Citat:
Ursprungligen postat av
sjelvefan
Lite statistik över vilka ”fuskare” (samt väljare) I Sverige som sannolikt påverkas mest av det här:
Topplista över var fuskarna bor. ”Arbetslösa som får a-kassa per län och kommuner”: (per inv.)
1. Blekinge
2. Gävleborg
3. Örebro
4. Värmland
5. Östergötland
6. Kalmar
7. Norrbotten
8. Jönköping
9. Jämtland
10. Halland
https://arbetsloshetsrapporten.se/ersattning-akassa/
Cirka 40 % av alla arbetslösa är inte ens berättigad till A-kassa och får sannolikt andra bidrag. Till exempel soc eller sjukersättning. Osv.
Dessa bidrag påverkas såklart inte av det här. Annat än att fler kanske kommer söka dessa bidrag. Sjukersättningen och nästan alla andra bidrag följer istället inflationen och har därför ökat med runt 17-18 % på två år.
Men som sagt, det är ju inte dom bidragen det här handlar om. Eventuella latmaskar och fuskare gällande ALLA andra bidrag påverkas inte det minsta! Bara människor som har haft ett arbete på senare tid ska få mindre ersättning.
Oktober 2025 som tidigast sänks A-kassan. För att veta eventuella effekter så måste man nog tillsätta en utredning först, så det lär sannolikt dröja till efter nästa val… I vanlig ordning.
Eftersom det dröjer så kanske man slipper se dom argaste gubbarna ute i landet på A-kassa som hinner påverkas… Återstå att se!
Intressant inlägg.
Det är exakt det här jag tror kommer hända.
SD kommer att skicka etnisk svenska män i 60 årsåldern till socialen eller ut på gatan.
Många kommer inte få något försörjningsstöd eftersom dom äger för mycket.
Det hör måste vara SD:s mest ogenomtänkta beslut någonsin.
Tyvärr alla ni äldre svenska män som röstade på oss och blivit arbetslösa på äldre dar.
Det blev ingen minskad invandring, men istället så ser vi till att ni inte kommer klara er ekonomiskt fram tills ni kan ta ut pension.
SD kommer tappa massor av väljare.
”Av de arbetslösa männen är det något högre andel som får a-kassa jämfört med de arbetslösa kvinnorna, 44 procent mot 40 procent.
Bland dem som var 60 år eller äldre var det 6 av 10 som fick a-kassa.”