår även mindre pjäser, typ stora granatkastare, men säg 10MSEK / st i snitt ("riktigt" artilleri verkar ligga ~10-40MSEK / st) => 42 st ~400MSEK

Så drygt 2.5 miljarder för att ersätta gårdagens förluster för de här 3 vapenslagen. Och sen 1160 säckar potatis på det.

Du kan nog minst dra av 50 % av potatissäckarna då de går som MIA!
Citera
2024-03-07, 12:27
  #419670
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MickyD
Det är kärnvapen som finns i dom sex länderna, i Polen finns 'missilförsvar' som går att använda för att skicka kryssningsrobotar i Ryssland... Och likadana skulle placeras i Ukraina.

Du tillämpar ingen logik alls antar jag.

Har inte sett något om några planer på att placera missilförsvar i Ukraina men som läget är nu är Ukraina tvingade att utveckla egna kryssningsmissiler, Hrim-2, och utveckla egna kärnvapen.
Tycker ryssarna att det är bättre att Ukraina har egna kärnvapen än det har ett amerikanskt missilförsvar men inga kärnvapen alls i landet men?
Citera
2024-03-07, 12:38
  #419671
Avstängd
Börjar gapa tomt i de ryska ladorna. antar att de inte kan producera nytt i närheten av den takt som de förlorar

OMSK- uppställningsplats för bla ryskt artelleri. may 21 -may 23....
https://twitter.com/TrentTelenko/status/1765450687905694161
Citera
2024-03-07, 12:41
  #419672
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MickyD
Det är kärnvapen som finns i dom sex länderna, i Polen finns 'missilförsvar' som går att använda för att skicka kryssningsrobotar i Ryssland... Och likadana skulle placeras i Ukraina.

Du tillämpar ingen logik alls antar jag.
Berätta mer detaljerat om detta "missilförsvar" i Poland vad kallas systemet?
För du sitter väl inte och hittar på saker som inte finns?
Hur exakt fungerar detta "missilförsvar" varför har inte vi andra hört talas om det?
Citera
2024-03-07, 12:43
  #419673
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Börjar gapa tomt i de ryska ladorna. antar att de inte kan producera nytt i närheten av den takt som de förlorar

OMSK- uppställningsplats för bla ryskt artelleri. may 21 -may 23....
https://twitter.com/TrentTelenko/status/1765450687905694161

Ryssarna här i tråden skryter ju mycket om hur många granater de kan producera men hur lätt är det att producera eldrör i längden?
https://english.nv.ua/nation/russia-is-to-increase-its-production-of-shells-by-700-thousand-50397155.html

Citat:
Consequently, the Russian military-industrial complex has shifted its focus to the smaller caliber of 122 mm and is boosting the production of corresponding ammunition.

122mm kanonen har påtagligt kortare räckvidd.
__________________
Senast redigerad av Slackoff 2024-03-07 kl. 12:46.
Citera
2024-03-07, 12:46
  #419674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Ryssland stöttande av separatister i Ukraina och annekteringar av sina gamla öar för flottbaser i svart havet och nu även fullskalig invasion, är riktigt jla korkat att jämföra med hitler/ww2 och "lebensraum".. faktiskt exakt lika hjärndött och på samma låga nivå som när nära sidan jämställer Ukraina med nazister. När det gäller lebsraum har för övrigt Israels bosättningar mer gemensamt med Hitler tänket än nuvarande 10 åriga krig mellan ryska och de lik korrupta "slava ukraina" delarna i det landet.

Nej, det finns många likheter mellan Hitler och putain. Det är dock många som frågar sig vad den psykotiske dvägen i kremls "plan" med sitt anfallskrig mot Ukraina går ut på (om någon sådan finns)?

Är hens plan månne att emulera den Böhmiske Korpralens "geniala" drag att annektera och besätta Österrike och Sudetenland och sedermera anfalla Polen (Krim, Donbass och Ukraina proper)?

Är the end game vad gäller den "genialiska planen" att förlora ett världskrig med förhoppning om att USA tillhandahåller en ny Marshallplan för återuppbyggnaden av ryssland efter kriget?

Vad menar du med "lik korrupta"? Anser du att korruption INTE är något att eftersträva? Hur får du i.s.f. ihop det med din blinda tillbedjan av den psykotiske dvärgen i kreml och hens anfallskrig?

Nog är det så att Ukraina, t.ex. vad gäller korruption, fortfarande lider av att varit underkastade kreml under "sovjettiden", men de facto är dock ryssland än mer korrupt, eller hur?

Vad gäller korruption generellt så anser de flesta (ryska korrumperade politruker undantagna) att det är av ondo, och Ukraina har t.ex. säkerligen fortfarande problem med detsamma, men det var värre innan Maidan, under putains lydiga, korrupta, hund yanukovych. "Yanukovych and his associates, known as ‘the Family’, are believed to have embezzled as much as $37 billion."
https://transparency.eu/corruption-opulence-and-decadence-in-ukraine/

Vad gäller länder som kan betecknas som "corrupt shitholes" så är det dock långt värre i ryssland, under din herre och härskare, den allsmäktige diktatorn putain. Som synes återfinnes Ukraina på delad plats 104 i "korruptionsligan", under det att ryssland ligger på plats 141.
https://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index

Det ryska systemet är inte korrumperat. Korruption ÄR "systemet.
https://www.svd.se/a/zExR5w/ryssland-ar-inte-alls-svart-att-forsta
Citera
2024-03-07, 12:51
  #419675
Medlem
raskenss avatar
Rysk depå för haubitsar som är helt tömd:

https://x.com/UKikaski/status/1765369396631937223?s=20

Det går bra för ryssen nu
Citera
2024-03-07, 12:56
  #419676
Medlem
raskenss avatar
Jävlar i mig vad kosmonautträningen är intensiv

https://x.com/JayinKyiv/status/1765642369016226245?s=20
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in